Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zprávy z Prahy

Lída Rakušanová zanechala své kořeny v trojské botanické zahradě

lida_rakusanova

I v roce 2021 pokračuje unikátní projekt Botanické zahrady hl. m. Prahy „Kořeny osobností“. Seznam významných osobností obohatilo 23. června 2021 již 108. jméno. Tím je česká novinářka, hlas Rádia Svobodná Evropa, Lída Rakušanová. Jejím stromem se stal buk lesní (Fagus sylvatica) ´Dawyck Purple´, který je významnou evropskou dřevinou. Do projektu se za dobu jeho existence, tedy od roku 2009, zapojili vědci, lékaři, státníci, olympionici, umělci a další osobnosti našeho veřejného života, které mají vazbu k České republice. Lída Rakušanová se tak symbolicky dostává do společnosti Václava Havla, Madeleine Albrightové, sira Nicolase George Wintona nebo Jeho Svatosti 14. dalajlámy.

Novinářka a spisovatelka Lída Rakušanová zanechala své kořeny v trojské botanické zahradě

Je už 108. významným jménem v projektu Kořeny osobností

Lída Rakušanová (*1947) česká novinářka a spisovatelka.
lida_rakusanovaPo sovětské okupaci Československa v roce 1968 odešla do exilu a pracovala v Rádiu Svobodná Evropa v Mnichově. Koncem 80. let 20. století se její hlas stal symbolem svobodného Československa. Zazněl jako dobová kulisa v řadě českých filmů, které na období okupace reagovaly, například Kolja, Kde domov můj, Fair play, Zemský ráj nebo Osmy. Lída Rakušanová získala řadu hodnotných ocenění, například Cenu Jana Palacha, vyznamenání Zlaté lípy a je laureátkou evropské ceny Žena Evropy. Od roku 1989 žije střídavě v Praze a v Bavorském lese a spolupracuje s českými a německojazyčnými médii.

“Velmi si vážíme toho, že paní Lída Rakušanová přijala naši výzvu a zapojila se do unikátního projektu Kořeny osobností, který i v letošním roce pokračuje. Její jméno a zejména hlas je symbolem svobody naší země, a tak je až symbolické, že je první v roce 2021, která naší Stezku osobností obohatí po zvláštním období, které máme za sebou. I nadále budeme náš projekt, který láká jak domácí, tak i zahraniční návštěvníky, rozšiřovat,” říká Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

„Možnosti zasadit strom v rámci projektu „Kořeny osobnosti“ si velice vážím a zvlášť mě těší, že je to zrovna buk, který patří neodmyslitelně k Šumavě, kde mám na německé straně už přes čtyřicet let chalupu. Buk je mi sympatický hlavně proto, že v jeho dutinách hnízdí datlové, známí jako „léčitelé stromů“, tedy velice užiteční ptáci, ovšem známí i tím, že je jejich obydlí snadno omrzí a hledají si nové. A do opuštěných dutin se pak nastěhují třeba holubi nebo kukačky, prý až padesát různých ptačích druhů. Takže bukový les je vlastně díky datlům takové velké ptačí sídliště. A to je moc hezká představa,“ doplňuje Lída Rakušanová.

Jména evropského významu

Buk lesní je významná listnatá dřevina Evropy. Patří do čeledi bukovitých (Fagaceae) a v Česku se vyskytuje od nížin (Hodonínsko) až po nejvyšší horské hřebeny (Jeseníky). V zimních měsících upoutá stříbřitě šedá hladká kůra, na jaře světle zelené rašící mladé listy, které se na podzim zbarví do oranžových až zlatavých odstínů.

„Buk lesní jsme pro paní Rakušanovou vybrali zejména s ohledem na význam pro Evropu. Dále kvůli místu výskytu, a tím je Bavorský les, který je Lídě Rakušanové blízký. Buk je typickou a dominantní dřevinou této starověké Gebréty,“ upřesňuje informace  k výběru Tomáš Vencálek, kurátor dřevin mírného pásma Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Kultivar ‘Dawyck Purple’ se vyznačuje sloupovitým růstem a esovitě pokroucenými kosterními větvemi. Listy jsou oproti původnímu druhu zjara sytě červené, v letním období hnědočervené a na podzim oranžové s nafialovělými okraji. Jedná se o velmi výrazný kultivar, který nelze přehlédnout.

 O projektu Kořeny osobností

Unikátní projekt Kořeny osobností vznikl ve spolupráci Botanické zahrady hl. m. Prahy s Darinou Miklovičovou v roce 2009, tedy již dvanáctým rokem přitahuje pozornost návštěvníků k vzácným rostlinným exemplářům z nejrůznějších koutů světa. Díky propojení jejich vysazování s nejvýznamnějšími českými i zahraničními osobnostmi 20. a 21. století se podařilo výrazně zvýšit zájem široké veřejnosti o cenné rostliny, dřeviny a stromy a trojskou botanickou zahradu celkově.

Do projektu Kořeny osobností se zapojilo již 108 významných jmen z řad umělců, sportovců, vědců, státníků či myslitelů i představitelů charity. Vedle objevování vzácných rostlin si návštěvníci botanické zahrady mohou připomenout velké příběhy jejich patronů, mezi kterými jsou například prezident Václav Havel, Jeho Svatost 14. dalajlama, sir Nicholas George Winton, světoznámý španělský obuvník českého původu Manolo Blahník, bývalá ministryně zahraničních věcí USA Madeleine Albrightová, držitel Oscara Miloš Forman či jeden z největších Čechů – Jára Cimrman.

Součástí projektu je i putovní fotografická výstava Kořeny osobností, která jej monitoruje od počátku do současnosti. Cestuje po celé České republice. Až do 30. června 2021 je k vidění ve Slaném, odkud se v červenci přesune do Poděbrad, následovat bude několik míst v Praze.

Sledujte dění v botanické zahradě na sociálních sítích (Facebook, Instagram, YouTube).

www.botanicka.cz

Mgr. Michaela Bičíková

Darina Miklovičová

 

Otevírací doba:

Venkovní expozice:

denně včetně svátků
9.00–19.00

Skleník Fata Morgana:

út–ne
9.00–19.00

Vinotéka sv. Kláry:

po–pá

13.00–21.00

so–ne, svátky
11.00–21.00

 

 

 

 

 

 

Podobné příspěvky

Drtivá většina Čechů a Slováků se chce zlepšit v sexu

Redakce

Společnost Dotykačka před pár dny spustila nový objednávkový portál Vyzvednisi.cz

Redakce

Dana Morávková představila novou kolekci kabelek ELEGA

Redakce