První SUPERENDURO závod v České republice proběhl v sobotu 12.3.2016 v Tipsport aréně. Kategorii Prestige vyhrál Colton Haacer z USA s motocyklem Husqvarna na nižších stupních vítězů stáli jezdci KTM, taktéž Američan Taylor Robert a polský jezdec Taddy Blazusiak.
Pojďme se podívat na závody od začátku. Začátek byl ohlášen na 18 hodinu a krátce po 18 hodině se na výborně připravené dráze objevili moderátoři večera – Uwe Buchholz komentoval akci pro zahraniční diváky a Jakub Ouvín, který se skvěle zhostil role moderátora pro české fanoušky tohoto motorsportu. Jezdci se představili stylově v hokejových dresech a největší pozornost čeští fanoušci upírali na Petra Bartoše. Následovala show v podobě závodu Superpole, kdy si závodníci kategorie Prestige vyjížděli svou pozici.
Kdo pravidla tohoto sportu nezná, krátce představíme. Startuje se v hromadném startu, kdy jsou jezdci rozděleni do dvou řad, celkem je jezdců šestnáct, čili 2×8 jezdců. Elitní startovní pole třídy Prestige je sestavené podle tohoto pravidla: Nejprve jsou závodníci rozděleni do dvou skupin. Ve skupině A se sejde 10 jezdců, kteří jsou automaticky kvalifikování na základě svých dovedností a výsledků nebo pokud je do hlavního programu dosadí promotér akce. Skupina B nemá úplně vyhráno. Z této skupiny se vybírá pouze šest jezdců, kteří se podívají do večerních závodů. Dalo by se tak s lehkostí tvrdit, že jde o jakýsi kvalifikační závod, kde si závodníci musejí svou účast nejprve vyjet. Z této kvalifikace postupují čtyři závodníci přímo do finále a po závodě “poslední šance” se k nim přidají další dva jezdci, kteří v “poslední šanci” dopadnou nejlépe. Pak už následuje již zmíněný závod Superpole, kde si závodníci vyjíždí nejen výběr pozice na startu, ale první tři závodníci budou obdarováni body 3,2 a 1, které se počítají do celkového hodnocení. Superpole má však význam pouze v první a třetí (poslední) jízdě dané kategorie. Druhá rozjížďka dává šanci těm slabším, když se startovní pozice otáčí a přednostní právo na výběr místa na startu mají právě ti “horší”. Nutno však dodat, že se v sobotním závodě nedalo mluvit o lepších a horších jezdcích, ale spíše o zkušenějších a méně zkušených. Trať byla natolik těžká, že by se nikdo nedivil, kdyby to někdo ze závodníků vzdal. Motorkáři nejsou však žádné ořezávátka, závody všichni zvládali na výbornou, ač pádům se někteří nevyhnuli.
Pravidla tedy známe, pojďme se podívat na průběh večera. Po závodě Superpole následovala kategorie Nationals, která měla stejně jako kategorie Women pouze dvě finále, neboli dvě rozjížďky. Nejlépe si vedl Mike Hartmann z Německa, velkou základnu fanoušků měl Thomas Hostinský ze Slovenska a na nejnižší stupeň vítězů se s počtem 25 bodů postavil Marcel Taucher, taktéž z Německa.
Neméně dramatická byla také kategorie žen, kdy křehké dívky usedli za silné stroje svých endurových mašin a proháněly se po dráze se stejnou jistotou, jako muži v ostatních kategoriích. V této třídě si nakonec zajistila vítězství Španělka Sandra Gomez před Britkou Emmou Bristow a Němkou Mariou Franke.
V kategorii Junior, kam patří jezdci do 23 let, se bylo také na co dívat. S tratí se vypořádali velmi profesionálně, nejlépe boj s tratí zvládl vítěz Manuel Lettenbichler, který se tak připojil s vítězstvím ke svému krajanovi Hartmannovi. Portugalec Luis Oliveira skončil na druhém místě, kdy za zády nechal Němce Tima Apolle.
Zbývají nám už jen výsledky kategorie Prestige. Nejlepší závodník v této disciplíně Taddy Blazusiak z Polska se potýkal se zdravotními problémy, které mu v srpnu loňského roku zavinil vir Epstein-Barr. Taddy tak musel na nějaký čas odložit svůj motocykl do garáže a titul šampiona se mu pomalu, ale jistě vzdaloval. Jezdec, který od roku 2010 do roku 2015 na vrchol nikoho jiného nepustil se tak musel smiřovat s porážkou. Tím dal vyniknout jiným závodníkům světové špičky, kteří se na nejvyšších postech střídají. V Praze se zlato nejvíce zalíbilo dvěma Američanům. Místo bylo jen pro jednoho a to si nenechal vzít Colton Haaker před Taylorem Robertem. Loňského šampiona jsme na stupni vítězů také zahlédli, sice na tom nejnižším stupínku, čili třetím místě, ač se zprvu zdálo, že má Taddy na to, stát se vítězem závodu, když se v první jízdě ujal v začátku vedení. Jezdci z Ameriky byli těžkými soupeři a tak jejich nátlak nezvládl a první vítězství si pro sebe utrhl Taylor Robert. Ve druhé rozjížďce Roberta zvládl porazit nejen vítěz druhé rozjížďky, ale i celého závodu, Colton Haaker a i Cody Webb. Blazusiak skončil až na 7. místě. Petr Bartoš dojel ve všech třech rozjížďkách na posledním místě a tak i v celkovém hodnocení skončil na 15. místě. Poslední, finálová, jízda dala zabrat všem závodníkům, únava už byla znát a pády tak byly v každém kole. I přesto dokázal s nejlepším časem dojet Taddy Blazusiak, následoval ho Colton Haaker a Taylor Robert. Tento trojúhelník vydržel i na celkových stupních vítězů, avšak tam se pořadí mezi jezdci promíchalo a Colton Haaker si tak odnesl pražské vítězství, Taylor Robert se usadil na druhém místě a několikrát zmiňovaný Blazusiak skončil na místě třetím.
Závody to byly plné dramatických okamžiků, zábavy, rachotu motorů a vůbec všeho co k motorkám patří. Návštěvníků se sešlo okolo 5000, akce trvala několik hodin a kdo se závodů nezúčastnil, udělal velkou chybu.
Malou nespokojenost s nadšením českých fanoušků pro novou motoristickou disciplínu vyjádřili němečtí pořadatelé, kteří se skrývají pod hlavičkou „Auerswald Manufaktur Event“. Jsou jimi bratři Tobias a Daniel Auerswaldovi. „Popravdě jsme trošku zklamaní, protože jsme očekávali větší divácký zájem lidí z tohoto krásného města a ze země plné motoristických nadšenců. Všem těm, kteří se přišli na závody podívat, touto cestou děkujeme, a ostatním vzkazujeme, že o hodně přišli. Sečteno a podtrženo, jsme i přesto hrdí, že se nám tuto událost podařilo uspořádat.“