Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zprávy z Prahy

Multifunkční komplex na Národní třídě

CPI Group se do administrativního a nákupního projektu zapojila již v létě 2011, kdy od Interco Holding GmbH odkoupila 50% podíl v developerské firmě COPA Centrum Národní, s.r.o. a stala se partnerem společnosti Pawlowski AG. “Od počátku jsme tomuto projektu věřili a chtěli stát za jeho realizací. Stále jej považujeme za nejlepší produkt svého druhu v centru Prahy a zájem firem o komerční prostory to dokazuje,” komentoval vlastnické změny Zdeněk Havelka, generální ředitel CPI Group. “Pan Pawlowski s  námi i nadále spolupracuje především v oblasti pronájmu komerčních ploch,” dodal Havelka.

Samotná stavba byla zahájena již v červenci 2012. S novým vlastníkem však přišel i nový název – QUADRIO. “Cítili jsme potřebu dát nový impuls nejen výstavbě, ale také samotnému projektu, který chceme dlouhodobě vlastnit. Nájemci tak mohou počítat s trvalými vztahy a zodpovědnou správou objektu ze strany vlastníka,” uvedl Havelka. “Nový název odráží jak tvar komplexu a jeho architektonickou stránku, tak i funkční rozdělení. Vychází z původně anglické slovní hříčky odkazující na základní rysy a benefity tohoto projektu,” popsal generální ředitel.

Nástupnickou developerskou společností zajišťující výstavbu projektu QUADRIO se stala dceřinná firma holdingu CPI Národní, s.r.o. Firma nadále povede výstavbu i administrativní kroky spojené s realizací komplexu. S dokončením projektu se počítá na podzim 2014.

 

Multifunkční komplex QUADRIO

Realizace dosáhla nejnižšího bu stavby

 V červenci 2012 byla zahájena výstavba dlouho očekávaného administrativně-obchodního komplexu QUADRIO investorské skupiny CPI Group, známého dříve ještě pod názvem COPA Centrum Národní. Koncem února 2013 dosáhla realizace nejnižšího bodu stavby. Generálním dodavatelem je společnost Metrostav. Předpokládaná investice je 3,3 miliardy korun.

Výstavba přímo v historickém jádru Prahy, s hustou zástavnou i dopravní sítí, a památkovou ochranou je velkou výzvou. Náročnost projektu dokládá nejen délka projektové přípravy a velikost projektu, ale také požadavky, které musí budoucí komplex splňovat. Mezi ty patří např. propojení objektu s vestibulem stanice metra B Národní třída, jehož výstup vyústí přímo v pasážích obchodní galerie QUADRIO. “Dalšími úkoly bylo propojit nákupní pasáže QUADRIO s obchodním domem MY nebo zajistitcelodenně otevřený průchod z ulice Spálené do Vladislavovy, což se podařilo díky důmyslné architektuře celého komplexu,” popsal Igor Klajmon, ředitel developmentu CPI Group.

http://www.quadrio.cz/upFiles/Quadrio_prubeh_stavby_Foto_1.mp4

Vyjímečná architektura

Právě architektura a tvar komplexu poutají velkou pozornost. “Naší vizí bylo vytvořit moderní, sebevědomou budovu s velmi silnou koncepcí, ale zároveň projekt zasadit do kontextu městského prostředí a okolí památkově chráněné zóny,” uvedl doc. Ing. arch. Jakub Cígler z ateliéru Cigler Marani Architects. Při pohledu shora má stavba půdorys čtyřlístku, kdy ze čtyř vrcholů nejvyššího centrálního bloku vyrůstají jednotlivá kancelářská křídla různých výšek, reagujících na zástavbu okolí. Pasáž propojuje Spálenou ulici s veřejným náměstíčkem oživeným bohatou vegetací. “V srdci budovy tak vzniká 3D křižovatka, kde se protnou pěší trasy východ-západ, sever-jih i vertikální komunikace tvořená řadou výrahů a metrem,” popsal Jakub Cígler. Snahou CPI Group je navíc rozšířit revitalizovaný prostor za “hranice” komplexu dál směrem k Národní tředě a do přilehlých prostranství.

Zajímavý je také exteriér komplexu. Hlavní vnitřní objekt zdobí unikátní prostorová fasáda připomínající rozlámané sklo, vnější kancelářské věže obepínají ve spodní části pevné lamely, které zčásti kryjí i prosklené stěny obchodních jednotek nákupní galerie.

