Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zprávy z Prahy

CzechInvest spolu s partnery spouští platformu Jobs4ua

czech-invest

Velký zájem o zaměstnání ze strany Ukrajinců, kteří do České republiky prchají před válkou, vedl agenturu CzechInvest a její partnery k založení platformy Jobs4ua.cz. Platformu mohou využívat prověření čeští zaměstnavatelé, kteří hledají zaměstnance, a ukrajinští pracovníci na této stránce mohou vyhledávat nejvhodnější pracovní příležitosti. Všechny inzeráty jsou dostupné jak v českém, tak v ukrajinském jazyce.

czech investCzechInvest spolu s partnery spouští platformu Jobs4ua.cz pro zaměstnávání ukrajinských pracovníků

Spolehlivost zaměstnavatelů garantuje CzechInvest nebo partneři platformy Jobs4ua.cz. Inzerovat nabídku zaměstnání zde mohou pouze dlouhodobí a prověření klienti agentury CzechInvest nebo členové partnerských organizací, jakými jsou Hospodářská komora ČR, Svaz průmyslu a dopravy ČR, Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR, Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR, Svaz měst a obcí ČR, Sdružení místních samospráv ČR, Asociace hotelů a restaurací ČR, Potravinářská komora a Asociace soukromého zemědělství.

Web slouží pro poskytování spolehlivých pracovních nabídek

 Prověřené nabídky práce

Ověření toho, zda jsou firmy členem některé z uvedených organizací, probíhá na základě zadání IČ při vkládání inzerátu.

Jsem velmi rád, že vznikl tento centrální web a moc prosím všechny spolehlivé zaměstnavatele, aby na něm soustředili všechny své nabídky. Bude tak jasně vidět, že všichni lidé z Ukrajiny, kteří se dříve nebo později budou chtít postavit na vlastní nohy, mohou ve svém novém domově získat dobrou práci. Chceme, aby se všichni lidé z Ukrajiny u nás cítili bezpečně a aby věděli, že jsou u nás vítáni,” zdůrazňuje Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR a viceprezident Hospodářské komory ČR.

„Hoteliéři a provozovatelé restaurací pomáhají rodinám prchajícím z Ukrajiny již od konce února jak materiálně, tak formou poskytnutí ubytování. Jsme rádi, že jsme mohli být také součástí tohoto projektu agentury CzechInvest. Věříme, že nabídka práce a možnosti výdělku, jsou pro občany prchající ze svých domovů zároveň možností zapojit se opět do relativně běžného života. Navíc v oboru cestovního ruchu již máme s pracovníky z Ukrajiny velmi dobrou vzájemnou zkušenost a rádi využijeme jejich dovedností i kvalifikací,” říká prezident Asociace hotelů a restaurací ČR Václav Stárek.

Zpřehlednění nabídek práce jak pro ukrajinské pracovníky, tak pro české zaměstnavatele, vyzdvihuje také ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela: „Ministerstvo průmyslu a obchodu dlouhodobě v návaznosti na válku na Ukrajině sleduje potřeby českých firem. Z toho vyplývá i jejich zájem o zaměstnávání pracovníků ze třetích zemí, zatímco lidé prchající do Česka před ruskou agresí mají velký zájem o práci. Platforma Jobs4ua.cz pomůže oběma stranám,” dodává.

Přehledná platforma v ukrajinském jazyce

V současné době je na platformě Jobs4ua.cz, kterou pro bono postavila společnost Nula Advisory, přes dvě stovky nabídek práce z celé České republiky a neustále přibývají další. Aby se zájemci o práci z Ukrajiny na stránkách co nejlépe orientovali, je překládána i do ukrajinského jazyka a umožňuje jednoduše filtrovat nabídky práce podle kategorie a kraje.

Na stránkách nechybí ani odpovědi na nejčastěji kladené otázky. Zájemci o práci z Ukrajiny najdou například odpověď na to, jak postupovat, když nemají vízum a chtějí v Česku pracovat nebo jaké jsou podmínky práce v tuzemsku. Jsou zde také informace spojené s bezplatnou lékařskou péčí nebo školní docházkou. Stránka se neustále aktualizuje, v průběhu několika dní zde budou moci návštěvníci nalézt například informace v obou jazycích o zákonech Lex Ukrajina.

Do projektu se kromě webu Ministerstva vnitra nasiukrajinci.cz a Ministerstva průmyslu a obchodu zapojilo také Konsorcium nevládních organizací pomahejukrajine.cz.

Cílem zapojení ostatních organizací, nabízejících pomoc, je návštěvníka stránky přehledně navést také na jiné formy pomoci. „Obrací se na nás řada iniciativ a zaměstnavatelů, jestli by na platformě pomahejukrajine.cz nemohly být i nabídky zaměstnávání. Protože nemáme kapacity tyto nabídky prověřovat, nemůžeme tuto službu poskytnout. Rádi budeme odkazovat na spolehlivé a prověřené nabídky zaměstnání na platformě Jobs4ua.cz. Prevenci pracovního vykořisťování a potírání šedé zóny ekonomiky vnímáme jako zásadní úkoly spojené s integrací uprchlíků z Ukrajiny,“ uzavírá ředitelka Konsorcia nevládních organizací Andrea Krchová.

O CzechInvestu

Agentura CzechInvest naplňuje klíčovou úlohu v oblasti podpory podnikání a investic v její komplexní podobě. Unikátní spojení regionálního, centrálního a mezinárodního působení zajišťuje integritu služeb a schopnost propojovat globální trendy s regionálními podmínkami v České republice. Jedním z hlavních cílů CzechInvestu je přeměna České republiky v inovačního lídra Evropy. CzechInvest je státní příspěvkovou organizací podřízenou Ministerstvu průmyslu a obchodu ČR. Založen byl v roce 1992. Více informací najdete na www.czechinvest.org nebo Twitteru, Facebooku či LinkedInu CzechInvestu.

Kristýna Turečková

Podobné příspěvky

Přijďte podpořit charitativní koncert zpěváka Jardy Parčiho…

Šebík

Přijďte se do lesoparku Litavka podívat na zvířata

Afri

Co mají společného chrti, Iva Kubelková a Linda Rybová?

Šebík