Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zprávy z Prahy

Divadla Na Perštýně zahajuje svoji první sezónu.

V centru Prahy v místě středověké Královské cesty z Vyšehradu na Pražský hrad bude nové Divadlo na Perštýně.

Uložit

Bude hrát každý den s výjimkou pondělí. Programová skladba Divadla Na Perštýně bude velice pestrá. Každý den bude věnován konkrétnímu žánru, aby si diváci mohli vybrat to, co je jim nejbližší. „Úterky, středy a pátky budou činoherní, s tím že tady budou částečně i spřízněné divadelní společnosti, které v Praze nemají své zázemí,“ řekl se Gustav Bubník, herec a principál Divadla Na Perštýně. Úterky budou věnovány především stálým hostům, středeční večery světové divadelní dramatické tvorbě, páteční večer bude věnován divadelním komediím. „Perštýn byl kdysi dávno především kino, tak to tak chceme zachovat a každý čtvrtek budou projekce,“ řekl Gustav Bubník. Počítá se s projekcí mimořádných klubových filmů nebo filmových, resp. televizních záznamů slavných pražských divadelních představení. Ve čtvrtek dopoledne budou školní představení. Sobotní dopoledne je vyhrazeno pohádkám a sobotní večery hudebním pořadům. Nedělní odpoledne budou především „operetně“ a úsměvně zaměřena na diváky z řad seniorů. Vedle těchto standardních typů pořadů uvedou například i pravidelné charitativní večery „Dejme dětem šanci“ na podporu Dětských domovů za účasti patronů tohoto projektu – Báry Špotákové, doc. Měšťáka a dalších významných osobností. V úterý 3.10. se v 19 hodin v Divadle Na Perštýně uskuteční další charitativní talk show: NEBOJTE SE ZEPTAT! Moderátorské role se zhostí Pavel Anděl. Hosty budou: Bára Špotáková, Monika Absolonová a Aleš Háma.
Základním kamenem repertoáru budou hry bývalé divadelní agentury Globus.
Na podzim se v činohře vystřídají tyto inscenace Molierův Lakomec s G. Bubníkem jako Harpagonem, Magická hodina rakouského spisovatele D. Glattauera s V. Cibulkovou, Svatoušek rovněž od rakouského autora N. Silberbauera v hlavní roli O.Brancuzský, Zelňačka, podle knihy francouzského spisovatele Reného Falleta s O.Víznerem a O.Brouskem. Známý je film Zelňačka se skvělým Luisem De Funèsem v hlavní roli. Hra francouzského autora Didiera Kaminky Už zase miluju! se S.Pogodovou a M. Dolinovou. Žena, která uvařila svého manžela francouzské dramatičky D. Isittové s N. Boudovou a I. Svobodovou,   Znovu a líp americká komedie M. Englera s K. Frejová a M. Danielem, drama A. Cause Caligula s G. Bubníkem a V. Cibulkovou, černá francouzská komedie J. Luc Lemoina Láska a párečky s J.Révaiem a K. Janečkovou.                                                    Velkou část repertoáru zajistí domácí soubor. Pravidelně se tu bude objevovat také řada známých tváří, a to nejen na scéně, ale i na filmovém plátně, mimo jiné Vilma Cibulková, Sandra Pogodová, Michaela Dolinová, Oldřich Vízner, Otakar Brousek, Klára Cibulková, Dominika Býmová, Renata Drössler, Kristýna Frejová, Ilona Svobodová, Lucie Rusiňáková, Josef Pejchal a další.  Hudební pořady přivedou do divadla takové osobnosti jako je šansoniérka Renata Drössler, houslový virtuóz Jaroslav Svěcený a v pravidelném pořadu Maxi-Mal … uvítají střídavě Petr Malásek a Jan Maxián současné hudební hvězdy, které původně vystudovaly herectví – V. Dyk, S. Pogodová, Anna K., D. Landa, M. Doležalová, I. Pazderková a   další.

