Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zprávy z Prahy

Kvůli covidu vám zrušili večírek?

Z důvodu zhoršení covidové situace firmy ruší vánoční večírky. Například společnost Philips se proto rozhodla 100 tisíc korun, původně určených na vánoční setkání všech svých zaměstnanců, věnovat spolku ALSA, který pomáhá pacientům s onemocněním ALS.

Spolek ALSA díky tomu obdržel 100 tisíc Kč

Tento nečekaný dar je pro nás velkou pomocí. Nejen v této době, která je velmi složitá na získávání finanční podpory. Díky takovým darům náš spolek získává větší stabilitu a můžeme tak efektivně zlepšovat projekty, které cíleně podporují péči o nemocné s ALS. Philips je pro nás významným partnerem. Nepodporují nás pouze finančně, ale darují nám také zdravotnické produkty, které jsou velkou součástí podpory nemocných s ALS. Jedná se o přístroje především pro podporu dechu a vykašlávání, tedy plicní ventilátory, kašlací asistenty, dechové trenažery a také pomůcky pro osobní péči – sonické zubní kartáčky nebo elektrické holicí strojky. Zaměstnanci firmy nám také pomáhají jako dobrovolníci, na akcích které náš spolek pořádá,“ říká Eva Bezuchová, ředitelka spolku ALSA.

Mám radost, že jsme mohli další dílčí částkou podpořit činnost spolku, jenž se věnuje vážné, nevyléčitelné nemoci, která může postihnout kohokoliv z nás. Podporujeme činnost ALSy dlouhodobě, nejen darováním konkrétních zdravotnických přístrojů, které pacientům pomáhají nemoc lépe zvládat, ale právě i finančními dary. V momentě, kdy naše společnost rozhodla o zrušení vánočních večírků pro zaměstnance, jednomyslně jsme se ihned rozhodli věnovat peníze právě ALSe,” řekl Tomáš Vavrečka, ředitel Philips Česká republika.

Společnost Philips podporuje spolek ALSA dlouhodobě, i díky své globální nadaci na podporu dobročinných projektů. Během letošního roku Philips věnoval spolku ALSA přístroje a finance v celkové výši přes 900 tisíc korun.

O amyotrofické laterální skleróze (ALS)

ALS je neurologické onemocnění způsobující postupnou degeneraci buněk, které ovládají pohyblivost svalů. Nemocní přicházejí postupně o veškerý pohyb na těle, nakonec jim zůstávají pouze pohyby očí. To vše se děje při zachování psychických a mentálních schopností. Nemoc končí selháním dechových svalů téměř v 99 % případů. Příčiny onemocnění nebyly zatím dostatečně objasněny, odborníci se o jejich odhalení soustavně pokoušejí, stejně jako o nalezení účinné léčby. Nemoc může postihnout kohokoliv, doba přežití se udává mezi 3-5 lety po stanovení diagnózy. Prevalence onemocnění v České republice se odhaduje na 6-8 případů na 100 000 obyvatel.

Spolek ALSA je nezisková pacientská organizace sdružující pacienty a odborníky se zájmem o ALS. Jedná se o jedinou organizaci v České republice, která se specializuje na pomoc pacientům s amyotrofickou laterální sklerózou. Posláním ALSy je pomáhat pacientům poradenstvím, konzultacemi vhodných terapií, vytvořením specializované půjčovny pomůcek, rekondičními pobyty či výjezdy specialistů do domovů nemocných. Velkým cílem spolku je nejen přispět ke zlepšení kvality života pacientů a šířit osvětu o této zákeřné nemoci, ale také vybudovat specializované zdravotní centrum pro tyto nemocné, které dosud v českém zdravotním systému zcela chybí.

Ivona Novotná

Podobné příspěvky

Nové modely Peugeot 308 a 308 SW zavádějí nové technologie svícení

Redakce

Prahu 6 zasáhl meteorit

Redakce

Křižíkova fontána v létě ožije – diváky čeká živelná show s živou hudbou, ohněm a světelnými efekty

Redakce