Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zprávy z Prahy

Orange je romantická manga s fantaskními prvky

Orange

Orange je romantická manga s fantaskními prvky, která vypráví osudový příběh dívky ze střední školy. Příběh přátelství, lásky, smrti a druhé šance vydává Nakladatelství CREW, které se během několika let stalo čelním expertem na japonský komiks v České republice.

OrangeKaždého v životě něco mrzí. Každý udělal v minulosti nějakou chybu. Ale šestnáctiletá Naho Takamija má šanci své vlastní chyby napravit. Dostala totiž dopis od své budoucí, o deset let starší já, které si přeje, aby si Naho jednoho dne nemusela vyčítat ty samé věci. To ale nebude tak jednoduché, protože do třídy přichází nový žák a v dopise se píše, že si má na něj dávat pozor. Navíc má za úkol zachránit mu život.

Orange je uzavřená šestidílná série, která skrz fantastický prvek řeší problémy dospívání, prvních lásek, i toho, jak naše chování a rozhodnutí ovlivňují nejen naše životy, ale i životy ostatních. I když je základem romantická linka, objevují se tu i vážnější momenty, řeší se tu otázka sebevraždy i psychických nemocí. Navíc tu funguje i sci-fi zápletka točící se kolem cestování časem (byť jen prostřednictvím dopisů). A i když je určená především dívkám, tak se rozhodně nebudou nudit ani kluci.

Nakladatelství CREW již vydalo klasická díla mangy (Crying Freeman – Plačící drak, Bojový anděl Alita), žhavé novinky (Zaslíbená Země Nezemě, Čarodějova nevěsta) i skutečně ikonické tituly (Ghost in the Shell, Zpráva pro Adolfa a chystá se také Akira). Vydává sci-fi, horory, fantasy, akční tituly, ale je fakt, že se přece jen více zaměřovalo na takzvanou shonen mangu (manga pro kluky). Čtenářkám mangy to zase tolik nevadilo, ale lidem z Nakladatelství CREW to přišlo trochu nefér.

Orange„Už nějakou dobu jsme chtěli zkusit více vztahovou mangu postavenou především na emocích,“ říká Petr Litoš z Nakladatelství CREW. „Pravda, tímto směrem jsme se vydali už v Čarodějově nevěstě, ale i ta je v podstatě braná jako shonen. Takže jsme – za velkého přispění naší hlavní překladatelky Anny Křivánkové, hledali zajímavé tituly z tohohle ranku. A pak jsme narazili na mangu Orange a ta nám přišla přímo skvělá.“

Orange se stala mangou, která se setkala s obrovským úspěchem. Krátce po jejím dokončení v roce 2015 vznikl třináctidílný anime seriál. A poté dokonce celovečerní film, který celý příběh popisuje z pohledu kamaráda hlavní hrdinky. Americké vydání bylo roku 2017 nominováno na cenu Willa Eisnera – a druhé souhrnné vydání se drželo celé čtyři týdny na prvním místě v žebříčku manga bestsellerů časopisu New York Times.

A není divu, autorka Ičigo Takano přichází nejen se silnými emocemi a příběhem, ale i s myšlenkou, že není možné prožít svůj život bez toho, aby člověk nelitoval činů, které v minulosti udělal. A to dokonce ani v případě, že by mohl vidět do budoucnosti.

Vydává Nakladatelství CREW; scénář a kresba Ičigo Takano; 228 stran; 199 Kč.

Titul Orange 1 vychází 16. června 2020 a je k dostání na www.obchod.crew.cz a u dobrých knihkupců


Dominika Kučinská

dominika@2media.cz
www.2media.cz.

 

Podobné příspěvky

Jak se motivovat ke studiu jazyků?

Afri

Sametové posvícení opět upozorní na aktuální společenské problémy

Šebík

Meky Žbirka 21. října v Lucerna Music Baru velkolepě oslaví 20. narozeniny Modrého alba

Jaroslav Hauer