Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zprávy z Prahy

Obyvatelé protestují proti demolici okrskového centra na sídlišti Ďáblice

Obyvatelé protestují proti demolici okrskového centra na sídlišti Ďáblice. Jedno ze čtyř center vybavenosti, tzv. Včel, plánuje zbourat CPI/CPI Reality Radovana Vítka. Na jeho místě má vzniknout předimenzovaný obytný dům. Prodej bytů bude plně v režii developera.

Sídliště Ďáblice: zbourá CPI Radovana Vítka budovu Včely navzdory protestům obyvatel i územní studii?

V roce 2017 plánoval developer v této lokalitě postavit bytový dům až s osmnácti podlažími. To je ale v rozporu s nedávno schválenou a vydanou územní studií, která byla několik let tvořena hlavním městem s možností připomínkování městskou částí, veřejností i developerem. Na představení územní studie v kulturním domě Ládví byly stovky lidí – většinu z nich zajímal právě budoucí osud Včel. Na sobotní vycházce organizované spolkem Arnika, ve spolupráci se spolkem Krásné Kobylisy, protestovaly desítky lidí a místní rovněž organizují petici.

“Sídliště potřebují především vybavenost pro lidi, kteří tam již žijí. Arnika vyzývá náměstka Petra Hlaváčka, aby se zasadil o zachování stávajícího objektu. Vzhledem k tomu, že on sám je velkým propagátorem toho, aby město připravovalo nezávazné územní studie, namísto závazných regulačních plánů, což on sám odůvodňuje, že územní studie znamená dohodu s investorem, je nyní na něm, aby zajistil, že tato dohoda platí. Jinak byl milion a půl korun z veřejných peněz utracen za studii naprosto zbytečně,” apeluje Anna Vinklárková ze spolku Arnika.

Místní už několik let investují množství času a peněz, aby demolici i kapacitní bytové novostavbě zabránili. Developer zatím nechává “Včely” záměrně chátrat. Budovy i okolí jsou v neudržovaném stavu a místo kvůli tomu pustne, přestože developer zatím nemá ani povolení k demolici, ani územní rozhodnutí pro novostavbu.

Územní studie přitom stanovuje, že má být na tomto místě nízkopodlažní budova s obchody a službami pro komunitní, kulturní nebo sportovní využití, nikoliv bytový dům. Stávající urbanistické řešení sídliště Ďáblice je vysoce hodnocené odborníky i místními. Je totiž založeno na vysokých, čistě obytných panelových domech, a nízkých budovách center lokální vybavenosti, které vytváří lidsky příjemné měřítko pro okolní veřejný prostor.

Město ani městská část nemají příliš možností, jak demolici zabránit. Jedna možnost je budovu prohlásit památkou či součástí souboru památek sídliště. Místní spolek podal podnět k prohlášení již v roce 2019, Ministerstvo kultury ale řízení o případném prohlášení za památku ani nezahájilo. Další možností je převzetí okrskového centra do vlastnictví hlavního města, a to formou odkupu, směny, či vypořádání v rámci kontribucí. K tomuto kroku vyzvali hlavní město jak lidé ze sídliště, tak Zastupitelstvo městské části Praha 8 na svém zářijovém zasedání.

Na druhou stranu záměr kapacitního bytového domu, pro který se snaží developer získat územní rozhodnutí, by neměl být úřady schválen – je totiž v rozporu s územní studií, která je sice nezávazným, ale neopominutelným podkladem pro rozhodování v území. O možnosti či nemožnosti demolice se ale bohužel v územní studii nic nepíše. I přesto již městská část na zastupitelstvu odhlasovala, že se pokusí demolici zabránit všemi dostupnými prostředky. Zástupci hlavního města k této otázce mlčí a vymlouvají se na skutečnosti, že rozhodnutí o demolici je v rukou stavebního úřadu, tedy státní správy.

Dle názoru místních by mělo být centrum opraveno a sloužit obchodu, službám či komunitnímu využití jako slouží Včela v ulici Frýdlantská. Developer ale nechává budovu záměrně chátrat. Místní se proto obávají, že developer chce získat povolení k demolici především proto, aby mohl město i obyvatele “vydírat”. Nechat pozemky dále pustnout, aby město i místní ustoupili a plánovanou novostavbu schválili.

Luboš Pavlovič

Petice a více o tématu: https://www.krasnekobylisy.cz/zastupitelstvo-prahy-8-nesouhlasi-s-demolici-vcel/ https://www.krasnekobylisy.cz/petice-za-zachovani-center-obcanske-vybavenosti-na-sidlisti-dablice-a-respektovani-uzemni-studie/ Sídliště Ďáblice v ohrožení! Developer žádá o demolici okrskového centra – Krásné Kobylisy (krasnekobylisy.cz)

Podobné příspěvky

Diesely v Evropě rekordně propadly, nahrazují je hybridy

Redakce

V.I.P. ALL TELEVISION

Redakce

Nejlepší městskou částí pro podnikání je Praha 22

Redakce