Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zajímavosti a události z Prahy 1 Zprávy z Prahy

Festival Týden mozku, všechny přednášky uvidíte na Facebooku festivalu a YouTube Akademie věd ČR

TYDEN-MOZKU

Týden mozku je festival o nejnovějších objevech a trendech ve výzkumu mozku a neurovědách, který je součástí Brain Awareness Week (BAW) – celosvětové kampaně zvyšující povědomí veřejnosti o úspěších a přínosech výzkumu mozku. Tradici Týdne mozku v České republice založil český neurovědec profesor Josef Syka v roce 1998.

mozrk-tyden-2019
Týden mozku v době před Covidem

Desítky populárních přednášek, trénink paměti, virtuální prohlídku či filmy nabízí letošní festival Týden mozku, který začal 15. března.

Poprvé za svou historii se kvůli stávající situaci uskuteční kompletně online. Tradičně oblíbené a hojně navštěvované přednášky i doprovodný program tak budou dostupné ještě většímu publiku se zájmem o novinky ve výzkumu mozku a neurovědách, přístup je zdarma. Během Týdne mozku vystupují s přednáškami přední čeští odborníci v oboru teoretických i klinických neurověd. Festival je určen pro studenty, rodiče s dětmi i širokou veřejnost.

MUDr. Josef Syka
prof.-MUDr.-Josef-Syka-DrSc.-a-MUDr.-Jiri-Palecek-CSc

Hlavním pilířem festivalu budou tradičně popularizační přednášky od předních českých odborníků v oboru teoretických i klinických neurověd, které proběhnou ve všední dny. Celkem jich bude třináct. Přednášet budou například neuroložka Soňa Nevšímalová, která představí pokroky ve spánkové medicíně, psychiatr Cyril Höschl s příspěvkem Neurobiologie deprese nebo neurokouč a vědec z Fyziologického ústavu Akademie věd Aleš Stuchlík, který představí „Vesmír v naší hlavě“. Všechny přednášky se budou vysílat na Facebooku festivalu a YouTube Akademie věd ČR. Ani v online prostředí nepřijdou diváci o možnost klást vědcům dotazy k danému tématu. Na každou přednášku plynule naváže diskuse, během které přednášející otázky zodpoví. Diskusemi v průběhu celého týdne provedou moderátorky České televize Barbora Černošková a Lucie Křížková. Festival virtuálně zahájila před první přednáškou v 16:00 předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová. „I přes nepříznivou kovidovou pandemii pokračuje výzkum mozku a jeho onemocnění dál mílovými kroky. V přednáškách Týdne mozku vás budou naši přední odborníci informovat o tom, co nového se událo u nás a ve světě ve výzkumu mozku a jeho onemocnění. Mnozí z nich připojí i aktuální informaci o tom, jak covid-19 ohrožuje činnost našeho mozku a jaké jsou dlouhodobé následky pandemie na naši nervovou a duševní činnost,“ zve na letošní ročník zakladatel festivalu u nás profesor Josef Syka.

Procvičování paměti nebo promítání filmů

procvicovani-mozkuVe spolupráci s mnoha organizacemi bude součástí festivalu také bohatý doprovodný program. Přednášky, jako například o Alzheimerově chorobě nebo o chemii psychedelických látek, doplní téměř dvacítka interaktivních příspěvků. Mezi nimi praktické workshopy na trénování paměti nebo efektivní metody učení a také pokusy k procvičení mozku pro menší děti od asi 6 let ve spolupráci se spolkem Debrujáři v sobotu dopoledne. Asociace malých debrujárů České republiky (dále jen AMD) vznikla na základě zkušeností z Kanady a přes Francii se hnutí dostalo k nám, prezentací na výstavě Praha – Expo Science International 91. Slovo je debrujár je francouzského původu a vzniklo ze slov débrouillard = „šikovný, obratný“ a  débrouiller = „objevovat, pomoci si v těžkostech, umět si poradit“. Původní překlad „šikulové“ děti nepřijaly a samy se začaly nazývat debrujáry, což lépe vyjadřuje jejich specializované zájmy. Jedná se o chlapce a děvčata zpravidla ve věku 6 – 16 let a jejich starší kamarády, sourozence, rodiče, učitele a další zájemce o vědu a techniku, kteří stále něco vymýšlejí, objevují a experimentují. Díky virtuální prohlídce brněnského CEITECu lidé mohou nahlédnout do špičkově vybavené laboratoře a pod pokličku výzkumu mezinárodních vědců a vědkyň. CEITEC (Central European Institute of Technology, česky Středoevropský technologický institut) je evropské výzkumné vědecké centrum zaměřené na oblast živých věd, pokročilých materiálů a nanotechnologií. CEITEC byl založen skupinou brněnských univerzit. Součástí festivalu jsou také filmy, dokument „Mozek. Evoluce“ dokonce ve spolupráci s festivalem populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc (AFO) v premiéře. Na programu jsou také diskuse nebo semináře. Na jednom si lidé mohou cvičit rozšiřování slovní zásoby díky povídkám, které začínají na stejné písmenko, další napoví, co se děje, když je mozek offline.

Užitečné informace

procvicovani-mozkuDvaadvacátý ročník festivalu Týden mozku začíná 15. března a trvá do neděle 21. března. Akci pořádá Akademie věd ČR ve spolupráci s Ústavem experimentální medicíny AV ČR a Českou společností pro neurovědy. Je součástí Brain Awareness Week (BAW), celosvětové kampaně za zvýšení povědomí veřejnosti o úspěších a přínosech ve výzkumu mozku.Přístup k obsahu je zdarma, vzhledem k formátu není výjimečně nutná registrace. Podrobný program včetně záznamů je dostupný na webu Týdne mozku.

ýden mozku v době před CovidemTýden mozku v době před Covidemýden mozku v době před Covidem

Jaromír a Věra Hamplovi                  Foto: archiv AVČR

 

Podobné příspěvky

Višva Guru Díp Hindu Mandir Česká republika…

Šebík

Husité na Vítkově ožili a vyhnali křižáky

Afri

STOP TýRáNí – Neboj se ozvat!!!

Afri