„Tři roky jsem hledal zázemí pro svoji divadelní společnost. Prostory Divadla Na Perštýně se mi líbily, jsou hodně variabilní a dají se všestranně využít. Potřebovalo to investici do úprav, dělaly se opony, šály, světla, zvuková aparatura, prostě vše, aby se prostor dal plnohodnotně využít. Dokonce je variabilní i hlediště. Můžeme si dovolit stolovou úpravu, řadovou úpravu nebo i kombinovanou,“ řekl na tiskové konferenci principál Gustav Bubník a dodal, „já mám buldočí povahu, když se do něčeho zakousnu, tak nepustím. A jsem šťastný, že si dneska tolik mých hereckých kolegů udělalo čas a přišlo Divadlo Na Perštýně podpořit.“
Herečka Ilona Svobodová si v Divadle Na Perštýně zahraje s Nelou Boudovou a Otmarem Brancúzským v komedii Žena, která uvařila svého manžela. „S touto komedií úspěšně jezdíme po celé republice a jsem ráda, že ji můžeme hrát i tady. Je to klasická zápletka: manžel, manželka a milenka, k tomu hodně komunikujeme i s hledištěm. Baví se u toho jak diváci, tak i my,“uvedla Ilona Svobodová, mimo jiné i první manželka ředitele Divadla Na Perštýně Gustava Bubníka. „My jsme se brali ještě na škole a rozvedli jsme se asi před třiceti lety. To už je tak dávno, že všechny emoce jsou už vyčpělé. Já jsem měla hodně ráda tatínka Augustina Bubníka, to byl můj nejlepší tchán, a i díky dceři jsem s tou rodinou pořád ve styku. Takže jsem neměla problém kývnout na nabídku svého exmanžela a zahrát si v jeho divadle. Hodně si přeji, aby divadlo mělo dost diváků, protože v dnešní době vést divadlo není vůbec lehké,“uvedla herečka, která si na nedostatek práce nemůže stěžovat. „Hraji v šesti divadlech, teď zkouším v sedmém, do osmého vstupuji. Ještě hraji v Ulici, ale tam jsem si nyní řekla o trochu volna. Hodně s divadlem jezdíme, republiku mám opravdu projetou.
Říkám si rozsévačka kultury,“

smála IlonaSvobodová.
U zrodu nového divadla stojí i herečka Kristýna Frejová. Jak vnímá fakt, že se rodí něco nového? „Tyhle prostory jsem neznala a jsem hodně překvapená. Umístění v centru Prahy, a i divadelní strategie, kterou Gustav naznačil, je pro diváky lákavá. My tady budeme hrát komedii Znovu a líp a těším se na to,“ řekla Kristýna Frejová, která mimo divadlo hraje i v seriálech Ohnivý kuře, Modrý kód.
Z Východočeského divadla v Pardubicích dojel do Prahy herec Josef Pejchal, televizním divákům známý z televizního seriálu Ordinace v Růžové zahradě či Modrý kód. „Naskakuji tady v divadle za jiné kolegy do dvou inscenací, do Lakomce a pohádky Čert a Káča. Práce v novém kolektivu a divadle mi dělá radost. Je to zase něco jiného a jsme zvědav, jak to všechno půjde. Z Pardubic to mám kousek, takže účinkování v Divadle Na Perštýně půjde skloubit s mým mateřským Východočeským divadlem Pardubice,“ řekl Josef Pejchal, který se věnuje i dabingu a tam se právě setkal s principálem Gustavem Bubníkem. Mezi herci byla přítomná i partnerka Gustava Bubníka herečka Lucie Rusiňáková, která se pyšnila těhotenským bříškem a které herec poděkoval za obrovskou trpělivost. Jaké je to žít po boku chlapa, který si plní sen vlastního divadla? „Gustava zařizování divadla úplně pohltilo. Celé dny tráví buď tady v Divadle Na Perštýně nebo v dabingu a doma po večerech sedí u počítače a zase řeší divadlo,“ popsala Lucie, jak to chodí toho času u Bubníků doma. Na miminko si ale oba čas udělali. Narodí se kluk nebo holka? „Termín porodu mám 31. října a bude to kluk. Bude se jmenovat Daniel a bude křtěný po dědečkovi Augustin,“ s úsměvem prozradila Lucie Rusiňáková, která v divadle hraje v inscenaci Lakomec, Osamělost fotbalového brankáře, v pohádce Čert a Káča, bude zkoušet i nové věci a pokud to půjde, chtěla by se do divadla co nejdříve vrátit. Gustav Bubník se také svěřil, co by mu na nové divadlo řekl tatínek, legendární český hokejista a trenér Augustin Bubník, který zemřel na jaře tohoto roku. „Táta by měl velkou radost, protože věděl, jak usilovně hledám nové prostory pro své divadlo. Ale nejvíc se radoval, když jsem mu řekl, že budeme mít miminko. Věděl to jako první. To jsem mu ještě stihl před jeho odchodem z tohoto světa říct. A jsem tomu rád!“  Prostory divadla jsou dvě patra pod pražskou komunikací. Není to poznat, protože prostory Divadla Na Perštýně jsou velmi vzdušné a velmi prostorné. Velký divadelní sál má 190 míst v divadelním uspořádání nebo 130 míst k sezení u stolu. Malý sál má 50 míst a klub 42 míst. Občerstvení si návštěvníci budou moci dopřát v bývalých prostorách měšťanských sklepů. Sezona divadla bude zahájena Moliérovou komedií Lakomec. Divadla má logo, které vychází z tvaru prvků, které se v interiéru divadla vyskytují (oblé tvary, dřevěná kupole). Divadlo Na Perštýně je ambiciózní projekt a má potenciál stát se tradiční součástí pražské divadelní scény.

Jaromír a Věra Hamplovi

Podobné příspěvky

Historickým městem roku 2019 je Štramberk

Redaktor J.Hampl

Festival světla Signal v centru Prahy představuje strhující audiovizuální show

Afri

SUV Peugeot 3008 s plug-in hybridním pohonem

Afri