Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Tiskové Zprávy Zprávy z Prahy

MUDr. ONDŘEJ MĚŠŤÁK, PhD.

PLASTICKÝ CHIRURG ONDŘEJ MĚŠŤÁK VYSTOUPIL V LONDÝNĚ PŘED SVĚTOVÝMI LÉKAŘSKÝMI KAPACITAMI

PRAHA, 3. října 2014 – MUDr. Ondřej Měšťák, PhD., zástupce přednosty Kliniky plastické chirurgie nemocnice Na Bulovce a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy pro výuku, se jako jediný český lékař zúčastnil 1st International Conference on Repair, Regeneration and Reconstruction v Londýně.

„Tématem londýnského setkání bylo spojení rekonstrukční chirurgie a regenerační medicíny. Je to právě regenerační medicína, která je považována za budoucnost celé medicíny, a tím pádem se stává jednou z priorit mezinárodního lékařského výzkumu. Na konferenci měly přední pracovní skupiny z celého světa možnost prezentovat klíčová témata z oblasti regenerační medicíny,“ říká ke konferenci nejen jeden z účastníků, ale také spoluorganizátor MUDr. Ondřej Měšťák. Ten na 1st International Conference on Repair, Regeneration and Reconstruction vystoupil s přednáškami „Využití biologických materiálů k náhradě tkání v plastické chirurgii“ a „Srovnání technik rekonstrukce prsů vlastní tukovou tkání“.

S úvodní přednáškou na téma biologie kmenových buněk „Stem Cells – Origins, Myths and Applications“ vystoupil nositel nobelovy ceny Prof. Sir Martin Evans.

Je to již téměř 20 let co se objevila známá myš s chrupavkou ve tvaru lidského ucha na zádech. Již v té době byli vědci schopni vytvořit jednoduché tkáně jako kost nebo chrupavku. Praktické užití tkáňového inženýrství ale od té doby moc nepostoupilo. Velké naděje byly dávány do užití kmenových buněk k terapii neurologických onemocnění nebo onemocnění srdce. Studie zatím nepotvrzují účinnost jejich užití u podobných diagnóz.

„Výzkum tkáňového inženýrství nicméně postupuje velmi intenzivně dál. Na konferenci se diskutovalo užití nových biomateriálů v kombinaci s kmenovými buňkami, vytváření nových orgánů, ale také bionické končetiny, což jsou robotické končetiny schopné pohybu, napojené na svaly pacienta. Prezentované výsledky naznačují, že se blíží doba rozmachu užití uměle syntetizovaných tkání v klinické medicíně,“ uzavírá MUDr. Ondřej Měšťák.

MUDr. Ondřej Měšťák, Ph.D. působí jako plastický chirurg na Klinice plastické chirurgie nemocnice Na Bulovce. Zároveň pracuje na soukromé klinice Esthé v Praze. Kromě klinické praxe se věnuje také lékařskému výzkumu, v pražské Ústřední vojenské nemocnici zkoumá například experimentální užití kmenových buněk izolovaných z tukové tkáně. Výsledky své práce publikuje v našich i zahraničních odborných časopisech.

Podobné příspěvky

Mig 21 vydávají videoklip k nové písni TěsněVedleSebe

Jaroslav Hauer

Rok 2020 vyhlásil Český svaz ochránců přírody jako Rok orchidejí

Redakce

Vyhlašuje se druhý ročník Missis 35 +

Šebík