Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Cestování Historie Zprávy z Prahy

Největší léčebné lázně jsou v Maďarsku

První uherský král, Štěpán I. byl korunován 25. prosince 1000. Od té doby existují český a maďarský stát v těsném sousedství a jejich dějiny se prolínají. V roce 1335 se v maďarském královském hradu Visegrád sešli uherský král Karel Robert z Anjou, polský král Kazimír III a český král Jan Lucemburský a dojednali dohodu o spolupráci.

Madarsko
sarvar hrad Nadasdy

Historie

V roce 1526 turecká armáda porazila v bitvě u Moháče uherské vojsko, zahynul uherský a český král Ludvík Jagellonský. Tím se obě země dostaly pod vládu Habsburků. V Uhrách se usazovali pobělohorští exulanti, Jan Amos Komenský působil v Sárospataku, vznikla zde jeho díla Schola ludus (Škola na jevišti) i Orbis pictus (Světem v obrazech). V roce 1867 došlo k rakousko-uherskému vyrovnání a vzniklo Rakousko—Uhersko.

Sarvár hrad sbírka porcelánu
Sarvár hrad sbírka porcelánu

 

Turistické cíle

České turisty nejvíce lákají termální lázně, Budapešť a Balaton. Nejblíže z Prahy je to do Bükfürdő 412 km, o 25 km jižněji leží další lázně Sarvár. O oblibě obou lázní mluví nejlépe čísla o návštěvě českých hostů. Češi v loňském roce zaznamenali 50 tisíc přenocování a v Sarváru 47,5 tisíc. V Sarváru máte na výběr ubytování od standardu až po luxusní pětihvězdičkový Hotel Spirit. Za návštěvu stojí Arboretum, které vzniklo už v 17. století. Vévodí mu přes 400 let staré duby, 200leté platany a 130 let staré magnólie. Arboretum má rozlohu asi 9 hektarů, je přímo v centru města. Hrad Nadasdy je 200 m od Arboreta. Původní gotický hrad byl přestavěn na renesanční zámek, Je zde Muzeum Ference Nádasdyho. Slavnostní síň patří dodnes k nejkrásnějším barokním interiérům v celém Maďarsku. Nástropní fresky z roku 1653 jsou dílem Hanse Rudolfa Millera a zobrazují výjevy z patnáctileté války proti Turkům (1591–1606). Zemský soudce Ferenc III. Nadasdy jejich prostřednictvím toužil uctít věčnou památku svého děda Ference II. Nádasdyho. Na bočních stěnách se dochovaly vzácné barokní fresky s výjevy ze Starého zákona. Zámek byl v držení bavorského rodu Wittelsbachů od r.1875 do r. 1945, zemřel zde poslední bavorský král Ludvík III. v roce 1921. V roce 1954 se nalezla vzácná sbírka porcelánu, kterou zde Wittelsbachové ukryli, je zde nyní vystavena. Na hradě žila Alžběta Báthoryová neboli Čachtická paní, jejímž manželem byl od roku 1575 Ferenc I. Nádasdy. Jezero Balaton „maďarské moře“ je 78 km dlouhé a ve svém nejširším místě měří 15 km a v nejužším 1,5 km.Tato největší evropská zásobárna sladké vody pokrývá plochu 600 km2 . Okolí Balatonu bylo osídleno už v době železné. Balaton je ideální destinací pro letní dovolenou, teplota vody dosahuje v létě i přes 26 °C. Kolem jezera se rozprostírá víc než 70 pláží.

Szigliget je zřícenina hradu na kopci nad stejnojmenným maďarským městem na jižním konci Balatonu. Hrad byl postaven kolem roku 1262, v roce 1702 na příkaz Vídeňské válečné rady vyhozen do povětří, v roce 1967 částečně zrekonstruován. Jedná se o dvojhrad, spodní hrad s rondelem sloužil jako hlavní pevnost. Pohled z hradu na Balaton je některými návštěvníky považován za nejkrásnější.

