Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zprávy z Prahy

Mezi pivními speciály letos uspěly stálice i novinky

Dvanáctý ročník soutěže CEREVISIA SPECIALIS – Pivní speciál roku byl ve znamení řady změn. Mezi nejúspěšnějšími z 13 zúčastněných byly velké, zavedené pivovary, i pivovary malé nebo ty, které na trhu působí krátce. Přihlášených 55 piv byl historicky nejvyšší počet.

Mezi pivními speciály letos uspěly stálice i novinky

Portfolio tradičních značek bylo rozšířeno o řadu novinek, které významně obohatily soutěž. Letos poprvé byla možnost přihlásit i hard seltzer-perlivý nápoj se 4-5% alkoholu a jemnou ovocnou příchutí. Kategorie neobvyklých piv vystřídala na prvním místě v počtu vzorků dlouhodobě dominující silná světlá piva.

V kategorii světlá silná piva (13,0 % a více EPM) bylo posuzováno 13 vzorků. Ocenění za 1. místo získal PIVOVAR SVIJANY, a.s. za pivo Svijany 20 %. Druhé místo získaly hned tři piva. PIVOVAR PRIMÁTOR za Primátor 16 Exkluziv a PIVOVAR SVIJANY za Baron 15 % a

svijanský sládek Petr Menšika a Dux

DUX. Třetí místo obsadil PIVOVAR PRIMÁTOR za PRIMÁTOR 21 Imperial. Do kategorie polotmavých a tmavých silných piv, kde bylo přihlášeno 9 piv, zvítězilo pivo HEROLD – CZECH BLACK LAGER z pivovaru HEROLD Březnice a.s. Dvě druhá místa si zajistily Pivovar Nymburk s Postřižínským pivem Něžný Barbar a Pivovar Nová Paka s Podkrkonošským speciálem tmavým. Třetí byl PIVOVAR SVIJANY se Svijanskou kněžnou 13 %. Pivo Cotel Irish Dry Stout 14° zvítězilo v kategorii svrchně kvašených piv typu ale (ALE, IPA, APA, stout, porter), v níž soutěžilo 7 značek. Uvařili jej v novém Pivovaru Proud ze skupiny Plzeňský Prazdroj, a.s. Dvě druhá místa si rozdělila PIVOVAR PRIMÁTOR za PRIMÁTOR Stout a Pivovar Proud za Soutock14°, žitná IPA. Třetí místo připadlo PIVOVARU PRIMÁTOR za dvě piva PRIMÁTOR APA a PRIMÁTOR IPA.V kategorii míchaných ochucených piv (alkoholická i nealkoholická) mezi 7 soutěžícími pivy zvítězil Svijanský Vozka YUZU a Bergamot, jehož výrobcem je PIVOVAR SVIJANY, a.s. Rodinný pivovar Bernard opanoval dvě druhá místa za nealkoholické Bernard Višeň a Bernard Švestka. Třetí byl PRIMÁTOR s PRIMÁTOR YUZU.

Olšovská, Vacl

Do poslední kategorie neobvyklých piv přihlásily pivovary 18 piv. První místo získalo pivo PEPPER YOUR SAISON z Pivovaru Proud ze skupiny Plzeňský Prazdroj, a.s. Na druhém místě skončilo hned 5 piv. PRIMÁTOR Weizen a PRIMÁTOR Tchýně z PIVOVARU PRIMÁTOR, Bernard černý ležák a Bernard Kvasnicový ležák 11°z Rodinného pivovaru Bernard. Pivovar Velké Popovice bodoval s Kozlem Mistrův Tmavý s čokoládovými slady. Radegast Ratar z Pivovaru Radegast Nošovice skončil třetí. Respektovanou cenu předsedkyně poroty za nejvíce nominací, obdrželo pivo Svijanský Vozka YUZU a Bergamot.  Získalo celkem 16 nominací, z toho 10 nominací na 1. místo.

I letošní ročník potvrdil úspěchy pivovaru PRIMÁTOR a.s. z Náchoda. Osm jeho značek se umístilo na stupních vítězů, podobně jako v minulém roce, kdy však konkurence byla mnohem menší. Druhý nejvyšší počet ocenění si odnesla piva skupiny Plzeňský Prazdroj, a.s., a PIVOVAR SVIJANY, a.s., po 5 oceněních. Na třetím místě byl Rodinný pivovar Bernard se čtyřmi pivy. Po jednom ocenění získaly Pivovar Nymburk a Pivovar Nová Paka. RNDr. Jana Olšovská, Ph.D. z Výzkumného ústavu pivovarského a sladařského, a.s., reprezentující odborného garanta soutěže, která soutěž vedla, mj. řekla: „Stoupající počet piv v naší soutěži odráží fakt, že si pivní speciály našly své místo na českém trhu.“ A ještě poznamenala: „A jejich vysoká kvalita svědčí o tom, že jejich výrobu zvládají čeští sládci na výbornou.“ Ing. Josef Vacl, CSc. ze společnosti PORT spol. s r. o., která je vyhlašovatelem soutěže, komentoval letošní ročník takto. „Situace na trhu piv u nás v souvislosti s pandemií žádá po pivovarech nejen udržení již tradiční vysoké kvality piv, ale i inovace, které konzumenti stále více chtějí.“ A dále uvedl: „Je jen dobře, že pivovary na jejich požadavky reagují, a právě takové soutěže, jako je naše, jim pomáhají nové výrobky konfrontovat s těmi tradičními a současně s produkcí konkurence.“

Olšovská, Menšík, Vacl

Hodnotiteli soutěžních vzorků byl opět dvacetičlenný degustační tým složený ze dvou komisí. První, tzv. panel expertů, tvořilo dvanáct školených degustátorů např. ze Zemědělské univerzity v Praze, Vysoké školy chemicko-technologické v Praze, Chmelařského institutu v Žatci, a Výzkumný ústav pivovarský a sladařský a.s. (VÚPS). Porota byla doplněna sládky z malých pivovarů, kteří dlouhodobě spolupracují se senzorickým panelem VÚPS. Pivní vzorky posuzoval i osmičlenný panel významných osobností z oborů mimo pivovarství, které se však pivu a pivovarské problematice dlouhodobě věnují, jako novináři, lékaři, marketingoví experti a další. Hodnocení proběhlo v Senzorickém centru další. Hodnocení soutěže bylo oznámeno na setkání s úspěšnými pivovary 14. října 2021 v Pivovarském domě v Praze. Soutěž se letos uskutečnila po roční přestávce způsobené pandemii Covidu.

Vyhlašovatelem soutěže byla společnost PORT spol. s r. o., odborným garantem je Výzkumný ústav pivovarský a sladařský, a.s.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jaromír a Věra Hamplovi                Foto: Archiv PORT, VÚPS, Svijany, Primátor a Hampl

Podobné příspěvky

Franchising sem, Franchising tam

Afri

Magistrát zaměřil svou pozornost na Holešovice a Karlín

Afri

31.3.2016 byl v pražské Městské knihovně koncert zpěvačky Jany Uriel Kratochvílové a Illuminati.ca

Šebík