Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zprávy z Prahy

Chcete pořádný adrenalin? Staňte se na chvíli opravdovým pilotem!

 

Důležitá je ve vzduchu křižovatka s názvem Romeo, kde musíte žádat stanici o povolení  k průletu a po schválení můžete pokračovat dále po své naplánované trase. Ovšem předem než vůbec vzlétnete, musíte ohlásit svůj start, plán trasy (proto je důležité držet se navigace a vaší naplánované cesty) a posádku, která v našem případě sčítala: usměvavého pilota profesionála – kapitána, těžce dýchajícího nervozitou druhého „pilota“ – mě a dvoučlennou posádku, která byla nervózní asi nejvíce. Ono svěřit své životy kolegovi, přesně „kolegyni“ o které vědí, že se jí občas plete levá a pravá strana, byl pro ně opravdu statečný výkon, nebo hazard?

Po zevní kontrole letadla jsme usedli a připoutali se. Atmosféra začala trošičku houstnout a pro její odlehčení se kapitán s úsměvem otočí na posádku a ukáže na pouzdro sedačky, kde čouhají  dva papírové pytlíky: „Pro případ, kdyby vám bylo špatně“. Nevím,  jestli to posádku zrovna uklidnilo ale co, už jsme seděli v letadle a adrenalin nás začal mile ovládat, motýli v břiše se ozvali, začal tlak do hlavy a já tomu stále nemohla uvěřit, že budu za chvíli řídit letadlo. Myslela jsem jen na to, jak to musím dokázat, jak budu dobrá a to mi dodalo odvahy.P2063857

Co je ovšem ještě důležité udělat  před samotným vzlétnutím je kontrola stavu letadla. Sleduji kapitánovi úkony a poctivě opakuji a kontroluji. Zkouška sluchátek jestli se všichni vzájemně slyšíme a už jen čekáme na schválení stanice a můžeme startovat. „Já vzlétnu a nahoře je to tvoje.“ Polknu, i když nemám zrovna co a odpovídám: „A-A-ANO.“

Několik minut uběhlo a přišla moje chvíle. Kapitán oznamuje: „Tak si přeber řízení a pokračuj podle naplánované trasy.“ Je to tady, řídím Cessnu 172. Přitáhnu knipl, ale co je pro mě málo je pro letadlo opravdu příliš a začneme prudce stoupat. „Pozor na tu výšku“ ozvalo se ve sluchátkách. Mírně povolím, ale opět “mírně” znamená, že se řítíme prudce dolů čumákem k zemi…Tričko se mi začíná lepit na záda, čelo orosené, rty slané. Posádka za mnou začíná šahat po pytlících, co kdybych jim chtěla předvést zase nějaká ta „géčka“. Křečovitě držím knipl a doufám, že kapitán přebere řízení ale slyším jen zkušená sluchátka: „Vyrovnej si letadlo a pak toč mírně doprava.“ Slovo „mírně“ začínám nenávidět a vzpomínám jak jsem se učila jezdit na koni. „Musíš se s tím koněm sžít, být jako jedno tělo!“ Tak jsem se jala rychle kamarádit.  Hluboký nádech, hluboký výdech, ruce uvolnit a snažit se sžít s letadélkem jménem Cessna. Následovalo pár propadů, chvíli nahoru a chvíli dolů, chvíli více nalevo, potom zase napravo. Po chvíli začínám cítit ten sladěný tah, letadlo začínalo být vyrovnané (naštěstí nebyl žádný vítr) a já si uvědomila ten báječný pocit, že mě letadlo poslouchá. A ze sluchátek se ozvalo: „Dobrý! Šikulka!“ a já si mohla říct, že poprvé řídím letadlo.

Pilotem na zkoušku rozhodně není žádný vyhlídkový let, ale opravdové řízení letadla ve vzduchu, kdy se účastník na vlastní kůži vyzkouší, co všechno obnáší pilotování. Ano, tady se opravdu po hodině, kdy dostanete na zemi důkladné školení, stanete pilotem se vším, co řízení letadla obnáší. Samozřejmě vedle vás sedí zkušený pilot, který se strojem vzlétne a v případě jakýchkoliv problémů letadlo převezme, ale to nic nemění na tom, že tu chvíli je to jen vaše letadlo a čeká na vaše pokyny.

Úžasné na tom všem je, že řízení letadla si může vyzkoušet každý ze 3 účastníků, kdy po každých přibližně 20 minutách je mezipřistání, kde se s kamarádem, kolegou a nebo členem rodiny vyměníte a dotyčný si může vychutnat  svých 20 minut řízení.

Závěrem bych použila slova našeho skvělého kapitána Vojty Novotného: „Když člověk vzlétne, tak nahoře cítí takové zklidnění.“ A to je přesné! My jsme tedy  nahoře cítili obrovský adrenalin, který se po přistání právě změnil na zklidnění. 

Za tento nenahraditelný zážitek děkujeme. Letu zdar.

Více informací o letu a rezervaci Pilotem na zkoušku:  www.pilotemnazkousku.cz

P2063846 P2063893 DSC00127

P2063876 P2063884 P2063888

text: Veronika Bogomolova   foto: Veronika Bogomolova, Karel Nepraš

Podobné příspěvky

Ve Vietnamu rozhodují rychlost, kvalita a cena, neujíždí nám tam vlak?

Afri

Otevřený dopis poslancům

Afri

Kdo sežral Mahuleně Bočanové výplatu?

Jaroslav Hauer