Madarsko zricenina hradu
hrad szigliget

Badacsony leží na severním pobřeží Balatonu. Mírně zvlněná rovina Západního Zadunají zde přechází do bizarní kopcovité krajiny, která byla tak jako celá oblast Balatonu utvářena vulkanickou činností. Hlavní dominantou Badacsony je stejnojmenná vyhaslá sopka. Zdaleka viditelná hora s plochým vrcholem, vysoká 437 metrů, patří k nejznámějším přírodním útvarům balatonského pobřeží. Turistika se zde rozvíjela později, a tak si místo uchovalo venkovštější ráz než ostatní letoviska. Dům Rózy Szegediové, který patřil herečce a manželce básníka Sándora Kisfaludyho ze Sümegu byl postaven v roce 1790. Dnes v něm sídlí muzeum literatury. Badacsony je proslulé vínem „Badacsonský Šedý mnich“ (Badacsonyi Szürkebarát naše Rulandské šedé), který tu v minulosti lisovali Pauláni. Víno získalo jméno podle mnichů v šedých šatech. Jen zde se pěstují vinné hrozny staré maďarské odrůdy Kéknyelű náročné na pěstování. Vinařská oblast Badacsony je svou kvalitou řazena na druhé místo v Maďarsku, hned za světoznámý Tokaj. Většina vinic leží na jižních svazích hory Badacsony, které se svažují až do mělkých vod Balatonu.

promenádaTagore

Balatonfüred je nejstarší a nejoblíbenější letovisko na severním břehu Balatonu. Zdejší termální lázně jsou jedním ze základních center mezinárodního programu Světové zdravotnické organizace (WHO) pro léčbu srdečních chorob. Osm pramenů s léčivými účinky přivádí na povrch země charakteristickou vápenitou, kyselou, osvěžující a posilující vodu. Je silně uhličitá s železitou, zemitou a kyselou chutí, a mírně radioaktivní. Léčivý účinek provzdušněné, léčivé minerální vody se dosahuje koupelemi. Uhličitá léčivá voda Balatonfüredu je velmi vhodná k léčbě srdečních nemocí a nemocí oběhového systému.Město bylo oficiálně prohlášeno lázněmi již roku 1772. V roce 1846 byl v Balatonfüredu spuštěn na vodu první parník Kisfaludy, čímž byla zahájena lodní doprava na Balatonu. První jachtařský klub vznikl o 21 let později. Promenáda na břehu jezera nese jméno indického básníka a filozofa Rabíndranátha Thákura (Tagore-sétány), který se léčil v místních lázních v roce 1926 a založil tradici sázení stromů do místního parku. Promenádu lemují krásné staleté platany. Dodnes zde zasadilo strom mnoho laureátů Nobelovy ceny a významných osobností z Maďarska i ze světa V parku je také mnoho bust významných maďarských osobností (Széchenyi, Deák).

Převozník-Rybář
Převozník-Rybář

Na břehu jezera jsou též sochy Jánose Pásztora Převozník a Rybář, jeho nejznámějším dílem je jezdecká socha Františka II Rákócziho před Parlamentem v Budapešti z roku 1937. V minulém století si zde prominenti nechávali stavět své vily. Dům velkého romanopisce Mór Jókai (1825-1904) je od roku 1954 jeho muzeem s původním zařízením a osobními předměty. Stálá výstava nabízí pohled do všedních dnů rodiny. Jokai byl jedním z účastníků maďarské revoluce v roce 1848 a politice se věnoval až do pozdního věku.  Oženil se známou herečkou Rózou Laborfalvi, která byla starší a měla již nemanželskou dceru. V roce 1870 manželé navštívili Balatonfüred, a tak se jim zde zalíbilo že si zde postavili vilu, kde trávili až do smrti manželky v roce 1886 každé léto. Tady Jókai napsal román Zlatý člověk a další díla. V roce 1899 se čtyřiasedmdesátiletý Jókai oženil s dvacetiletou herečkou Bellou Nagyovou. Událost vyvolala velký skandál. Jókai zemřel v Budapešti roku1904.

