Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zprávy z Prahy

Pietní pochod za hospodářská zvířata v centru Prahy

Klecovy chov slepic

Sobota 2. října je vedle narozenin Mahátmy Gándhího také Světový den hospodářských zvířat. Osudy obětí živočišného průmyslu má připomenout smuteční průvod se svíčkami a pohřební kapelou.

Pietní pochod za hospodářská zvířata v centru Prahy

KRAVYSmuteční shromáždění začne v 18:00 na náměstí Republiky, odkud průvod s pohřební dechovkou zamíří na Staroměstské náměstí a Palachovo náměstí. Po cestě budou truchlící klást květiny k výlohám řeznictví a dalším podnikům, které prodávají těla zvířat.

Pořadatelé akce chtějí upozornit na to, že kvůli produkci potravin přijdou každý rok o život miliardy vepřů, krav, kuřat, kachen, krůt a dalších tvorů. Své krátké životy tráví v přeplněných halách nebo klecích, ve špíně a vlastních výkalech, kde jsou vystaveni nemocem, násilí a psychické deprivaci.

Lidé v obchodech vidí jen úhledně zabalené maso a živočišný průmysl jim nedovolí ani pomyslet na to, odkud tyto balíčky pocházejí. Výrobci naopak reklamou a obrázky na obalech vytváří iluzi zemědělské idyly, kterou své zákazníky obelhává. Touto akcí chceme veřejnosti připomenout, že za každým takovým produktem stojí pohnutý příběh konkrétní bytosti, který vždy končí násilnou smrtí,” říká mluvčí organizátorů Tereza Vandrovcová.

Živočišná výroba představuje zásadní etický problém dnešní společnosti,“ dodává Vandrovcová. „Žijeme totiž v době, kdy se již lze stravovat i zcela bez masa a živočišných produktů, takže už zvířata nemusíme zneužívat a zabíjet. Přesto to stále děláme a dotujeme nemalými částkami z veřejných rozpočtů. Živočišný průmysl se také výraznou měrou podílí na globálních změnách klimatu.

PhDr. Tereza Vandrovcová, Ph.D.

Podobné příspěvky

Multifunkční komplex na Národní třídě

Afri

Festival Audio Zoo se nevzdává a oznamuje na konec června vícedenní rooftop festival

Afri

Exkluzivní rozhovor s první českou Barbie Gabriel Jiráčkovou

Jaroslav Hauer