Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Hotely a restaurace Zprávy z Prahy

Agroturistika na rodinné farmě

Recepce

Navštívili jsme zabijačku na Farmě Choťovice nedaleko Poděbrad. Na farmě v Choťovicích je mimo vlastní zemědělskou výrobu i hotel, penzion, wellness, hřiště, bioplynová stanice, kompostárna a prodejna masa.

Zaujala nás možnost zdejší široké nabídky různých aktivit v rámci pobytu. Vyzpovídali jsme proto ředitele hotelu Ing. Ondřeje Sulženka.

Můžete představit Váš hotel a vše kolem něho?

Hotel

Náš 4 hvězdičkový hotel nabízí hostům nejen dobrou gastronomii založenou na telecím, hovězím a vepřovém mase z vlastních chovů, domácích uzeninách, domácí zmrzlině. V jídlech nepoužíváme glutamáty, ale pouze sůl, pepř a bylinky. Hosté mohou navštívit wellness, sluneční louku, vířivku, bazén se slanou vodou a saunu. Veškeré informace naleznete na našich webových stránkách www.wellnessnafarme.cz

Co máte přichystáno pro děti?

hopík arena

Rodiny s dětmi mohou navštívit Hopík arénu, kterou jsme otevřeli loni v listopadu. Je zaměřená na děti od 3 do 10 let. Jsou tam atrakce jako skákání, lezení, skluzavky, velká trampolína, nebo třeba skluzavky do kuliček pro nejmenší děti. O víkendech tam máme otevřeno i okénko s občerstvením. Vše o aréně naleznete na našich webových stránkách www. hopikarena.cz. Děti mohou v našem hotelu ochutnat dětská jídla, připravená z těch nejkvalitnějších surovin. Máme u hotelu malou minifarmu, kde si mohou děti zakoupit krmení a krmit zvířátka. Uvidí tam kozlíky, telátko, prasátko, ovečky, slepice, morčata, králíky, nutrie, indické běžce apod. Do mini farmy je vstup zdarma. V okolí si děti mohou zajezdit na kole, in-line bruslích nebo si projít naučnou stezku rytíře Prokopa, kde se dozví mnoho nového. V našem resortu máme k dispozici i 2 venkovní trampolíny, šlapací traktůrky a velký dětský koutek.

Restaurace

Kolik míst je v restauraci?

K dispozici je restaurace s kapacitou až 102 míst, při příznivém počasí lze využít pro posezení i venkovní terasu pro 50 osob. Pro konference máme připravenu prostornou školící místnost s denním světlem o velikosti 124 m2 s kapacitou 120 osob v divadelním uspořádání, která je vybavená protihlukovými okny i dveřmi. V bezprostřední blízkosti se nachází rautová místnost o velikosti 35 m2, a také prostorná terasa, která je ideálním místem ke konání coffeebreaků nebo welcome drinků. Salonky i restaurace jsou vybaveny nejmodernější konferenční technikou. Pro uzavřená obchodní jednání je možné využít samostatné salonky pro 30 osob nebo prostory našich dvou luxusních apartmánů.
Máte i penzion, jaká je celková kapacita lůžek?

pokoj

Penzion doplnil kapacitu hotelu, který byl pořád vyprodaný. V hotelu je 20 pokojů s 45 lůžky, v penzionu je také 20 pokojů s 39 lůžky, dohromady tedy 84 lůžek.

Na městský shon, hluk a starosti se nejlépe zapomene při vašem zážitkovém programu. Co byste doporučil?

Selátka

Věci, které děláme na Farmě na Zážitky jsou nejen pro lidi z města. Opět veškeré informace naleznete na našich webových stránkách www. farmanazazitky.cz. Zájemci si mohou vybraný zážitek objednat jako dárek pro šéfa, nebo k výročí. Mohou jezdit s fekálním vozem, zúčastnit se, když se něco vozí traktorem. Když jsou žně, mohou si zkusit jízdu na řezačce nebo kombajnu spolu s naší obsluhou nebo si zkusit jízdu i samostatně. Hosté mohou prožít farmářský den. Přijedou, dají si oběd, děti mají v restauraci velký dětský koutek. V létě mohou děti jezdit na šlapacích traktůrcích, odrážedlech, venku jsou i zdarma dvě velké trampolíny. Večer mohou hosté využít náš privátní wellness, dát si dobrou večeři a přespat ve velkých pokojích.

Mohou si vyzkoušet i dojení, je ruční či automat?

steak

Dojí se již plně automaticky. Návštěvníci si to zkusí sami, když si zakoupí zážitek na Farmě na Zážitky. Nemáme to jako show, opravdu je to jako v reálném provozu.

Jak je to nyní v době Covidu? Teď se rozvolňuje, přibývají návštěvníci?

Ano, od minulého týdne, kdy se rozvolnilo se nám návštěvníci vracejí. Kromě léta 2021 byl provoz hodně omezen, chodilo málo lidí. Když se otevřelo jen pro očkované chodilo stejně málo lidí. Tím, že jsme hodně konferenční hotel byl propad obrovský. V roce 2019 jsme udělali 200 konferencí, z toho bylo 85 % z Prahy. V loňském roce jsme měli jen 40 konferencí, a ještě byly malé. Úbytek hostů byl znatelný. Tak využiji příležitosti k pozvání hostů k nám, hodně nám to pomůže. Očekáváme, že v létě bude konečně dobrá návštěvnost.

Jak se vám podařilo překonat pokles v roce 2021?

cena E-ON Energy

Bylo to hrozné, tržby byly jen okolo 20 %. Pokusili jsme se nikoho nepropustit což se nám vcelku podařilo. Ale někteří zaměstnanci odchází, protože špatná situace trvala dlouho. Odcházejí do jiných oborů. Šli mimo gastronomii a už se nechtějí vrátit. Kompenzace byly nedostatečné. V roce 2020 jsme dostali až v prosinci částku, kterou vyděláme v normální době za týden jako kompenzaci za celý rok. Zvládli jsme to jen tím, že jsme dali naše zaměstnance na bourárnu masa, kde pomáhali vakuovat, balit či polepovat maso. Dělali jsme malíře 8 měsíců z daného roku.  Dělali jsme opravy, třeba nábytku apod. Ze servírek se staly zahradnice od hrabání štěpky přes stříhání keřů, sázení dřevin. Prostě tak, abychom lidi nepropustili ale negenerovali jsme peníze.

Děkujeme za podrobný popis a pozvánku a upřesňujeme, jak se na farmu dostat.

penzion

Farma rodiny Horákových je v malé vesničce Choťovice, nedaleko lázeňského města Poděbrady, 4 kilometry od dálnice D11 na 50. kilometru mezi Prahou a Hradcem Králové (EXIT 50 -Kolín, Žehuň). Po naší účasti na zabijačce rozhodně doporučujeme ochutnat šťavnaté a křehké maso, které dělají ve švýcarské licenci Qualivo a samozřejmě uzeniny. Domů si můžete maso koupit přímo na farmě, nebo v obchodech v Hradci Králové či Praze-Malešicích. Bližší informace na www.masonafarme.cz a www.farmachotovice.cz

Karel a Jiří Horákové Řezník

 Jaromír Hampl                        Foto: archiv Hotelu na farmě, Hampl

Podobné příspěvky

ANKETA Kraj mého srdce – X. ročník

Redaktor J.Hampl

18. mezinárodní vinařský veletrh

Afri

V Galerii hlavního města Prahy je zahájena výstava věnovaná osobnosti Jindřicha Chalupeckého 

Afri