Jókaiova vila

Jednou z významných událostí je Anenský bál, při jehož příležitosti je každoročně volena královna krásy.  První ples na počest dvacátých narozenin dcery Krisztiny uspořádala rodina Horvathova v roce 1825. Podle tradice se Krisztina na tomto plese setkala se svým pozdějším manželem, husarským poručíkem Kissem. Bohužel v roce 1827 mladá žena zemřela. Její manžel dosáhl hodnosti generála a v roce 1849 byl jedním z popravených mučedníků v Aradu.V 19. století byl tento ples nejoblíbenější mezi aristokraty a zúčastnilo se ho mnoho slavných osobností, například básník Vörösmarty, Mór Jókai a Lujza Blaha slavná herečka „slavík národa“. Dodnes je zde krásný dům ve slohu klasicismu, který byl v letech 1893 až 1916 letním sídlem slavné herečky. Prvním manželem zpěvačky byl   rakouský důstojník a kapelník českého původu Jan Blaha.

Tihany kostel
Tihany kostel

Tihany ležící na 80 m vysokém návršínávrší 14 km jihozápadně od Balatonfüredu, je historicky nejvýznamnějším místem u Balatonu. Město je vystaveno na stejnojmenném poloostrově, který vybíhá asi 5 km do jezera. Celý poloostrov je přírodní rezervací pahorků a bažinatých luk. Poloostrovu se přezdívá „maďarská Provence“, všude jsou pole nádherné fialové levandule. Můžete ochutnat z mnoha levandulových specialit: levandulovou kávu, levandulovou zmrzlinu, čokoládu s levandulí, med s levandulí. Jako suvenýr si můžete odvézt mýdla, polštáře, oleje. Na začátku 11. století si tu kyjevští mniši do čedičové skály vytesali své mnišské byty, jedinečné zachovalé poustevnické sídlo. Mniši následovali maďarského krále Ondřeje I. jenž se roku 1046 vracel z kyjevského vyhnanství. V roce 1055 tu bylo založeno Benediktinské opatství, z něj se do dnešních dnů dochovala pouze krypta s hrobem krále Ondřeje I. Nad kryptou stojí barokní kostel z roku 1754 se dvěma věžemi. Kostel je dominantou poloostrova a je viditelný z velké dálky. Zachovaly se tu charakteristické domy

domek s rákosovou střechou

s rákosovou střechou. Vrch ozvěny byl pojmenovaný podle slavné tihaňské ozvěny Když na kopci zakřičíte, hlas by měl doputovat ke zdi kostela, odrazit se od ní a vrátit se zpět. Podle legendy pyšná princezna z Tihaně se odmítla provdat za syna krále vod. Starý král se rozhněval a proklel ji, princezna zkameněla, ozvěna je jejím hlasem.

Naše putování zakončíme v „Královně na Dunaji“ – Budapešti. Velkoměsto vzniklé roku 1873 sloučením tří do té doby samostatných částí (Budína, Starého Budína a Pešti), se rozkládá na obou březích Dunaje. Na ploše o rozloze 525 km² zde žije přibližně 1,8 milionu obyvatel. Zaměříme se tentokrát na termální prameny. Pod Budapeští leží geologický zlom, který má na svědomí, že je v tomto městě 123 termálních pramenů zásobujících okolo 30 lázeňských komplexů. To není v žádném jiném velkoměstě na světě. Celkový objem termální vody vytlačené na povrch těmito prameny dosahuje denně úctyhodných 70 milionů litrů vody o teplotě 26-76 °C. Léčivé vlastnosti pramenů jsou různé, takže každé lázně se zaměřují na jiné chorob.

Lázně Széchenyi
Lázně Széchenyi

Nejznámější lázně v Budapešti jsou Széchenyi fürdő. Největší léčebné lázně v celé Evropě byly vybudovány těsně před začátkem první světové války v letech 1909 až 1913. Dříve na tomto místě stály takzvané artézské lázně z roku 1891. Ty byly nahrazeny stávající budovou Széchényiho lázní. Stavba je vystavěna v novobarokním slohu a je řešena zrcadlově. To v praxi znamená, že má dvě prakticky totožné poloviny. To je pozůstatek rozdělení na mužskou a ženskou část v minulosti. Bazény jsou napájeny dvěma termálními prameny o teplotách 74 a 77 stupňů Celsia vyvěrajících z hloubky přes jeden a čtvrt kilometru. Komplex má vnitřní a vnější část. Ve vnitřní části se nachází množství menších bazénků o různých teplotách vody, sauny, parní komory a veškeré potřebné zázemí. Ve venkovní části obklopené ze všech stran lázeňskou budovou je jeden velký plavecký bazén a dva velké termální bazény. Zdejší voda má léčebné účinky na onemocnění kloubů a pohybového ústrojí. Díky obsahu síry, vápníku, hořčíku, hydrogenuhličitanu a několika kyselin se doporučuje také v rámci pitného režimu pro pacienty trpící onemocněními zažívacího a dýchacího ústrojí. Lázně najdete nedaleko Hősök tere (Náměstí hrdinů).

