Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Hudba Šoubyznys Zprávy z Prahy

Jan Smigmator je se svým big bandem na turné a 12. května koncertoval i v pražské Lucerně.

Už deset let trvá pěvecká kariéra českého swingaře Jana Smigmatora (36). A stihl toho už víc než dost. Honza je na pódiu jako doma už od dětství. Poprvé si jazz zazpíval v roce 1995 na hradě Roštejn nedaleko Telče, kde jeho tatínek pořádal dvacet let jazzový festival. Naše swingová legenda Laďa Kerndl byl pro Honzu tím hlavním impulzem, že se rozhodl stát se zpěvákem. Jako malý kluk mu nakreslil obrázek, který mu Laďa na jedno společné vystoupení přivezl nedávno ukázat.

Honza Smigmator na sobě systematicky a neúnavně pracuje. Jezdí třeba do New Yorku na lekce zpěvu k legendární americké zpěvačce Marilyn Maye a jako by se mu rytmus tohohle města, co nikdy nespí a má barev jako celý svět, dostal pod kůži ještě hlouběji než Sinatrovo I’ve Got You Under My Skin. Tuhle písničku si Honza Smigmator zazpíval v duetu s kanadskou hvězdou první velikosti, Michaelem Bublé (47) v roce 2019 na Bublého koncertě v pražské O2 Areně. Poprvé se setkali v létě roku 2018 v Torontu, kde s Michaelem Bublé vedl Honza rozhovor pro Český rozhlas a deník Právo. Jako dárek mu věnoval hokejové puky českých hokejistů Patrika Eliáše a Jiřího Bubly. Michael je totiž velkým hokejovým fanouškem a majitelem vlastního hokejového klubu Vancouver Giants.

 

V dubnu letošního roku odstartoval Honza Smigmator se svým třináctičlenným big bandem v Městském divadle v Jablonci nad Nisou své sedmnáctikoncertní turné po Čechách a Moravě. A 12. května s programem propagujícím páté Honzovo album Murphyho zákon vystoupí Honza Smigmator i v pražské Lucerně. Hlavním pilířem Honzovy aktuální koncertní show jsou písně, které by se daly klidně označit jako swing 21. století. Ostatně jak říká televizní režisér Michael Čech: “Swing v podání Jana Smigmatora rozhodně není stará hudba”.

 

  1. června letošního roku bude ve slavném newyorském jazzovém klubu Blue Note zpívat za doprovodu klavíristy Jiřího Nedomy slavné písně z velkého amerického zpěvníku. Honzovi Honza Smigmator se seznámil i se svým největším zahraničním vzorem, legendárním americkým swingovým zpěvákem Tony Bennetem. Setkali se v Berlíně, Londýně a v Praze a spřátelili se. Přátelské vztahy má Honza i s dalšími velkými světovými hvězdami. S kanadským zpěvákem Paulem Ankou (81), autorem nesmrtelné písně Diana a s autorem textu k největšímu hitu Franka Sinatry My Way. A od letošního dubna i s Králem milostných romancí Engelbertem Humperdinckem (86), který poprvé koncertoval v pražské Lucerně. Honzu si Humperdinck vybral, aby posluchačům do češtiny překládal jeho spojováky. Moc mu totiž záleželo na tom, aby všichni v Lucerně rozuměli tomu, co říká. “A když Engelbert Humperdinck v Lucerně prohlásil, že já tam budu koncertovat měsíc po něm, doslova se mi podlomila kolena”, vypráví Honza.

 

Jedenáctým rokem uvádí Honza Smigmator s jednou z našich nejvšestrannějích a nejlepších muzikálových zpěvaček Dashou tady na Dvojce rozhlasový pořad Klub Evergreen. Když loni slavil jejich pořad deset let existence, uspořádali v pražském Fóru Karlín galakoncert a vydali album Klub Evergreen 10 let s exkluzivními hosty Helenou Vondráčkovou, Jiřím Kornem a Vilémem Čokem.  Společně s Dashou nazpíval Jan Smigmator v létě 2021 tzv. virtuální tercet s Karlem Gottem. Jedná se o novou nahrávku písně Zpívám jednu píseň dál a dál, do které byla s požehnáním Ivany Gottové zakomponována Karlova hlasová stopa. Nahrávka vznikla v rámci oslav 10. výročí Klubu Evergreen. Jejich společné virtuální vystoupení s Karlem Gottem bylo rovněž součástí velkého narozeninového koncertu ve Fóru Karlín 7. října 2021, kde bylo jejich duetové album pokřtěno. Tenhle virtuální terčet se už několik tádnů drží na předních místech hitparády Martina Hrdinky Česká dvanáctka, kterou každou neděli v 16 hod. vysílá Dvojka Českého rozhlasu. S Helenou Vondráčkovou Honza natočil duet Jen pár večerů na toto album a tenhle duet si společně zazpívali i na galakoncertu ve Fóru Karlín.

 

S manželkou Kateřinou (38) má Honza Smigmator dva syny, čtyřletého Freda a dvouletého Ronyho. „Líbilo se nám jméno Alfréd, ale k už dost neobvyklému příjmení Smigmator, se nám zdálo příliš dlouhé“, vypráví Honza. „A tak se náš první syn jmenuje Fred. Když jsme čekali narození syna druhého, říkali jsme si, že poté, co se syn prvorozený jmenuje Fred, nemůžeme mu dát křestní jméno Aleš nebo Zdeněk. A protože se nám oběma líbí práce českého sochaře a designéra Ronyho Plesla, rozhodli jsme se pojmenovat ho Rony“. A co dělá Honzovi vedle jeho právě probíhajícího koncertního turné největší radost? „Když se ráno po koncertě doma probudím a kluci za mnou vlezou do postela. A když mi má báječná žena Katka udělá mé nejoblíbenější jídlo, kterým jsou líčka po burgunsku na červeném víně. K tomu miluju bramborovou kaši a grilované žampiony. A chybět nemůže pochopitelně sklenka frankovky“, doplňuje Honza. Na svém právě probíhajícím turné vzdává prostřednictvím písně Moon River hold Karlu Gottovi, kterou u nás Karel proslavil pod názvem Měsíční řeka.

FOTO: JAROSLAV HAUER

Podobné příspěvky

Jak fotit v noci + tipy na fotogenická místa Prahy

Afri

Kreativní styl v oblékání v knize Smart Casual

Afri

Při cestě do zahraničí věnujte pozornost také tomu kde levně natankovat

Afri