Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zprávy z Prahy

Firmy se obávají ekonomických dopadů války na Ukrajině

Francouzsko-česká obchodní komora (FČOK) dnes zveřejnila výsledky průzkumu mezi firmami, který se zaměřil na dopady současné geopolitické situace.

Firmy se obávají ekonomických dopadů války na Ukrajině. Plánují zvyšování cen a úsporu nákladů.

Firmy vnímají řadu rizik spojených s aktuálními událostmi na Ukrajině. V nejbližších 6 měsících očekávají vysokou inflaci, pokles poptávky, volatilitu směnných kurzů a růst úrokových sazeb. K dalším potenciálním negativním dopadům pak podle nich patří např. nedostatek energií, kybernetické útoky, narušení výroby a obchodních kanálů v důsledku problémů v dodávkách surovin a komponent. V dlouhodobém horizontu mají firmy největší obavy z potíží se zásobováním, ztráty zákazníků a zaměstnanců.    

„Jak ukázal náš průzkum, firmy se obávají negativních dopadů aktuální geopolitické situace na  jejich podnikání a s tím spojené vlny nejistoty. Po nedávné pandemii jde o další zátěž, která se promítne v jejich plánech do budoucna. Firmy proto očekávají podporu státu, především v oblasti regulací cen energií a paliv,“ okomentoval situaci Michal Macko, ředitel FČOK. 

V reakci na současnou složitou situaci firmy připravují okamžitá konkrétní opatření: Nemohou se vyhnout zvyšování cen zboží a služeb, snižování nákladů a posilování kybernetické ochrany. Firmy také zvažují zmrazení investic.

„Z odpovědí respondentů je také patrná vlna solidarity s Ukrajinou. 75 % z nich již zahájilo nebo plánuje některou z forem pomoci. Nejčastěji jde o finanční či materiální podporu, případně poskytnutí prostor. 86 % firem je připraveno přijímat ukrajinské zaměstnance, přičemž nejčastějšími oblastmi, kde se mohou uplatnit, jsou IT, logistika, výroba a call centra,“ dodává Michal Macko.

Téměř polovina firem věří, že by stát měl zavést podpůrné nástroje pro české firmy, ať již v oblasti podpory zaměstnanosti nebo kompenzací či regulací cen energií a paliv.  

Průzkum proběhl v březnu 2022 mezi členskými firmami Francouzsko-české obchodní komory. 

Francouzsko-česká obchodní komora a LeBooster

Francouzsko-česká obchodní komora je členem mezinárodní sítě 124 francouzských obchodních komor ve světě CCI France International. Již 25 let je nezávislou organizací, která se stoprocentně samofinancuje a reprezentuje podnikatelskou komunitu více než 281 členských firem v České republice. Členské firmy zaměstnávají přes 78 000 lidí a dosahují v České republice obratu přes 163 miliard korun. Komora se zaměřuje na několik klíčových oblastí, kterými jsou podpora podnikání členů a vytváření nových obchodních příležitostí, informování a zviditelnění členů v rámci komunity i navenek, setkávání zástupců firem skrze profesní kluby a další příležitosti pro networking. 

Jednou z klíčových rolí komory je podpora vstupu francouzských firem na český trh, ať již formou investic, akvizic nebo francouzského exportu zboží a služeb. Tyto aktivity probíhají pod značkou “LeBooster” a zahrnují studie a analýzy trhu, benchmarking, nábor nových zaměstnanců, zakládání poboček a účetní a daňovou správu.  Ročně takto komora pomůže v průměru 60 firmám. 

Milan Deutsch

Podobné příspěvky

Borat zahájil šílený tanec v Heřmaničkách

Afri

Uhlí i dřevo k vytápění podraží. Právě teď je nejlepší čas se předzásobit, ušetřit lze tisíce 

Afri

Dovoz drůbežího masa z Polska i v letošním roce roste

Afri