Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zprávy z Prahy Zprávy ze světa

Marocká Sahara: Nizozemsko se zúčastňuje mezinárodní dynamiky podpory plánu autonomie

Nizozemsko ve středu považovalo Marokem plán autonomie z roku 2007 za „vážný a důvěryhodný příspěvek k politickému procesu vedeném OSN s cílem nalézt řešení otázky Sahary.

saharaProstřednictvím této nové pozice, vyjádřené ve společné tiskové zprávě zveřejněné po jednáních mezi ministrem zahraničních věcí, africké spolupráce a Maročany žijícími v zahraničí Nasserem Bouritou a jeho nizozemským protějškem Wopkem Hoekstrou, Nizozemsko jednoznačně vstoupilo do mezinárodní dynamiky podpory plánu marocké autonomie s cílem definitivně uzavřít umělý spor o marockost Sahary.

Nový postoj Haagu tak přichází v návaznosti na podporu, kterou vyjádřily Spojené státy, Německo, Španělsko a dokonce i Filipíny ve prospěch iniciativy autonomie, kterou Maroko představilo v roce 2007 jako jediný a jediný základ pro řešení tohoto sporu.

Ve společném komuniké, které schválilo rozhovory Bourita-Hoekstra, Nizozemsko a Maroko znovu potvrdily svou podporu osobnímu vyslanci generálního tajemníka OSN pro Saharu Staffanovi de Misturovi a jeho snaze pokračovat v „politickém procesu zaměřeném na dosažení spravedlivého, trvalého a oboustranně přijatelného politického řešení“, v souladu s rezolucemi Rady bezpečnosti a cíli a principy Charty Organizace spojených národů. Schůzka pana Bourity s šéfem nizozemské diplomacie se uskutečnila ve středu v Marrákeši na při ministerském setkání Globální koalice proti Daeši.

red.

Podobné příspěvky

Dodávka elektřiny v Praze je nejspolehlivější v ČR

Afri

EVA a HYNEK podpořili projekt STOP TÝRÁNÍ stihli i slavit!

Šebík

Zvířata v pražské ZOO si pochutnají na vánočním smrku ze Staroměstského náměstí

Šebík