Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zprávy z Prahy

Jsou produkty ekologického zemědělství skutečně na vzestupu ?

29. října 2013

V prostorách Agrární komory  v Praze proběhla 29. října 2013 tisková konference na téma: Jsou produkty ekologického zemědělství skutečně na vzestupu? Dnešního jednání se zúčastnil   Zdeněk  Bukovjan za  Mlékárny  Velké Meziříčí, Ing. Petr Dupal za řetězec BILLA, Ing. Martin Hutař za obchodní společnost  PROBIO  a  prezident Agrární komory  Ing.  Jan Veleba.

Jednotlivý  zástupci se vyjádřili o významu této zemědělské produkci a již tříletému projektu Agrární komory  a řetězce BILLA  zaměřenému na její propagaci.

Za potravináře, kteří s BIO produkcí nejen do této sítě expandují a jsou zárukou kvality hovořil zástupce Mlékárny Valašské Meziříčí s produkcí bio jogurtů Zdeněk Bukovjan: Prodeje těchto jogurtů stále rostou –  ve srovnání prvních devíti měsíců roku 2013 a loňského roku je nárůst o 6,2%.  Základní příchutě jsou malina, jahoda, borůvka, čokoláda, lesní směs. V letošní  zimě budou v nabídce dvě novinky: Naše bio jogurt s marcipánem a mákem a s příchutí jablko a skořice. V současné době dochází ke změně balení těchto produktů. Místo 200 gramových budou od listopadu v běžných 150 gramových. Cena se nezmění, odpovídá menšímu balení. Bio jogurt jahodový se stal vítězem testu časopisu dTest.

Zástupce společnosti BILLA  Ing. Petr Dupal informoval, jakým způsobem se tomto řetězci upřednostňují české bio potraviny, které nahrazují stejnou zahraniční produkci. Vysvětlil  přednosti projektu, jako je snižování přepravních vzdáleností, lepší dohledatelnost místa produkce tuzemských bio potravin a jejich velmi přísná certifikaci. V současné době má Billa v nabídce více než 250 bioproduktů. Z nich zhruba 150 prodává pod vlastní značkou Naše bio. Prodeje biopotravin pomalu, ale stále stabilně rostou a udržují si zájem zákazníků. V současnosti tvoří zhruba 1 % z celkového obratu. Na okolních trzích, především v Německu a Rakousku, je tento podíl stále vyšší, zhruba odpovídá 5 %. Největší zájem  je tradičně o mléčné produkty v kvalitě bio. Ty tvoří zhruba půlku  prodeje všech bioproduktů. Největším „skokanem“ v zájmu produktů je biomaso. V loňském roce byl nárůst prodeje    100%. Nejméně se prodávají konzervované biopotraviny. V prodejnách BILLA najdou zákazníci na plakátech informaci, že podíl  veškerého zboží s českým původem je 65 %.

Za společnost PRO-BIO ze Starého města pod Sněžníkem vystoupil  její majitel Ing. Martin Hutař. Ten je mj. v realizačním týmu mezinárodního projektu Výzkumného ústavu rostlinné výroby v Praze –  Ruzyni  na rozšiřování zdravých a původních plodin málem odsouzených k zániku, jako je špalda, proso, pšenice dvouzrnka atd., po zemích EU. Díky němu se těmto plodinám v jejich podobě hotových výrobků dostává velké pozornosti v prodejnách zdravé výživy. Tato společnost má i svůj bio mlýn v Starém městě pod Sněžníkem na bio produkci a zpracovává ji u nás ojedinělým způsobem. Vývozní politika je orientovaná na východní Evropu, hlavně na Polsko. Firma zaměstnává 80 pracovníků, zisk za rok 2012 byl 180 mil. korun. Celkový  nárůst  prodeje  10 -15%. 

Prezident Agrární komory Ing. Jan Veleba informoval  o  nárůstu  biopotravin  nejen v Evropě, ale i ve světě. V některých evropských zemích biopotraviny tvoří až jednu třetinu podílu na trhu. Zhodnotil období tříletého projektu Agrární komory  a řetězce BILLA  zaměřenému na její propagaci. Vyzvedl společnost BILLA za upřednostňování prodeje českých bio výrobků. 

                                                                                                JUDr. Svetozár Plesník

 IMG_4874 IMG_4894 IMG_4882 IMG_4876

 

Podobné příspěvky

Za podnikáním v metropoli nejlépe na Prahu 15

Afri

Jaroslav Svěcený vydává své kulatinové dvojalbum WAY OF LIFE

Jaroslav Hauer

Článek velvyslance Republiky Kazachstán v České republice Serzhana Abdykarimova

Šebík