Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zprávy z Prahy

Léčebna v pražské Bubenči mění adresu

Nemocnice následné péče Praha v Chittussiho ulici se v průběhu letošního roku stěhuje do sousedství, přesněji do v Řešovské ulici v městské části Praha 8. Pacienti tady budou mít výrazně vyšší komfort, a to včetně služeb, jejichž rozvoj nebyl v současném areálu možný. Nemocnice bude mít v nové budově více prostoru a také bude zcela nově vybavena. Na provoz zdravotnického zařízení, které v těsném sousedství nemocnice Penty spravuje městská část, nebude mít její přesun žádný vliv.

Výstavba zcela nového zdravotnického zařízení se ukázala jako ekonomicky nereálná

Od převzetí nemocnice v roce v roce 2018 jsme intenzivně hledali řešení, jak tady zdravotnickou péči pro obyvatele Prahy 6 nejen zachovat, ale také dostat na vyšší úroveň,“ říká Barbora Vaculíková, generální ředitelka skupiny Penta Hospitals, do které Nemocnice následné péče v Bubenči patří. Stávající budova sice dostala základní nutné investiční injekce, ale její nevyhovující uspořádání, omezené prostory a konečně i dlouhodobá existence bez dostatečné údržby neumožňovaly dostatečný rozvoj potřebných služeb.

Výstavba zcela nového zdravotnického zařízení se v této městské části navíc ukázala jako ekonomicky nereálná. „Po několika letech se zároveň nepodařilo najít objekt na území Prahy 6, který by plnil potřebná technická i kapacitní kritéria pro přesun nemocnice. A to i přes veškerou snahu a pomoc představitelů místní samosprávy,“ potvrdila Vaculíková. Jediným řešením tak bylo nalezení již existující budovy, která vyhovuje současným zdravotnickým standardům a zároveň umožní další rozvoj nemocnice v oblasti následné péče.

Pro žádnou městskou část není ideální, když přijde o jakékoli zdravotnické zařízení. Od vlastníka nemocnice následné péče ale máme garanci, že i poté, kdy se toto zařízení přesune na Prahu 8, bude úzce spolupracovat se zdravotnickými zařízeními v Praze 6. Pro potřeby pacientů z Prahy 6 bude v přestěhovaném zařízení nadále přednostně vyčleněno dvacet procent lůžkové kapacity. Takový je ostatně dlouhodobý podíl obyvatel naší městské části na obsazenosti nemocnice, lidé z Prahy 6 tak o místa pro následnou péči nepřijdou,“ řekl místostarosta Prahy 6 Marián Hošek.

Tím příběh Penty Hospitals na Praze 6 určitě nekončí. „Je jen otázkou času, kdy se naskytne příležitost a nám se podaří získat kvalitní a dostatečné prostory, pak tu zdravotnické zařízení obdobného charakteru opět otevřeme,“ řekla Barbora Vaculíková s tím, že v souvislosti s tímto záměrem nadále počítá s podporou radnice Prahy 6. Vlastníkem pozemků, kde Nemocnice následné péče dosluhuje, je Penta Real Estate.

Podle konceptu, se kterým seznámila městskou část, využije tuto lokalitu pro bytovou výstavbu. Odpovídá to konečně i charakteru memoranda o spolupráci, které Penta uzavřela  s městskou částí v roce 2017.

Nemocnice Bubeneč byla vybudována původně jako sanatorium pro nervové choroby v roce 1895. Už v 50. letech 20. století ale musela být pro špatný stav dočasně uzavřena. Ani oprava o dvě dekády později však nezměnila původní dispozici nemocnice, která proto postupně přestala vyhovovat standardům zdravotnických zařízení. Situaci ještě umocnila demolice dvou objektů v 70. a 80. letech. Nemocnice proto musela být ještě před koncem tisíciletí přeměněna z interního pracoviště na zařízení následné péče.

Vladislav Podracký

Podobné příspěvky

Produkce motorových vozidel v Česku ve sledovaném období roku 2019

Afri

Veletrhy řešení VII.: „Podnikat chytře a s odvahou“

Afri

Zrekonstruovaná stanice metra Národní třída

Afri