Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zprávy z Prahy

Koncertní cyklus Hvězdy barokní opery vstupuje do nové sezóny

Druhá sezóna koncertního cyklu Hvězdy barokní opery pořádaného barokním orchestrem světového renomé Collegium 1704 ve spolupráci s Českou 7954 2 MBfilharmonií pokračuje v objevování pozoruhodného světa vokálního umění 17. a 18. století. Po úspěchu prvního ročníku, věnovaného především italské opeře a skladatelům, se koncerty v sezóně 2013–2014 zaměří na druhou polovinu 18. století. Cyklus šesti koncertů ve Dvořákově síni pražského Rudolfina zahájí 29. října programem nazvaným Bella mia fiamma se skladbami Mozarta a Myslivečka v interpretaci Collegia 1704 se sopranistkou Martinou Jankovou. „Vedle Wolfganga Amadea Mozarta a Josefa Myslivečka v programu druhé sezóny Hvězd barokní opery nezapomeneme na jubilanta Christopha Willibalda Glucka, od jehož narození uplyne příští rok 300 let. Kromě pokračování tradice vánočních a velikonočních koncertů, přicházíme v podobě provedení Zelenkova melodramatu Sub olea pacis et palma virtutis s novinkou uvádění scénických děl v koncertní podobě na pódiu Rudolfina. Koncert s titulem Mezi snem a realitou nás přenese do světa hrdinek italského bel canta začátku 19. století a připomene, jak hluboce je umění tzv. krásného zpěvu ukotveno v italské vokální tradici 17. a 18. století,“ přibližuje atraktivní program Hvězd barokní opery dirigent Collegia 1704 Václav Luks.

Zatímco v pokladně České filharmonie už běží předprodej abonentních vstupenek na druhý ročník cyklu Hvězdy barokní opery, 7. května od 19.30 hodin ve Gens 7 c Antoni BofillDvořákově síni Rudolfina vyvrcholí první ročník závěrečným koncertem Revoluce v opeře. Publiku se dostane jedinečné příležitosti vychutnat si nádherný soprán francouzské pěvkyně Véronique Gens především v Mozartových áriích. Véronique Gens, dáma s nepřehlédnutelným šarmem, patří k nejžádanějším operním zpěvačkám. Po studiu na pařížské konzervatoři, které rodačka z Orléans ukončila první cenou, se ponořila do světa barokní hudby. Dominantou jejího repertoáru je však právě Mozart. V Praze v doprovodu souboru Collegium 1704 zazpívá skladby W. A. Mozarta, Ch. W. Glucka a J. Myslivečka.

  

  

  

  

  

  

Hvězdy barokní opery, 2. sezóna 2013–2014, Rudolfinum, 19:30

29. 10. 2013 Bella mia fiamma

Martina Janková | soprán

W. A. Mozart, J. Mysliveček

19. 11. 2013 J. D. Zelenka

Sub olea pacis et palma virtutis ZWV 175

17. 12. 2013 Vánoční koncert

G. F. Händel — Mesiáš HWV 56

18. 2. 2014 Mezi snem a realitou

Raffaella Milanesi | soprán

V. Bellini, G. Donizetti, G. Rossini

18. 3. 2014 Il divino Boemo

Vivica Genaux | mezzosoprán

Ch. W. Gluck, J. Mysliveček

15. 4. 2014 Velikonoční koncert

J. S. Bach – Matoušovy pašije BWV 244

Topi Lehtipuu | Evangelista

Přenosné abonentní vstupenky (30 % sleva z ceny jednotlivých vstupenek) jsou v prodeji v pokladně České filharmonie v Rudolfinu, prodej jednotlivých vstupenek na koncerty 2. sezóny cyklu Hvězdy barokní opery bude zahájen 20. května. Při zakoupení vstupenek na tři až pět koncertů najednou je poskytována 20 % sleva. Děti do 15 let, studenti, senioři (60 let a více), držitelé průkazu ZTP a ZTP/P platí snížené vstupné.

Collegium 1704, Collegium Vocale 1704

Soubory Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704 byly založeny
cembalistou a dirigentem Václavem Luksem v roce 2005 při příležitosti projektu BACH – PRAHA – 2005, jenž stál na počátku spolupráce s MHF Pražské jaro. Od roku 2007 jsou pravidelnými hosty festivalů ve Francii, Belgii, Nizozemí či Německu. Rok 2008 dal vzniknout jejich koncertnímu cyklu Hudební most Praha — Drážďany navazujícímu na bohaté kulturní tradice obou měst. Spolupráce se světově proslulými sólisty Magdalenou Koženou, Vivicou Genaux, Bejunem Mehtou plynule vyústila v roce 2012 v druhý koncertní cyklus Hvězdy barokní opery pořádaný v pražském Rudolfinu. S Händelovým Rinaldem (režie Louise Moaty) slavilo Collegium 1704 úspěchy v Národním divadle v Praze a v operních domech ve Versailles, Caen, Rennes a Lucemburku. Rok 2013 bude zasvěcen Josefu Myslivečkovi, jehož operu l‘Olimpiade (režie Ursel Herrmann) představí v Praze, Caen, Dijonu a Lucemburku. Na festivalu Pražské jaro 2013 provedou Myslivečkovo oratorium La Passione di Gesù Cristo, psané stejně jako l‘Olimpiade na libreto Pietra Metastasia. Rozhlasové a televizní stanice po celé Evropě přenášely live i ze záznamu mnohé koncerty Collegia 1704, nahrávky pro Accent, Zig-Zag Territoires či Supraphon se stále těší přízni posluchačů i hudební kritiky (nominace na CD roku 2012 GRAMOPHONE Magazine).

KONTAKTY

Oficiální stránky souboru: www.collegium1704.com

Podobné příspěvky

Lidovci chtějí znát důvod odvolání dozorčí komise ČT

Afri

Kniha Jan Koula – novorenesančník a vlastimil

Petr Ondrášek

Vysoký tlak mohou mít i plíce, varují lékaři

Afri