Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zprávy z Prahy

Československá obec legionářská slaví v letošním roce 100 let své existence

LEGIOVLAK_2021

V rámci oslav 100. výročí založení Československé obce legionářské se jejím nejvýznamnější soukromým partnerem stanou Generali Česká pojišťovna a Generali Poisťovňa. Smlouva bude symbolicky podepsána v Legiovlaku na nádraží Praha – Bubny 3. září v 15:30.

Generali Česká pojišťovna a Generali Poisťovňa se stanou největším partnerem legionářů

legionariČeskoslovenská obec legionářská, největší a nejstarší veteránská organizace v České republice slaví v letošním roce 100 let své existence, a protože se v blízké době spojí Generali Česká pojišťovna se svou slovenskou sestrou, bude jejich spolupráce opravdu ryze československá.  Zatímco za Generali Českou pojišťovnu smlouvy o spolupráci podepíší její generální ředitel Roman Juráš a místopředseda představenstva Petr Bohumský, za ČsOL to budou dva váleční veteráni plk. Pavel Budinský v.v. a plk. Tichomir Mirkovič v. v. „S pojišťovací skupinou Generali spolupracujeme dlouhodobě, v prostorách jejího sídla v Římě je dokonce umístěna pamětní deska Milana Rastislava Štefánika, proto si velmi ceníme, že i po sto letech si původem italská společnost a českoslovenští legionáři našli cestu ke společné spolupráci,“ říká Pavel Budinský, předseda ČsOL a dodává: „Do budoucna plánujeme, že se naše společné akce zaměří na to, co spojovalo Čechy a Slováky, ať už to jsou legie nebo nejvýznamnější odbojová operace Anthropoid.“

„U příležitosti 100. výročí Československé obce legionářské navazujeme spolupráci, která je pro nás v mnoha ohledech inspirativní. Spolku umožní více rozvíjet jeho činnost a s ní spojené ideje, které česká i slovenská veřejnost vnímají velmi pozitivně. Pro Generali Českou pojišťovnu, která vznikla před více než 190 lety, to podnítí nastavení česko-slovenské spolupráce, kterou na konci letošního roku posílíme spojením aktivit naší pojišťovny se slovenskou Poisťovňou Generali,“ říká k nově vzniklému partnerství Roman Juráš, generální ředitel Generali České pojišťovny.

„Československé légie sa svojím pôsobením výrazne zasadili za vznik prvej republiky Čechov a Slovákov. Vzájomná blízkosť našich národov je hmatateľná dodnes a vnímame ju aj my v Generali. Je mi cťou, že môžeme podporiť aktivity Československej obce legionářskej pri príležitosti jej okrúhleho jubilea a pomôcť jej tak rozvíjať dôležitý odkaz československej vzájomnosti, ktorý je blízky aj našej spoločnosti,“ říká Juraj Jurčík, generální ředitel Generali Poisťovne.

Legiovlak – pojízdné muzeum československých legií, odboje i Armády České republiky je pro veřejnost v Praze otevřený od 31. 8. do 12. 9. 2021 na nádraží Praha – Bubny. V současné době tvoří expozici 13 historických vagonů a parní lokomotiva, které přibližují život a boj legií, československý odboj ve 2. světové válce a roli současné Armády České republiky doma i v zahraničních mírových misích. Návštěvníci mezi jednotlivými vozy najdou například po zuby ozbrojený improvizovaný obrněný vůz s kulomety a kanonem z dob bojů proti bolševikům na Transsibiřské magistrále, štáb, expozice uniforem, ale také vagony pro ubytování vojáků a důstojníků, jejich dílny, či zdravotní ambulanci. Expozice je přístupná vždy zdarma, během dopoledne se věnuje s komentovaným výkladem, který provádějí průvodci v historických legionářských uniformách, především objednaným školním skupinám, odpoledne a o víkendech probíhají komentované prohlídky pro širokou veřejnost.

Tisková zpráva Československé obce legionářské

Miloš Borovička

Jiří Charfreitag 

Podobné příspěvky

Fresh senior festival 2020 ve Ville Pellé

Afri

Tankový den 2013: historické stroje jezdily v lešanském blátě jako za mlada

Afri

Toužíte po labužnickém zážitku? Těšte se na neděli.

Afri