Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zprávy z Prahy

Genius loci Libně žije dál

libensky_svet2

U příležitosti 120 let od připojení Libně ku Praze bylo slavnostně otevřeno nové centrum kultury a historie s názvem „Libeňský svět” (Pivovarnická 3/2022, Praha 8).

Libeňský svět otevřel vernisáží „Bohumil Hrabal barevně i černobíle”

Eva_Lustigova
Eva_Lustigova

Otevření Libeňského světa se zúčastnili autoři, partneři, dárci, zapůjčitelé a mnoho libeňských patriotů. O své první dojmy a poděkování za vznik Libeňského světa se s přítomnými hosty podělili hlavní vzdělavatelka Sokola Libeň Anka Holanová, předseda FK Meteor Praha VIII Miloslav Volf, ředitelka ZŠ Bohumila Hrabala Irena Trojanová, dramaturg Divadla pod Palmovkou Ladislav Stýblo, akademický malíř Václav Špale nebo Eva Lustigová, dcera Arnošta Lustiga. Mezi hosty nechyběl ani Tomáš Mazal, který zapůjčil fotografie Bohumila Hrabala, filmový režisér Oliver Malina Morgenstern nebo režisér Ivo Krobot.

Genius loci Libně žije dál

ondrej_gros
Ondrej_Gros

Autor nového centra radní Michal Švarc (Patrioti), který se ujal moderátorské role, se na úvod tázal starosty Prahy 8 Ondřeje Grose (ODS), co by popřál Libeňskému světu. „Libeňskému světu přeji samozřejmě mnoho spokojených návštěvníků a hlavně, aby Libeňský svět nejen ukazoval pestrou historii, ale stal se i místem přítomnosti při setkávání lidí a tím i inspirací pro budoucnost. Myslím, že pořekadlo Žižkovu a Libni, zdaleka se vyhni, už dávno ztratilo význam. Jsem celoživotní libeňák a mohu směle říct, že Libeň je krásná čtvrť a dobrá adresa k bydlení i práci,” říká starosta Ondřej Gros.

libensky_svet
Libensky_svet

Po čtených a hudebních vystoupeních akademický výtvarník Václav Špale v krátkosti představil své umělecké instalace a aktuální hrabalovskou výstavu. Na závěrečný dotaz o budoucím využití sálu reagoval radní Švarc: „Sál je vhodný pro divadlo malých forem, promítání filmů, výstavy, hudební či taneční vystoupení. Rádi bychom do tohoto sálu vrátili krom kultury také spolkový život. Vyzýváme proto osmičkové spolky, soubory, kluby, ale i družstva, aby prostor využívaly k setkáváním, slavnostem či schůzím.”   

Pro veřejnost se poprvé Libeňský svět otevře v pátek 17. a v sobotu 18. 9. 2021, od 10:00 do 18:00, ve 13:00 a 16:00 proběhnou komentované prohlídky.

Poté už bude Libeňský svět fungovat v následujícím režimu:

Otevírací doba pro veřejnost:

Čtvrtek 10.00-12.00, 13.00-18.00

Sobota 10.00-12.00, 13.00-17.00

V ostatní dny po předchozí domluvě (jen pro skupiny nad 5 osob)

Kontaktní osoba: Michal Švarc

Šalek Martin, Mgr.

Tiskový mluvčí – vedoucí odd. komunikace, vnějších vztahů a infocentra

Podobné příspěvky

Zeď nad Vychovatelnou v Praze 8 bude vyprávět příběh Anthropoidu

Afri

Nové logo skupiny Stellantis

Afri

Dne 7.1. proběhlo v restauraci Café Graff představení týmu Topforex-Lapierre pro sezónu 2020

Afri