Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zprávy z Prahy

Dobrá zpráva nejen pro koně

fiakry

Minulý týden jsem Vás v článku „Piráti v Praze chtějí likvidovat už i koně“ informoval, že Rada hlavního města Prahy v poměrně utajeném jednání na návrh radního Mgr. Adama Zábranského z České pirátské strany rozhodla, že od 1. 1. 2023 nepovolí stanoviště fiakrů na Staroměstském náměstí a ve Stromovce. 

Dobrá zpráva nejen pro koně

fiakryKdyby toto rozhodnutí rady vešlo v platnost, znamenalo by to konec této historické profese v Praze a neštěstí několika desítek rodin.

Předseda Cechu fiakristů a povozníků Čech a Moravy pan Josef Kočovský požádal Stranu soukromníků České republiky o pomoc. Jím tehdy i teď vedený cech patřil mezi 172 cechů a společenstev, které po listopadu 1989 spoluzakládaly Sdružení československých podnikatelů a výrazně se podílely na přípravě zákona o Hospodářské a Agrární komoře. Prostě fiakristé vždy věděli, kam patří.

Scénář odporu byl následující.

27. 1. 2023 v 10 hodin přijely před sídlo magistrátu 3 kočáry včetně pohřebního vozu. Jedním z vozatajů byl i populární herec Jiří Krampol.  Podporu fiakristům vyjádřilo i 6 transparentů Strany soukromníků České republiky ze 6 krajů.

Výsledkem protestu bylo pozvání vedení cechu na jednání pražského zastupitelstva ten stejný den v 18 hodin. Dovolte mi popsat průběh zastupitelstva Hlavního města Prahy.

 • Radní Adam Zábranský (Piráti) vysvětloval zastupitelstvu, proč prosadil v radě ukončení smlouvy na „stání“ fiakrů na Staroměstském náměstí a ve Stromovce od 1. 1. 2023.
 • Velkou podporu pro své stanovisko našel v exministrovi Jiřím Pospíšilovi (TOP 09) a Anetě Hajdlové (Piráti), členech zastupitelstva Prahy.
 • Unáhlenost rozhodnutí rady a jeho revokaci s velkým zápalem prosazovali Patrik Nacher (ANO), Alexandra Udženija (ODS) a Zdeněk Zajíček (ODS). Postupně se přidávali další zastupitelé, kteří si uvědomili, co by Zábranský, Pospíšil a Hajdlová mohli napáchat.
 • Zastupitelstvo také dalo slovo zástupcům Cechu fiakristů a povozníků Čech a Moravy. Velmi odborně členům zastupitelstva vyvrátila argumenty Zábranského, Pospíšila a Hajdlové emeritní ředitelka hřebčína v Kladrubech a dnešní starostka Kladrub
  ing. Lenka Gothardová, CSc. a vedoucí Katedry výuky koní na Vysoké škole zemědělské
  ing. Cyril Neuman. Tuto pasáž bych nazval vyvracení Zábranského bludů.
 • Velmi lidsky a přesvědčivě vystoupila i paní Iva Rosická a paní Adéla Průšová, obě milovnice koní a členky cechu.
 • Já jsem ve svém vystoupení připomněl, že zástupci Cechu fiakristů a povozníků Čech a Moravy patřili mezi polistopadové průkopníky soukromého podnikání v Československu.
 • Zastupitelům hlavního města Prahy jsem připomněl, že ani Reinhard Heidrich jejich činnost nezakázal. Zrekvíroval jim pro vojsko část koní, ale mohli pokračovat.
 • Zastupitelům hlavního města Prahy jsem také připomněl, že zatím jediní, kdo zlikvidovali fiakry v Praze, byli komunisté v roce 1949. Toto demokraticky zvolené zastupitelstvo by bylo za celá staletí teprve druhým likvidátorem.
 • Zastupitelstvo hlavního města Prahy za potlesku přítomných rozhodlo hlasováním následující:
  – 
  smlouvu města a „fiakristů“ odsouhlasilo na další 2 roky

Vznikne pracovní skupina za účasti zástupců fiakristů a chovatelů koní, veterinářů, pracovníků veterinární správy, odpůrců koňských spřežení v Praze a členů zastupitelstva

Co říct na závěr? Dobrá věc se tentokrát podařila! Je ale zarážející, jaký vliv na rozhodování různých orgánů získávají nebezpeční nositelé bludů, jako jsou v tomto případě Zábranský, Pospíšil a Hajdlová. Věřme, že je v podzimních komunálních volbách voliči v Praze ze zastupitelstva vymetou. Je ale nutné si na takové „politiky“ dávat velký pozor i v ostatních oborech lidské činnosti!!! Rozmnožují se rychle. Je potřeba se dávat dohromady a bojovat. Jinak nás postupně zničí.

Rudolf Baránek

tajemník

Strana soukromníků České republiky

Podobné příspěvky

Zápasník UFC Muradov a Platon Finance věnovali sto tisíc na charitu

Afri

Kniha pod stromeček, která potěší….novinky z nakladatelství Práh

Afri

MIMOŘÁDNÝ A ZPLNOMOCNĚNÝ VELVYSLANEC REPUBLIKY KAZACHSTÁN V ČESKÉ REPUBLICE

Šebík