Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zprávy z Prahy

Demonstrace Společně za Bělorusko

Svjatlana Cichanouská
V pondělí 7. června 2021 od 17:00 hodin na pražském Staroměstském náměstí se koná demonstrace na podporu utlačovaných lidí v Bělorusku Společně za Bělorusko se uskuteční při příležitosti návštěvy Sviatlany Cihanouské v Praze v pondělí 7. června 2021 od 17:00 hodin na pražském Staroměstském náměstí. Zní to neuvěřitelně. Kousek od našich hranic diktátor utlačuje své lidi způsobem, jaký Evropa za poslední desítky let nepamatuje. Diktátor Lukašenko podněcuje obrovskou vlnu násilí vůči pokojným lidem v celé zemi. Nevinní lidé jsou mučeni a zavíráni do věznic. Vyhrožování, zastrašování, nikdo si nemůže být jistý svou bezpečností, a to ani v emigraci. Neštítí se ničeho, jak dokázal únosem letadla s Ramanem Pratasevičem a Sofií Sapegaovou.

Demonstrace v pondělí 7. června 2021 od 17:00 hodin na pražském Staroměstském náměstí 

demonstraceNa první pohled má tento diktátor vše – neomezenou politickou moc, silové složky, podporu sousedního Putinova režimu. Ale nic netrvá věčně, většinu lidí si nadobro obrátil proti sobě a každá podpora utlačovaných lidí přidává střípek do mozaiky změny, která nakonec nevyhnutelně nastane.

V této chvíli přijíždí do Prahy žena, Svjatlana Cichanouská, kterou Lukašenko osudově podcenil, a která ho podle dostupných informací přes všechny překážky porazila v prezidentských volbách. Respektive vyhrála by, pokud by se hlasy počítaly podle pravidel a kdyby se Lukašenko nebál předat svou moc.

Svjatlana Cichanouská“Diktátor v Bělorusku se už neštítí ničeho, jak dokázal opakovaným mučením lidí ve věznicích i nedávným únosem letadla s Ramanem Pratasevičem a Sofií Sapegaovou. Chceme ukázat, že Praha stojí za právy lidí v Bělorusku a že budeme i nadále podporovat všechny, kteří usilují o znovunastolení demokracie v zemích, kde je ohrožována či potlačována. Naši disidenti velmi silně vnímali a oceňovali veškerou podporu, které se jim ze zahraničí dostávalo. Prezident Havel se následně stal velmi silným hlasem na mezinárodním poli, který neváhal podpořit disidenty v zemích, kde demokracie nebyla samozřejmostí. Vnímám, že dnes od mnohých našich politických představitelů taková podpora chybí, a nebo není dostatečná. I proto chceme vyjádřit podporu utlačovaným v Bělorusku a zároveň občanský postoj – nesouhlas s potlačováním práv v jejich zemi. Celá svobodná Evropa si přeje, aby i naši sousedé mohli žít normálně a bez pronásledování za své názory,” říká jeden z organizátorů shromáždění Ray Baseley.
Lidé v Bělorusku chtějí změnu, chtějí konečně lidský přístup. I proto jim chceme společně ze Staroměstského náměstí vyslat jasnou a hlasitou podporu.
Shromáždění, které spolupořádají iniciativy Stojíme za Běloruskem, Společně to dáme, Masaryk a spolek Milion chvilek pro demokracii je financováno prostřednictvím tohoto transparentního účtu.
Kromě zástupců organizátorů a dalších řečníků na podiu vystoupí také běloruská prezidentka Svjatlana Cichanouská. Nejen umělce, kteří jsou v Bělorusku pronásledováni a utlačováni, podpoří svým vystoupením například Jiří MacháčekTomáš Klus a další osobnosti.
Robin Suchánek

Podobné příspěvky

František Kotleta UNDERGROUND

Afri

Exkluzivní rozhovor s první českou Barbie Gabriel Jiráčkovou

Jaroslav Hauer

Vánoční Obchůdky s Albertem pomohou dětem z dětských domovů v Praze a ve Středočeském kraji

Afri