Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zprávy z Prahy

Otevřený dopis panu doc. MUDr. Bohuslavovi Svobodovi

fiakry

Otevřený dopis

doc. MUDr. Bohuslav Svoboda, CSc.
primátor hlavního města Prahy

Bohuslav SvobodaVážený pane primátore,
z níže uvedených důvodů Vám píši jako poslední instanci proto, že z našich několika porevolučních jednání Vás jako prezidenta České lékařské komory a mne jako předsedy Sdružení československých podnikatelů vím, že jste normálně přemýšlející chlap. Jak Vás sleduji, ani ostatní funkce Vás až dodnes nezměnily.

Od prosince 1989 mezi zakladatele Sdružení československých podnikatelů, Hospodářské komory ČR a cechů patří pan Josef Kočovský. Od tehdy až dodnes předseda váženého Cechu fiakristů a povozníků Čech a Moravy. Jak jistě dobře víte, tento cech svým dekretem v roce 1598 povolil sám císař Rudolf II. Až do roku 1949, kdy cech zakázali komunisté, fungoval nepřetržitě. Ani Reinhard Heydrich a K. H. Frank v letech 1939 – 1945 je nezlikvidovali! Vzali jim část koní na frontu, ale nechali je žít!

V dnešní době hrozí, že slovutný, Vámi vedený Magistrát hlavního města Prahy bude po komunistech druhou likvidační institucí. Parta kolem radního Piráta Zábranského, podporovaná JUDr. Plickou, ing. Romanou Šonkovou, Pavlem Buršíkem a hlavní fanatičkou z Hlasu zvířat Lucií Votýpkovou, majitelkou fríského koně, dělají vše proto, aby fiakry z Prahy zmizely a zůstaly jenom koloběžky. Posuďte jejich bojové heslo „Koně nemají sloužit k zábavě lidí, a tím k jejich zneužívání. Koně mají vedle lidí žít jako rovnocenný partner.“  Škrtem pera náhle neexistují zkušenosti generací tisíce let zpátky.

Šiřitelé těchto „myšlenek“ si však patrně neuvědomují, že soužití koně a člověka patří ke kulturnímu dědictví společnosti a věnují se mu tisíce lidí po tisíce let v dobách dobrých i zlých. Pražští fiakristé stejně jako fiakristé v ostatních městech jsou po generace chovateli koní. Koním rozumějí a vědí, co koně k životu potřebují.

Praha je jediné místo na světě, kde Cech fiakristů a povozníků vybudoval na vlastní náklady v počátcích jejich obnovené činnosti v roce 199fiakr2 na Staroměstském náměstí hygienické stání s izolovaným podložím a zavedením vody potřebné k napájení, v případě vyšších teplot k chlazení dlažby pod koňmi a k oplachování dlažby k udržení čistoty. Vše je svedeno do hloubkové kanalizace. V Praze jezdí fiakry v šestihodinových směnách, na rozdíl od jiných evropských měst, kde jsou směny 10 až 14 hodin.

Cech fiakristů a povozníků Čech a Moravy má oporu a podporu mnoha špičkových odborníků jak z akademického prostředí, tak i lidí z praxe. Ti jsou připraveni vystoupit při jednání Zastupitelstva hlavního města Prahy.

Vážený pane primátore,

nejistota a zpochybňování provozu fiakrů v Praze se stává neúnosné. Radní Pirát Zábranský a někteří další manipulují s fakty a vyhrožují i jednotlivým fiakristům vysokými pokutami a likvidací jejich živnosti. Určitě se shodneme, že fiakristé nemají zkušenosti s různými fígly vrcholných úředníků. Jsou ze situace zděšeni.

100 let

Vážený pane, bouchněte prosím do stolu, ať je klid a jasno!

S veškerou úctou           

 Rudolf Baránek

zakladatel a člen vedení Strany soukromníků České republiky a emeritní předseda Sdružení československých podnikatelů

Podobné příspěvky

Motorističtí fanoušci na barumce vzali registr dárců útokem. Kampaň Reklamních inženýrů přivedla do registru 571 nováčků za tři dny

Afri

Lexum otevřelo novou kliniku v Praze

Afri

Lída Rakušanová zanechala své kořeny v trojské botanické zahradě

Afri