Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zprávy z Prahy

Po tříleté covidové pauze se do Prahy vrátil Den Vltavy

parnik LABE

Den Vltavy tradičně zahajuje sezónu na řece Vltavě a uskutečnil se již tuto neděli 19. března, kdy si návštěvníci mohli na obou vltavských březích zdarma vyzkoušet řadu atrakcí a bezplatně se svézt na velkých výletních lodích. Mezi nimi  nechyběl ani kolesový Parník Labe, který po více než 25 letech opět připlul do Prahy.

Parník Labe se po více než 25 letech vrátil do Prahy. Den Vltavy nabídl řadu atrakcí i plavby na lodích zdarma

Vsevltavsky-spolekVševltavský spolek, který sdružuje přes padesát subjektů spjatých s Vltavou, připravil na Den Vltavy celou řadu atrakcí určených pro rodiny s dětmi, které se budou odehrávat na vodě i v její blízkosti, a to téměř po celé délce toku řeky. „Návštěvnici Prahy si tak v neděli mohli zdarma vyzkoušet plavbu na velkých výletních lodích, jako jsou Czech Boat, Taurus, Bachsaibling, Explorer nebo Salonní rychloloď Nepomuk. K dispozici byla i převozní loď Kazi a Šemík a také pramice půjčovny Slovanka či šlapadla Klubu Lávka.

 

DEN VLTAVY 2023 – 6. ROČNÍK

Jako velké překvapení Dne Vltavy připlul do Prahy parník Labe, který byl zájemcům o plavbu k dispozici rovněž zdarma,“ sdělil pražský převozník a předseda spolku Zdeněk Bergman.

Parník Labe jezdil po Vltavě od roku 1949 až do roku 1986, kdy byl kvůli poškození kotle a dalším technickým závadám z provozu vyřazen. Poté kotvil u smíchovského železničního mostu, než se vinou prorezavělého trupu 17. srpna 1997 potopil. Záchranu našel v německém Mindenu, kde v roce 2001 pod novým jménem Wappen von Minden (Erb Mindenu) vyplul na řeku Vezeru a Středoněmecký průplav. Na jaře roku 2022 ho děčínská Labská plavební společnost koupila v dezolátním stavu pod jménem Weserstolz a přivezla zpět do Čech, kde jej zrekonstruovala.

Stálé kotviště bude mít loď na Labi, proto jsme moc rádi, že se nám s jeho novým majitelem, členem Vševltavského spolku, Martinem Komrskou podařilo domluvit návrat parníku na Vltavu alespoň na jeden den,“ vysvětluje Bergman.

V Praze je v současnosti v provozu už pouze jediný původní vltavský parník.

Návštěvníci Dne Vltavy se mohli těšit i na bohatý doprovodný program, který v neděli potrvá od 9 do 16 hodin. Hrála zde i námořnická kapela Matylda, k vidění byly také ukázky potápěčského, hasičského i policejního řemesla a děti se mohli těšit na vodnické hrátky nad hladinou. „Občerstvení bylo možné na lodi Pivovar u Štefánikova mostu, kde byly i komentované prohlídky a ochutnávka piva. Bezplatně byla  zpřístupněna (A)VOID floating Gallery na Náplavce, kde probíhá  výstava Kateřiny Komm – V tuhle chvíli jsi dítě. Bezplatně se bylo možné podívat i do Muzea Karlova mostu nebo na výstavu unikátních fotografií NAVALIS v komunitní kobce 17 pod správou oddělení kurátora pražských náplavek na Hořejším nábřeží,“ říká Bergman. 

Zdarma si v neděli bylo možné prohlédnout i expozici Muzea pražského vodárenství, kde Pražské vodovody a kanalizace oslavili Světový den vody. Veřejnosti byl zároveň přístupný Veslařský klub Slavie, Yacht Club CERE a Český Yacht Klub, kde jsou k vidění zrestaurované původní kajuty Josefa Röslera-Ořovského, průkopníka českého sportu i jachtingu, který tuto nejstarší tuzemskou lodenici z roku 1908 založil společně s T. G. Masarykem. A nechyběla ani plavba borců České otužilecké unie. „Akce se letos zúčastnil i člen Vševltavského spolku z Českého Krumlova, Radek Šťovíček, který do Prahy přivezl expozici vorařství a jeden ze svých funkčních vorů, jímž vozil zájemce po Čertovce,“ uzavírá Bergman.

Den Vltavy se uskutečnil také mimo Prahu – doprovodná akce se konala i v Českých Budějovicích, kde člen Vševltavského spolku Jiří Borovka umožnil zájemcům plavby na jeho lodi sv. Rozálie po vodních kanálech v okolí jihočeské metropole.

Zdeněk Bergman
Převozník pražský

vsevltavskyspolek.cz

Podobné příspěvky

Nultý ročník Design Show Brno v Auto Cardion návštěvníky doslova omámil!

Šebík

Společnost Flow East získala prestižní ocenění HOF 2020

Afri

Konference „Dvacet let Armády ČR: Perspektivy českých ozbrojených sil“

Afri