Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zprávy z Prahy

Konference „Dvacet let Armády ČR: Perspektivy českých ozbrojených sil“

Praha 25. října 2013

V pátek 25. října 2013 se v pražském Salmovském paláci uskutečnila konference k dvacátému výročí Armády České republiky nesoucí název „Dvacet let AČR: perspektivy českých ozbrojených sil“. Této prestižní akce, nad níž převzal záštitu prezident republiky a vrchní velitel ozbrojených sil Miloš Zeman, se zúčastnili nejen nejvyšší představitelé Ministerstva obrany ČR a Generálního štábu Armády ČR, ale také přední reprezentanti tuzemské a mezinárodní obranné a bezpečnostní komunity.

Program konference, jejíž obsahem byla zevrubná diskuse o naplňování vojensko-politických ambicí České republiky a dalšího rozvoje schopností Armády ČR jak v oblasti technologické a akviziční, tak v oblasti zdrojové, byla rozdělena do dvou tematických bloků. První se věnoval základním východiskům obranné politiky ČR, tedy zájmům, závazkům, ambicím a na to navazujícím schopnostem. V druhém diskusním panelu se hovořilo o zvyšování technologické úrovně AČR jako jednoho z předpokladů naplňování ambicí a výstavby schopností.

Fórum účastníků konference, kterou organizovaly sekce obranné politiky a strategie MO, odbor komunikace a propagace, Generální štáb AČR, sekce ekonomická MO a sekce vyzbrojování MO, si vyslechlo několik úvodních příspěvků, v nichž vystoupili například první náměstek ministra obrany Daniel Koštoval, náčelník Generálního štábu AČR generálporučík Petr Pavel, ředitel Kabinetu ministra obrany František Šulc, ředitel SOPS MO Jan Havránek a další experti na brannou problematiku.

S úvodním slovem při zahájení konference vystoupili ministr obrany České republiky Vlastimil Picek a bývalý ministr obrany Luboš Dobrovský. „Řada z vás si pamatuje, že transformace spojená se vstupem do Aliance nebyla jednoduchá a vlastně probíhá dodnes. Proměňovala se společnost a proměňovala se armáda. Museli jsme si zvyknout na nové podmínky a zároveň transformovat schopnosti, strukturu a vybavení ozbrojených sil,“ řekl ve svém vystoupení Vlastimil Picek a zdůraznil, že obrana země je v současnosti založena na zapojování našich národních sil a prostředků do multilaterálních operací NATO a Evropské unie. „Jejich cílem je čelit vznikajícím hrozbám co nejdříve a pokud možno daleko za hranicemi Evropy,“ zdůraznil ministr obrany.

Na závěr svého proslovu zmínil Vlastimil Picek jednu okolnost, která ho obzvláště těší: „Navzdory všem problémům a nedostatkům se naše ozbrojené síly dlouhodobě těší vysoké důvěře veřejnosti a dobrému jménu mezi spojenci. Zdá se, že většina obyvatel, i přes občasné populistické výroky, dobře chápe roli ozbrojených sil, oceňuje jejich činnost ať už doma či v zahraničí a je na ně hrdá. Je to nejenom potěšující, ale zároveň i zavazující“.

Pramen: MO ČR

_MG_4789 _MG_4810 _MG_4806 _MG_4801 _MG_4797 _MG_4798 Obrázek1 Logo MO

 

 

Podobné příspěvky

Mezinárodní veletrh FOR FURNITURE 2013

Afri

U zrodu Antigony v RockOpeře Praha byly před deseti lety Eva Urbanová s Lenkou Dusilovou

Šebík

Karel Lavický se kvalifikoval na olympiádu v Tokiu

Afri