Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zprávy z Prahy Zprávy ze světa

Marocká Sahara: Nizozemsko se zúčastňuje mezinárodní dynamiky podpory plánu autonomie

Nizozemsko ve středu považovalo Marokem plán autonomie z roku 2007 za „vážný a důvěryhodný příspěvek k politickému procesu vedeném OSN s cílem nalézt řešení otázky Sahary.

saharaProstřednictvím této nové pozice, vyjádřené ve společné tiskové zprávě zveřejněné po jednáních mezi ministrem zahraničních věcí, africké spolupráce a Maročany žijícími v zahraničí Nasserem Bouritou a jeho nizozemským protějškem Wopkem Hoekstrou, Nizozemsko jednoznačně vstoupilo do mezinárodní dynamiky podpory plánu marocké autonomie s cílem definitivně uzavřít umělý spor o marockost Sahary.

Nový postoj Haagu tak přichází v návaznosti na podporu, kterou vyjádřily Spojené státy, Německo, Španělsko a dokonce i Filipíny ve prospěch iniciativy autonomie, kterou Maroko představilo v roce 2007 jako jediný a jediný základ pro řešení tohoto sporu.

Ve společném komuniké, které schválilo rozhovory Bourita-Hoekstra, Nizozemsko a Maroko znovu potvrdily svou podporu osobnímu vyslanci generálního tajemníka OSN pro Saharu Staffanovi de Misturovi a jeho snaze pokračovat v „politickém procesu zaměřeném na dosažení spravedlivého, trvalého a oboustranně přijatelného politického řešení“, v souladu s rezolucemi Rady bezpečnosti a cíli a principy Charty Organizace spojených národů. Schůzka pana Bourity s šéfem nizozemské diplomacie se uskutečnila ve středu v Marrákeši na při ministerském setkání Globální koalice proti Daeši.

red.

Podobné příspěvky

ČEZ pomůže lesům zničených kůrovcem

Afri

Ministryně Šlechtová se stala patronkou rockového Fausta

Afri

Pouť do světa nevidomých

Afri