Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zprávy z Prahy

Jan Klatovský v sobotním závodě v Berlíně zajel svůj nejlepší výsledek v letošním seriálu

Počasí si s letošní zimou pohrává, chvíli se zdá, že bude pravá bílá zima, další dny to vypadá spíše na jaro. V České republice proběhly závody ledové ploché dráhy pouze v Chrastné a v Holicích a to mistrák ČR. V Berlíně se o víkendu závodilo v nejvyšší soutěži – Mistrovství světa!

Na stadionu Horst Dohm v Berlíně se sešlo několik tisíc fanoušků ledové ploché dráhy, aby podpořili nejen domácí jezdce. Největší výkony byly očekávány od Rusů, velkou základnu obdivovatelů měl i Rakušan Franz “Franky” Zorn. Ani Češi se s podporou nenechali zahanbit a česká vlajka se několikrát mihla v davu fanoušků. Výkon Jana Klatovského nebyl sice takový, jaký si Češi představovali, ale ani nezklamal. Přece jen jeho výsledek ze sobotního závodu byl jeho nejlepším v letošním seriálu mistrovství světa.

Již ve čtvrtek obyvatelé Wilmersdorfu zaslechli burácení motoru, když se na zamrzlém ovále proháněly motocykly s hřeby na kolech. Konal se německý šampionát, který vyhrál s kompletním počtem bodů domácí Günter Bauer, další stupně vítězů obsadili taktéž Němci, Max Niedermanier na druhém místě a Stefan Pletschacher na místě třetím.

Páteční odpoledne bylo na stadionu vyplněné tréninkem na mistrovství světa a tiskovou konferencí. V sobotu se ve 14,00 otevřely brány stadionu a několik tisíc nadšenců ledové ploché dráhy obsadilo téměř veškerá místa okolo oválu. Několik minut před pátou se jezdci přišli představit fanouškům na dráhu a v 17,00 mohl závod odstartovat. Prvních pět jízd ovládli Rusové, kteří sbírali jeden bod za druhým. V 6. jízdě došlo k pádu švédského závodníka Daniela Hendersona, kterému se nestačil vyhnout Honza Klatovský a tak pád vypadal hrozivěji než jindy. Daniel sice odjel z oválu sanitkou, ale nakonec děsivě vypadající pád dopadl v celku dobře. Jízda se opakovala a Jan Klatovský rozzářil tváře českým fanouškům, když zaujal na dráze první pozici. Odjel do depa se třemi body a jeho celkový počet v závodě činil 4 body. Další dvě jízdy nebyly nejlepší, Honza se sice snažil seč mohl, ale neměl lehké soupeře a tak se jeho počet bodů ustálil na onom čísle 4. Poslední jízdu zabral, soupeře Manfreda Seiftera nechal za zády při opakované jízdě s číslem 20., která byla restartována po pádu a následném vyloučení Švéda Ledströma a dojel si pro další dva body. S celkovým počtem šesti bodů se Jan Klatovský probojoval do semifinále kde bohužel nestačil na Koltakova, Chomitseviche a Zorna a semifinále pro něho bylo poslední jízdou večera. To se nedá říct o prvních dvou jmenovaných, kteří postoupili do finále a připojili se tak k jezdcům z prvního semifinále Ivanovovi a Kononovovi. Finále ovládl Chomitsevich a vedle něho se na stupni vítězů postavili Koltakov a Kononov. Poté si fanoušci ještě mohli užít závěrečný ohňostroj a těšit se na druhý den.

V neděli závody začaly o několik hodin dříve než v sobotu. Před druhou hodinou se opět na ovále představovali při nástupu všichni jezdci, ve 14,00 vyjeli na dráhu závodníci do první jízdy. Děj se do třetí jízdy opakoval, když Rusové opět nedali nikomu šanci a rvali se dopředu. 4. jízda byla bez ruského jezdce a tak se předvedl výbornou jízdou Franky Zorn, stejný výkon předvedl i v 6. jízdě. Byl tak po prvních 8. jízdách jediným závodníkem, který se výkonem vyrovnal neporazitelným Rusům. Skvělou bilanci si držel celý závod, naopak Jan Klatovský si vyjel o dva body méně než v sobotu a do semifinále neměl šanci tentokrát ani nakouknout. Dva Švédové, jeden Rakušan a pět Rusů (neboli všichni Rusové v závodě), taková byla sestava do semifinále. Franze Zorna jakoby opustilo štěstí, dojel stejně jako předchozí den na třetím místě a již podruhé za víkend mu těsně utekla účast ve finále. Finále tak kompletně ovládli ruští jezdci a tak bylo jistotou, že závěrečná hymna bude ta ruská. Chomitsevich nezopakoval vítězství ze sobotního závodu, dojel druhý za Kononovem, který se usadil na první pozici, kterou uhlídal až do konečného mávnutí šachovnicového praporku, třetí skončil Daniil Ivanov. V průběžném pořadí vede Koltakov, o bod méně má Ivanov a o třetí pozici se s počtem 98 bodů dělí Kononov s Chomitsevichem.  Jan Klatovský hájí 14. místo.

Podobné příspěvky

Výstavu s tématem Rytmus uvidíte v Klatovech

Petr Ondrášek

Ladislav Korbel má hororový videoklip. Stal se frontmanem kapely Motorband

Jaroslav Hauer

Telefonisté už nebudou moci lidem volat jen tak  …

Aleš Fritscher