Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zprávy z Prahy

Dodávka elektřiny v Praze je nejspolehlivější v ČR

Před dvěma lety spustila Pražská energetika, a. s. (PRE) v hlavním městě projekt tzv. chytrého měření elektřiny. Ten spočívá v komunikaci dat po energetické síti a umožňuje zákazníkům mimo jiné ovlivnit své spotřebitelské chování. Nyní PRE testuje další technologické inovace, které například umožní měření i ostatních komodit, jako je plyn a voda.

„Základním přínosem chytrých sítí je samozřejmě možnost komunikace dat po energetické síti a možnost ovlivňovat spotřebu elektřiny ze strany odběratele. Výsledkem je podle našich zjištění značné zvýšení spolehlivosti a plynulosti dodávek elektrické energie,“ uvedl Petr Holubec, tiskový mluvčí PRE, a dodal: „Díky využití technologií spojených s chytrým měřením mohu říci, že v současnosti nabízíme našim zákazníkům vůbec nejspolehlivější dodávku elektřiny v České republice.“ Běžný Pražan je bez elektřiny kvůli poruchám na zařízení asi 22 minut za rok. Připočteme-li k tomu čas nutného přerušení dodávky elektřiny kvůli plánovaným opravám a údržbám, vzroste doba bez elektřiny v hlavním městě na 40 minut za rok na jednoho obyvatele. V ostatních regionech ČR je tato doba výrazně vyšší (až 5x) a počítá se v hodinách.

Tzv. chytré sítě nacházejí uplatnění v situaci, kdy přestává platit starý model jednostranného přenosu energie od výrobce ke spotřebiteli. V současnosti je skutečnost taková, že tzv. chytrá síť musí zvládnout i opačný tok energie. „Využívání obnovitelných zdrojů energie má za následek přísun elektřiny z více různých zdrojů. Distribuční soustava musí jednotlivé toky umět přijmout a regulovat a právě to je úkolem chytré sítě,“ vysvětlil Petr Holubec s tím, že v neposlední řadě musí taková síť být schopná poskytnout klientům data o spotřebě, aby mohli energii hospodárně využívat. Podle Stanislava Votruby z PREdistribuce patří k aktuálním inovacím například sledování kvality signálu HDO (hromadné dálkové ovládání) elektrických spotřebičů. „Tuto záležitost lze využít například při elektrickém vytápění nebo ohřevu vody. Věnujeme se také řešení zajištění komunikace do distribučních stanic, což bude jedna z klíčových otázek celé problematiky chytrých sítí,“ doplnil Stanislav Votruba.

Podobné příspěvky

Zpěvačka Dáša Zázvůrková představuje nový videoklip k písničce Hleď si svýho

Jaroslav Hauer

Žádat o odpuštění bez pokání, nemá smysl, vyplynulo z výročí upálení

Šebík

V Praze se konal již 4. ročník středoevropské konference o potravinovém odpadu

Afri