Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zprávy z Prahy

Festival spisovatelů Praha

a

Festival spisovatelů Praha ponese podtitul Zrození národů. 23. ročník mezinárodní akce věnované literatuře proběhne ve dnech 17. až 19. dubna 2013 na Nové scéně Národního divadla, v budově Senátu Parlamentu České republiky a v Městské knihovně v Praze.

Téma 23. ročníku Festivalu není zvoleno náhodně. V minulých desetiletích byl svět v důsledku rozpadu koloniálních systémů svědkem vzniku řady nových států a jejich radikální přeměny. Na konci osmdesátých a počátku devadesátých let došlo k rozpadu sovětského komunistického bloku a mnoho národů se vymanilo ze sféry vlivu vládnoucí kultury a ideologie. V posledních několika letech pak tento trend vyvrcholil sérií revolucí v zemích ležících mimo pozornost západního světa. Kupříkladu Arabské jaro přineslo do té doby nevídanou svobodu lidí v řadě států. Jak ovšem podotýká prezident FSP Michael March: Národy se rodí – a dospívají do nesnesitelnosti.”

Festival spisovatelů Praha 2013 tedy bude mít silné téma. Stejně jako v minulých letech uvede autory zvučných jmen, ale zároveň upozorní na umělce, kteří v České republice zatím tolik známí nejsou. Snahou pořadatelů je umožnit těsný kontakt spisovatelů a především publika, a to prostřednictvím řady scénických diskuzí, autorských čtení a autogramiád. Cílem je ukázat mladé generaci, že existence národů není samozřejmá a jak dodává March, udělat první krůček na cestě k porozumění tomu, co se ve světě skutečně děje”.

sonallah-ibrahim---maria-golla-50f91ed4bb03d 360x225V rámci 23. ročníku FSP bude o fenoménu vzniku národů diskutovat například slavný alžírský prozaik Mohammed Moulessehoul píšící pod pseudonymem Yasmina Khadra, jehož díla byla přeložena ve 43 zemích. Českému čtenáři je znám díky překladům románů Černá vdova a Kábulské vlaštovky. Pozvání organizátorů přijal také český prozaik Vladimír Körner, autor mnoha filmových scénářů a románů (mj. např. Smrt sv. Vojtěcha, Údolí včel, Adelheid nebo Zánik samoty Berhof). Diskuze o české státnosti se zúčastní například americká historička Mary Heimannová, autorka kontrovertní publikace Československo. Stát, který selhal, která v době svého vydání před třemi lety vzbudila v české společnosti velkou pozornost. K dalším hostům patří světoznámý prozaik a nositel Nobelovy ceny za literaturu Orhan Pamuk nebo egyptský spisovatel Sun‛alláh Ibráhím.

Letos také uběhne 95 let od chvíle, kdy byla ve Spojených státech podepsána Pittsburská dohoda a následně vzniklo Československo, a současně paradoxně i 20. výročí jeho rozpadu. Další Festival spisovatelů Praha se tak příznačně kromě Nové scény odehraje také v Senátu Parlamentu České republiky, kde proběhne diskuze o zrození a smrti Československa.

Podobné příspěvky

Křest knihy a videoklipu

Redakce

Natotechnologie – to nejsou jen roušky a respirátory! Vznik nanovlákna se dá přirovnat k cukrové vatě

Jaroslav Hauer

Coworkingové centrum Mumraj – útočiště pro ženy nejen na mateřské

Redakce