Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zprávy z Prahy

Lucie Vondráčková ve stopách Emy Destinnové na zámku Zbiroh

L. Vondráčková

Nejnovějši klip pro píseň Dej mi svou dlaň natáčela zpěvačka Lucie Vondráčková v polovině srpna na zámku Zbiroh. Autorem hudby a textu je Radim Flender, se kterym spolupracuje už šest let.

Zpěvačka je poslední dobou na roztrhání. Nastoupila do seriálu Ulice, zkouší dvě divadelní hry a nezapominá ani na svou pěveckou kariéru. Připadala si, jako princezna. Klip se totiž natáčel ve slavnostnich prostorách Muchova  sálu, ktery nejen, že vyzdobil malíř Alfons Mucha, ale také zde namaloval Slovanskou epopej! Je zde vystavena opona pro místní Sokolovnu, kterou Mucha namaloval roku 1924 jako poděkování za bezplatné pózování sokolů při malbě Slovanské epopeje. Opona byla v roce 1997 prohlášená MK ČR za kulturní památku. Mucha byl nejen vynikající malíř ale i fotograf. V malé galerii zámeckého Šenku je unikátní výstava fotografií Alfonse Muchy. Fotografie, které Alfons Mucha vytvořil během svého pobytu na zbirožském zámku v letech 1910–1928 zachycují, kromě jeho rodiny, také některé zbirožské občany. Část těchto fotografií se stala předlohou k vytvoření cyklu Slovanské epopeje. Mucha naaranžovanou scénu vyfotografoval a pak maloval podle fotografií.

L.-Vondrackova-v-Senkovne
L.Vondrackova v Šenkovně

Vystupovala tu také jeho přítelkyně, slavná operní pěvkyně Ema Destinnová! „Bylo to nádherné prostředí, moc jsem si to užívala,“ komentovala to zpěvačka.

Atmosféra byla vskutku výjimečná. Do nádherných šatů Lucii oblékla návrhářka Dominika Sedláčková, na smyčce ji doprovázelo trio Inflagranti v čele s houslistkou Markétou Muzikářovou, nechybělo ani baletní duo. To vše pod taktovkou režisérky Marie Gross a za kytarového doprovodu autora písničky Radima Flendera.Chtěli bychom poděkovat párové aplikaci Couplii za to, že nám poskytla možnost natáčení uskutečnit, bez nich by to nešlo a zámku Zbiroh za poskytnutí prostor,“ říká zpěvák, který s Lucii natočil už třetí písničku a druhý videoklip. Ten první, Stanice Svět, se dočkal velmi vřelého přijetí, a tak pokračují dál. Celkem chystají pět písniček. Sama zpěvačka letošní prázdniny nezahálí, tráví je pracovně. „Postupně jsem se začala vracet k herectví a zjistila jsem, že mi nesmírně chybělo,“ říká Lucie, kterou zanedlouho uvidí diváci jako angličtinářku a tělocvikářku Soňu Čechovou v seriálu Ulice. ,,Trochu v té škole rozvířím vody, protože tam mají zastaralé metody a já tam přinesu nové,“ dodává. K vidění brzy bude i nový videoklip, který se bude křtít 28. srpna v Praze.

Přítomní novináři měli možnost zúčastnit se prohlídky zámku.

Dnešní zámek vznikl z hradu, který byl založen Břetislavem ze Zbirohu z rodu Sulislavců před rokem 1230. Vystřídalo se zde mnoho vlastníků byli král Přemysl Otakar II., Rožmberkové, císař Zikmund, Kolovratové, Lobkovicové. Roku 1594 se stává majetkem císaře Rudolfa II, který ho dal přestavět na renesanční zámek. Protože jej vlastnili tři císařové Karel IV., Zikmund a Rudolf II je nazýván jako „zámek tří císařů“. V roce 1868 jej zakoupil podnikatel baron Strousberg, který zámek v letech 1869 až 1870 přestavěl podle projektu architekta Augusta Ortha do novorenesanční podoby. Na přestavbě pracovalo 1500 dělníků dnem i nocí, aby stihli přestavbu za rok. V roce 1879 po Strousbergově bankrotu prázdný zámek koupili Colloredo-Mansfeldové. V letech 1943 až 1945 byl zámek sídlem štábu SS. Poté se areál stal majetkem Československého státu a byl využíván armádou. Po roce 1989 zámek získalo město Zbiroh, které jej v roce 2004 prodalo firmě NKL. Návštěvníci si mohou vybrat ze tří prohlídkových okruhů: Zámecký okruh Prohlídka interiérů zámecké části objektu zahrnuje dobově laděné místnosti podle historických období, ukázky nálezů z hradní studny, Strousbergův salonek. Historii zednářství představuje Zednářský salonek s ceremoniálními předměty, Secesní salonek je dekorovaný tvorbou Alfonse Muchy. Výklad historie zdejšího místa je obohacen také o historii templářského řádu s některými zcela unikátními exponáty.

Hradní okruh zahrnuje prostory původního středověkého hradu. Je zde jedna z nejstarších hradních kaplí na našem území s původními gotickými freskami v její nejstarší části. Z hlásné věže z 13. století stojící na jaspisové skále (je 12 m vysoká) je rozhled na okolní lesnatou krajinu. V buližníkové skále je do hloubky 163 metrů vydolovaná  druhá nejhlubší hradní studna v Evropě. Navštívíte podzemní kobku a ermitáž, která je nechvalně proslulá tajnými rituály nacistické armády.

Okruh Karla IV zavede Vás do doby vlády Lucemburské dynastie. Hrad Zbiroh byl v držení Lucemburků od roku 1333 do roku 1437. Po svém návratu z Itálie jej vykoupil 17letý kralevic a markrabě moravský Karel IV. Na hradě také několikrát pobýval se svou první manželkou Blankou z Valois. Pro výhodnou polohu hradu u císařské cesty Via Carolina z Prahy do Bavor jej využíval při svých diplomatických cestách. Díky spolupráci se Západočeským muzeem v Plzni je v expozici zapůjčena i řada významných děl z tohoto muzea. Přímo pod zámkem můžete navštívit Muzeum požární ochrany Hasičského záchranného sboru České republiky. Expozice, která je přístupná zdarma, představuje unikátní historické exponáty. Další památky jsou v malebném městečku Zbiroh: Muzeum zdejšího rodáka J. V. Sládka, Městské muzeum a další. Je toho hodně do dalšího článku.

L. Vondráčková a Radim Flendernatáčení klipunatáčení klipuzámek Zbirohzámek Zbiroh

Jaromír Hampl                                Foto: Jaroslav Hauer, Jaromír Hampl

 

Podobné příspěvky

Děláme radost dětem

Aleš Fritscher

Slavnostní shromáždění k 95. výročí vzniku Československé republiky

Aleš Fritscher

Meky Žbirka 21. října v Lucerna Music Baru velkolepě oslaví 20. narozeniny Modrého alba

Jaroslav Hauer