Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zprávy z Prahy

Libeň je už 120 let součástí Prahy

Libeňské slavnosti

„Nuž, již rádi spějem, Praho, v náruč tvou, buď nám vždycky za to matkou pečlivou!”

Je tomu už 120 let, kdy se původní obec Libeň připojila k hlavnímu městu Praze. Libeň se stala druhým k Praze připojeným městem a zároveň VIII. obvodem města Prahy a tato číslovka jí zdobí dodnes. Stalo se tak 12. září 1901.

Libeňské slavnostiRok před inkorporací v Libni stálo 746 domů a po spojení se město postupně rozšiřovalo na sever, do volných plání a zbouraných parcel starých domů. Budovaly se dvou až třípatrové domy, a to až do vypuknutí První světové války, která stavební rozvoj zastavila.

Libeň je už 120 let součástí Prahy

„Myslím, že pořekadlo Žižkovu a Libni, zdaleka se vyhni, už dávno ztratilo význam. Jsem celoživotní libeňák a mohu směle říct, že Libeň je krásná čtvrť a dobrá adresa k bydlení i práci,” řekl na úvod oslav starosta Prahy 8 Ondřej Gros (ODS).

Libeň jako taková je přitom známá už od roku 1363 a od té doby se stala dějištěm řady historických událostí. Na Libeňském zámku pobývala například císařovna Marie Terezie, před svou korunovací na českého krále zde přespal císař Leopold II., byl zde uzavřen tzv. libeňský mír mezi císařem Rudolfem II a jeho bratrem Matyášem, zámek sloužil 220 let jako letní sídlo primátorů Starého Města pražského a v Libni také proběhl úspěšný útok na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

Oslavy proběhly 28. 8. 2021 před tzv. „Bílým domem” (budovou Úřadu městské části Praha 8). 

Šalek Martin, Mgr.

Tiskový mluvčí

Úřad městské části Praha 8, Zenklova 35 – Zámeček, 180 48  Praha 8

Podobné příspěvky

Kradou pošťáci roušky?

Afri

Novým předsedou KDU-ČSL je Marian Jurečka

Afri

Valeo podepsalo se Středočeským krajem smlouvu o dlouhodobém pronájmu pozemků v Milovicích

Afri