Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zprávy z Prahy

Aviatická pouť 2013 – nejen pro letecké nadšence

 

 

Významnou událostí a pro návštěvníky i ojedinělou příležitostí spatřit v současnosti jediný létající exemplář v Evropě je účast čtyřmotorového amerického bombardéru Boeing B-17G Flying Fortress.

spitfire2Ovšem velkým lákadlem na Aviatické pouti je také určitě stíhací letadlo Spitfire, kdy v pondělí 6. května proběhla v pardubickém obchodním centru AFI Palace instalace věrné makety – v měřítku 1:1 – legendárního britského stíhacího letadla Supermarine Spitfire Mk.IX. Stíhací letadla Spitfire se spitfire1nesmazatelně zapsala do dějin letectví a jsou jedním z nejznámějších typů z druhé světové války. Spitfiry jsou rovněž neodmyslitelně spjaty s osudy a bojovými úspěchy našich letců. K přezbrojení československých perutí ve Velké Británii na Spitfiry Mk.V došlo na sklonku roku 1941 a v jejich výzbroji zůstaly až do začátku roku 1944, kdy byly nahrazeny modernější verzí Spitfire M.IX. Po válce vytvořilo 77 Spitfirů LF Mk.IXE páteř československého stíhacího letectva. V České republice se zachoval jen jediný exemplář vystavený v Národním technickém muzeu v Praze.

 

Aviatická pouť však nejsou jen letadla a vzdušné exhibice, ale na ploše letiště je pravidelně pro návštěvníky připraven i pestrý pozemní program. „Historická vojenská vozidla patří neodmyslitelně do programu Aviatické pouti a jejich účast se rok od roku zvyšovala, až jsme se v loňském roce rozhodli připravit pro návštěvníky jakési ucelené retro městečko ČSLA. V tomto ojedinělém pojetí se představila rozmanitá vojenská technika a zbraně používané převážně v sedmdesátých a osmdesátých létech. Mezi diváky to vzbudilo nebývalý ohlas, a proto podobné uskupení připravíme i v letošním roce. Již dnes máme potvrzenou účast velkého množství vojenské techniky, nejen z výzbroje ČSLA, ale i z jiných časových období,” říká o velkém srazu vojenské techniky Josef Hadinec z organizačního štábu Aviatické pouti.

Letecká show nabízí rozličné zábavné aktivity pro celou rodinu. Proto rodiče s dětmi, které nebaví jen sedět, ale chtějí získat i rozličné zážitky, jistě kluk motorkazavítají první červnový víkend na pardubické letiště. „Větší či menší dětské dny se konají na řadě míst naší vlasti, ale program Aviatické pouti nabízí nejen pohled na letadla, ale i na rozličnou bojovou techniku, hasičské vozy, letecké modely či veterány. Každoročně se mezi návštěvníky najde řada kluků, kteří právě u nás vidí poprvé zblízka například historický tank nebo současnou vojenskou techniku, kterou si většinou mohou pod dozorem i ozkoušet,“ říká Josef Hadinec z organizačního štábu Aviatické poutě. Koordinátorka dětského dne na Aviatické pouti Marie Schillerová k tomu dodává: „Vyžití na letišti najdou i ty děti, které technika přímo neláká nebo se chtějí jen tak vydovádět. Program Dětského dne bude po oba dny protkán řadou zajímavých soutěží připravených ve spolupráci s partnery AP. 

 Spíše pro rodiče dětí je na sobotu připraven dopolední koncert populární skupiny Čechomor. Pokud si ho dospělí budou chtít užít bez starosti o své ratolesti, tak Aviatická pouť nabízí rodičům i možnost svěřit děti do péče Baby stanu. 

 

Jak jste si mohli přečíst, tak Aviatická pouť je pro všechny, kteří chtějí zažít netradiční den plný zábavy spojený s poznáním nových velkých věcí historie a pocítit ten morální odkaz našich letců bojujících v průběhu druhé světové války za naši svobodu.

 

Co víc si přát? Snad jen hezké počasí a doufám, že se všichni uvidíme na Aviatické pouti.

 

vojaci    vojaci1

 

 

Podobné příspěvky

Rozhovor s Janem Rosákem a Poklad z půdy

Jaroslav Hauer

Soutěž o vstupenky do Muzea Karla Zemana = soutěž ukončena

Afri

Výpravný francouzský seriál VERSAILLES I na Prima LOVE

Jaroslav Hauer