Lázně Gellért
Lázně Gellért

 

Gellért  jsou po Szechényiho druhé nejslavnější lázně v Budapešti. Jsou součástí luxusního hotelu nesoucí stejné jméno a byly vybudovány mezi lety 1912 až 1918 v secesním art noveau stylu. Zdejší prameny využívali již Turci v 15.století. Návštěvníci mohou užít nejen každý z celkem třinácti termálních pramenů, ale také překrásnou architekturu budovy hotelu, mozaiky, vitrážová okna, sochy a sloupy. Najdeme zde vnitřní a vnější část s bazény, dokonce i bazénem s vlnobitím, vířivkami a saunami, které jsou přístupné, jak ubytovaným v hotelu, tak široké veřejnosti. Teplota vody se v termálních bazénech pohybuje mezi 35 až 40 stupni Celsia a obsahuje množství vápníku, chloridu, fluoridu, síranu, radia, hořčíku a mnoho dalších látek. Léčí zde onemocnění pohybového a dýchacího ústrojí a gynekologické problémy. Lázně leží u Mostu Svobody (Szabadszág híd). Lázně Rudas byly zbudovány roku 1550 Turky. Celkem mají 6 termálních bazénů o teplotě 16 až 42 stupňů Celsia, jeden plavecký bazén a wellness část s několika dalšími bazény. Za nejkrásnější část lázní je návštěvníky považována místnost s bazénem ve tvaru osmiúhelníku. Ten má nad sebou místo stropu prosklenou kopuli o průměru 10 metrů. Léčí onemocnění pohybového aparátu. Nacházejí se na západním břehu Dunaje jen pár kroků od Alžbětina mostu (Erszébet híd). Z dob turecké nadvlády jsou i Lázně Király. Založeny byly v druhé polovině 16. století tureckým pašou a patří tak mezi vůbec nejstarší lázně v Budapešti. Toto přízvisko získaly až v 19. století, kdy byly zakoupeny rodinou Königů (Králů). Dnes zde nalezneme celkem čtyři termální bazény s teplotami od 26 do 40 stupňů Celsia. Zajímavé je, že nikdy neměly vlastní termální pramen a voda je sem přiváděna z oblasti Lukács fürdő. Lázně jsou na západním břehu Dunaje přibližně půl kilometru jižně od Markétina ostrova.

Lázně Gellért
Lázně Gellért

O přírodních pramenech na Markétině ostrově (Margit sziget), který je díky svým 100 hektarům největším parkem v Budapešti, se zmiňuje již středověká kronika. Ostrov je 2,5 km dlouhý a 500 m široký. V 18. století ostrov přešel do vlastnictví arcivévody Josefa Karla, který chtěl z ostrova udělat lázně známé po celé Evropě. V roce 1866 začal hloubit studny a v květnu r. 1867 z hloubky 1 200 metrů na povrch vytryskla voda o teplotě 70 stupňů. Nad touto studnou byl v r. 1873 postaven novorenesanční Grand hotel (dnes lázeňský hotel Grand Margaret Island), navržený Miklósem Yblem, který měl sloužit k ubytování hostů lázní a koupelí na Markétině ostrově. Během války a v důsledku záplav byly lázně značně poničeny, takže došlo k jejich demolici, a v roce 1979 byl na jejich místě postaven lázeňský hotel Thermal Margaret Island.

VisegrádVisegrad Šalamounova věžLázně GellértTihany levanduleLázně Széchenyi

Jaromír a Věra Hamplovi           Foto archiv Maďarské turistické agentury, Wikipedie, Hampl

Podobné příspěvky

Botanická zahrada v Troji slaví 50. narozeniny

Redakce

Eva Holubová s labradorkou Abbay pokřtila knihu Lásky za oponou.

Redakce

PEUGEOT 308 GTi, to je elegance a dravost

Redakce