Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zprávy z Prahy

Češi zkracují svou dovolenou

a

„Pro letošní rok očekáváme, že se průměrná délka zimní dovolené ještě o něco zkrátí. Je evidentní, že stále více našich lyžařů jezdí do alpských středisek jen na prodloužené víkendy,“ říká manažer marketingu a komunikace ERV pojišťovny Vlastimil Divoký. Na poptávku po kratších dovolených reagují i cestovní kanceláře, které ve svých letních katalozích nabízejí daleko více 7denních zájezdů.

Vranov-Turecko-oslavy-079

Turecko je v kurzu Nejoblíbenější destinací je Chorvatsko (820.000 lidí), na druhé příčce je Itálie (přes 500.000), třetí nejnavštěvovanější zemí je Řecko (cca 300.000) a následuje Turecko (220.000). Turecko je evidentně na vzestupu, pro letošní rok se očekává, že ho navštíví až čtvrt milionu Čechů. Ze zimních destinací pak u Čechů vede Rakousko, Itálie a Francie. Z těch teplejších se vloni v zimě hodně létalo na Kanárské ostrovy.

Češi jezdí častěji na vlastní pěst Průměrná cena zájezdu zakoupeného přes cestovní kancelář se meziročně zvýšila jen o stovku na 12.400 korun. Opět se ale snížil počet klientů, kteří využívají služeb cestovních kanceláří (o 3 %), a to i přes to, že celkový počet turistů cestujících do zahraničí zůstává stejný. „V současnosti jezdí 50 % Čechů s cestovkou a 50 % se raději vydá po vlastní ose. Stále přibývá klientů, kteří si konkrétní služby (např. hotel, letenky) kupují sami napřímo,“ popisuje Vlastimil Divoký, na druhou stranu ale dodává: „ Na rozdíl od roku 2011, jsme od zimy 2012 zaznamenali nárůst first momentů, a to v průměru o 15-20 %, u některých CK i mnohem více.“ Dvě třetiny lidí si přímo se zájezdem sjednávají i pojištění storna.

Letadla jsou plnější Objem prodeje letenek meziročně stoupl o 2 %, ovšem počet cestujících odbavených na Letišti Václava Havla meziročně poklesl o 8 % na 10,8 mil. osob. Obsazenost letadel se zvýšila z loňských 69,3 % na 71,8 %. Roste oblíbenost nízkonákladových a zahraničních přepravců. Podíl ČSA se snižuje (z 38 % na 31 %). Z Prahy se nejvíce létá do Velké Británie.

Podobné příspěvky

Velikonoční dílny – inspirace pro každého

Afri

Covidu navzdory přišli lidé podpořit dobrou věc

Afri

Neděle 13. září v lese u metra Roztyly je ve znamení sázení stromů

Afri