Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zprávy z Prahy

Názor na regulaci prostituce dělí společnost i politiky

Vydefinování podmínek, za kterých může být v metropoli provozována prostituce, má za cíl návrh zákona o regulaci prostituce, který předložilo Zastupitelstvo hlavního města Prahy a zabývají se jím poslanci. Norma má také poskytnout možnost jednotlivým obcím a městům prostituci regulovat a kontrolovat.

ČR nyní uplatňuje tzv. aboliční přístup, kdy stát neupravuje legislativně oblast prostituce, ale jen negativní doprovodné jevy. „Náš přístup, tzv. reglementační, definuje problém,nastavuje jasné mantinely provozování této činnosti. Existuje ještě třetí přístup, tzv. represivní. Domníváme se, že tento směr není vhodný vzhledem k tomu, že v podstatě zahání veškeré osoby v této oblasti se vyskytující do ilegality,“ odůvodnil návrh v Poslanecké sněmovně bývalý radní Lukáš Manhart (TOP 09).

Hlavním záměrem je podle něj eliminace nešvarů, které jsou navázány na prostituci. „Jsouto bezpečnostní problémy, jsou to problémy spojené s porušováním veřejného pořádku, mravnostní problémy a zdravotní rizika. Dle našeho názoru Česká republika v současné době rezignuje na problematiku zdraví v oblasti této činnosti,“ řekl. S tím, že jenom na území hlavního města Prahy se v současné době nachází něco kolem 70 veřejných domů.

Snahy o eliminace prostituce byly neúčinné

Podle Zuzky Bebarové-Rujbrové (KSČM), která je zpravodajkou návrhu, názor na možnost regulace prostituce dělí společnost podobně jako názor na trest smrti.Poslanci se neshodnou ani uvnitř jednotlivých poslaneckých klubů. „Většina z vás asi připustí, že veškeré historické snahy o eliminaci prostituce se ukázaly jako neúčinné, ale společnost balancovala mezi tolerancí, tvrdým postihem a zavíráním očí,“ řekla.

„I v současné době různé státy v Evropě přistupují k regulaci prostituce různě. Od Nizozemska, které má nejen zákon, ale i účinný systém práce orgánů státu s poskytovateli těchto služeb, přes Švédsko, kde je prostituce zakázána a jsou postihovánii její klienti, po Německo a Rakousko, kde spolkový obecní zákon zmocňuje k podrobnějšíúpravě spolkové země a jejich úprava semůže vzájemně lišit,“ dodala.

Jsme přihlášeni k úmluvě, která prostitucinepovoluje

Poslaneca bývalý pražský primátor Bohuslav Svoboda řekl, že poslanci by měli mít nejprve jasno, jak pracovat s ústavním zákonem a s rozhodnutím o tom, že „jsme se připojili v roce 1956 k úmluvě, která vlastně jakoukoli právní akceptaci prostituce nedovoluje“ – k Úmluvě o potlačování a zrušení obchodu s lidmi a využívání prostituce druhých osob. Podle něj by to měl být první krok, „chceme-li být s tím zákonem úspěšní“. „Mám obavu, že tento zákon dokáže zregulovat podniky a zařízení, které to provozují,ale nezreguluje prostituci v bytech,“ řekl.

Klady i zápory na návrhu vidí poslanec Zdeněk Soukup (ANO). „Pocitově se mi nezdá patřičné převzít roli státního pasáka, příčí se mi, že by stát měl převzít třeba garance za zdravotní stav prostitutek. Pár věcí se mi naopak na předkládaném tisku vysloveně líbí. Například posunutí věkové hranice pro poskytovatelky nebo poskytovatele sexuálních služeb nad 18 let. Na ulici někdy se dnes nabízejí děti, kterým bych nehádal ani16,“ řekl.

„Jako starostka centrální městské části v našem hlavním městě jsem pro regulaci prostituce. Podporuji tento způsob jejího řešení a pokládám za nemožné se jí zbavit jejím zákazem a zavíráním očí před tímto problémem,“ uvedla poslankyně a starostka Prahy 2 Jana Černochová (ODS). Předloha však podle ní obsahuje řadu nedostatků nebo nedokonalých formulací.

Registr prostitutek? Sexuální vykořisťování?

Poslankyně Radka Maxová (ANO) považuje za nešťastné ustanovení, jímž se zřizuje speciální registr, v němž by měly být evidovány zejména údaje o osobách oprávněných k provozování prostituce. Je to podle ní zásah do soukromí. „Domnívám se, že jen málokterá prostitutka se půjde dobrovolně zaevidovat na obecní úřad…Valná většina z nich tak bude zřejmě bude poskytovat služby ilegálně a kýžený výsledek bude zcela opačný,“ řekla.

Nesouhlas s předlohou vyjádřil Český svaz žen. Podle jeho stanoviska, které zaslal poslancům, návrh zákona nahrává těm, kteří využívají druhých osob k sexuálnímu vykořisťování, po schválení by se tak navíc podle svazu dělo s podporou státu, potažmo obcí, kterým by z prostituce plynuly daně. Poslanci přikázali normu k projednání petičnímu výboru (pro jich bylo 93 z přítomných 173), který ji doporučil zamítnout. Zákonodárci se budou návrhem nadále zabývat v druhém a třetím čtení.

(ac)

Fotografie:
Z Pochodu za práva zavražděných sexuálních pracovnic.
Foto: Rozkoš bez rizika, www.rozkosbezrizika.cz

Podobné příspěvky

První pražské zkušenosti s prosazováním nových zákonných pravidel pro online platformy zprostředkující krátkodobé ubytovací služby

Redakce

Dodavatelé pro Auto roku 2020 v České republice

Redakce

V 8. ročníku soutěže Souboj nevěst se mezi sebou utkalo 9 finalistek, které bojovaly o čtvrt milionu korun

Jaroslav Hauer