Multifunkčnost komplexu QUADRIO

Název QUADRIO vychází z anglické hříčky slov, odkazujících na základní tvar budovy, půdorys pater ve tvaru čtyřlístku, na kvalitu projektu a také na čtyři základní funkce, propojující současně práci a volný čas. Komplex zahrnuje špičkové kanceláře standardu A+, nákupní galerii, rezidenční dům s luxusními byty a náměstí se zelení, lavičkami a zahrádkami restaurací.

Půdorys pater připomíná čtyřlístek, kdy centrální část tvoří pět v jádru projených budov na ulici Spálené, na něž navazuje samosatný bytový dům na rohu ulic Purkyňova a Vladislavova. Ve vzniklém  parteru je prostor pro 1 600 m² velké náměstí pro veřejnost, se zelení a zahradními restauracemi.

Nákupní Galerie

Nejnižší podzemní podlaží zahrnují sklady a parkovací plochy pro celkem 250 aut, s vjezdem z ulice Vladislavovy. Navazují dvě podzemní a dvě nadzemní podlaží nákupní galerie s celkovou plochou 8 500 m², která již dnes eviduje 70% obsazenost. Mezi aktuálními nájemci figurují značky jako Promod, Calzedonia, knihkupectví Neoluxor, Tchibo, boty CCC, parfumerie Sephora, Tescoma, hračky Sparkys, Le Chocolat, CK Thomas Cook, dm drogerie, doplňky Nanu Nana, iStyle, Sony centrum a další. Součástí obchodních pasáží bude ve 2. podzemním podlaží výstup z frekventované stanice metra B Národní třída a výhodou je také tramvajový uzel přímo před budouvou. Pasáže budou navíc ve 3. podlažích propojeny i s obchodním domem MY.

Kanceláře

Ve 3. až 8. nadzemním podlaží komplexu QUADRIO jsou umístěny špičkové kanceláře o celkové ploše 16 400 m² . ůPrávě zde se projevují největší výhody půdorysového tvaru “čtyřlístku” “, tvrdí Pavel Skřivánek, ředitel oddělení pronájmů CPI Group. “Nadstandartní obvod fasády umožňuje maximální efektivitu pracovního prostoru bez tzv. hluchých a nevyužitých míst. Denní světlo totiž dopadá téměř na každý metr čtvereční plochy, díky čemuž jsme na typoické patro o rozloze 3 000 m² schopni pohodlně umístit až 300 zaměstnanců,” popisuje Skřivánek. Půdorys a rozmístění technologií navíc usnadňují členění kanceláří, které lze koncipovat jako menší jednotky i jako open-space prostory.

Nejmodernější technologoe spolu s tvarem budovy a efektivitou prostorového uspořádání výrazně ovlivňují provozní náklady budovy, které mohou v konečném důsledku dosáhnout až 10-20% oproti standardu. “To je největším benefitem kancelářské budovy QUADRIO, která tímto aspiruje na získání zeleného certifikátu LEED Silver.”

Residence QUADRIO

Samostatný bytový dům Residence QUADRIO s výhledem na veřejné náměstí nabídne v sedmi patrech 15-18 exkluzivních, menších i velkometrážních bytů k prodeji i pronájmu. “Přestože prodej bude oficiálně zahájen až na jeře, už dnes  evidujeme poptávku,” potvrdil Petr Beránek, manažer projektu QUADRIO z CPI Group.

Celková investice do projektu je v současnosti odhadována na 3,3 miliardy korun. “Z našeho pohledu jde o vyjímečný komerční projekt, který díky své poloze v historickém jádru Prahy a přímo nad stanicí metra, technické kvalitě a efektivitě, i vlastnímu parkování nemá na Praze 1 konkurenci,” dodal Beránek.

“Výstavba byla zahájena v červenci 2012. V únoru 2013 jsme při hloubení základové jámy dosáhli nejnižšího bodu. V létě tohoto roku bychom se měli dostat na úroveň povrchu, v zimě 2014 počítáme s dokončením hrubé stavby a otervření komplexu se předpokládá na podzim 2014,” popsal časový plán Petr Beránek z CPI Group.

Více informací najdete na www.quadrio.cz

Podobné příspěvky

Ve svitu medúz v OC Arkády Pankrác

Afri

Starým kotlům odzvonilo

Šebík

Včera se sešlo před Pražským hradem…

Šebík