Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zprávy z Prahy

Pochod proti antisemitismu

Účastníci setkání proti antisemitismu vyzývají ústavní činitele, aby rozhodli o přesunutí českého velvyslanectví v Izraeli do jeho hlavního města Jeruzaléma

 

  • Občané podporují přesun českého velvyslanectví do Jeruzaléma
  • Izraelský velvyslanec Meron zdůraznil mimořádné česko-izraelské vztahy
  • Senátor Kubera poukázal na spojitost antisemitismu a protiizraelských postojů
  • Byla představena zpráva o antisemitismu, která upozorňuje na aktivitu proruských webů
  • Senátorka Filipiová zveřejnila petici proti nárůstu antisemitismu
  • Více než 600 účastníků shlédlo taneční vystoupení a vyslechlo svědectví pamětníka holocaustu profesora Frieda
  • Akci aktivně podpořili herci Jan Potměšil a Jitka Nerudová a moderátorka ČR Veronika Sedláčková
  • Zúčastnilo se 72 žáků z ČR, Německa a Dánska v rámci vzdělávacího programu pořádaného v Praze a v Terezíně

Zpráva podrobná

Stovky účastníků 15. ročníku veřejné akce „Kulturou proti antisemitismu“ dnes v Praze podpořily výzvu adresovanou prezidentovi, předsedovi vlády a ministrovi zahraničí, aby rozhodli o přemístění českého velvyslanectví v Izraeli do Jeruzaléma.

 

Akce připomínající oběti holocaustu a vyzývající k odmítání antisemitismu byla letos věnována také 70. výročí vzniku Státu Izrael, který je dnes terčem antisemitských útoků jako kolektivní představitel židovství. Tuto definici antisemitismu doporučuje přijmout členským státům EU Evropský parlament.

 

„Dokladem tzv. nového antisemitismu je dvojí metr a diskriminace Izraele na mezinárodních fórech. Jedním z projevů tohoto postoje je také anomálie, kdy mezinárodní společenství upírá Izraeli jako jedinému státu na světě právo určit si své hlavní město,“ řekl předseda ICEJ Mojmír Kallus.

 

Rovněž Senátor Jaroslav Kubera upozornil na spojitost antisemitismu a protiizraelských postojů. „Budeme dnes opět mlčet a dívat se, jak se znovu zvedají prapory s hákovým křížem, oním symbolem holocaustu a vyhlazování evropských Židů? Budeme se dívat na demonstrace v evropských městech proti státu Izrael, když jen brání své hranice?“ Podle Kubery je stále nutné vyjadřovat odpor proti nenávisti a nesnášenlivosti.

 

Izraelský velvyslanec Daniel Meron zmínil mimořádné česko-izraelské vztahy v historii i současnosti. „Nedávno jsem navštívil Žatec, kde jsem byl informován o podrobnostech vojenské pomoci, která byla mladému Státu Izrael v roce 1948 odeslána právě z tamního letiště. Za tuto pomoc vám budeme navždy vděčni.“

 

„Český národ byl ústy i skutky svých největších mužů a státníků vždy mezi prvními a téměř vždy proti mezinárodní většině, když bylo třeba Izrael podpořit,“ odůvodňuje záměr petice jeden z iniciátorů, předseda Českého spolku přátel Izraele Zbyněk Passer.

 

„Iniciativa amerického prezidenta, který se nebál vyslovit to, co všichni vědí, ale báli se to říct nahlas, otevřela dveře úplně nové diplomatické situaci. Jako druhý stát se k přesunu své ambasády přihlásila Guatemala a další země střední Ameriky a Afriky o tom vážně uvažují. Proto považujeme za nanejvýš vhodné využít příležitosti a podpořit rozhodnutí USA o přesunu velvyslanectví do Jeruzaléma. Takové rozhodnutí považujeme za jasné přihlášení se k odkazu zakladatelů našeho státu, za významný signál našim spojencům o strategickém směřování české zahraniční politiky, ale i za vyjádření respektu k právu Izraele určit si svoje hlavní město,“ vysvětlil předseda pořádající organizace a viceprezident ICEJ, Mojmír Kallus.

 

Zmíněnou petici dále podporuje např. přednosta kardiocentra IKEM prof. MUDr. Jan Pirk, scénárista a režisér Václav Marhoul, spisovatel Benjamin Kuras, ředitel Občanského institutu Roman Joch, ředitel Centra Sion Denis Doksanský, tajemník Federace židovských obcí Tomáš Kraus a další.

 

Hlavní závěry zprávy o projevech antisemitismu v ČR v letech 2016 – 2017 přednesl tajemník FŽO Tomáš Kraus. „Úroveň antisemitismu ve společnosti se zdá být mnohem nižší než kdekoli jinde v regionu a vykazuje daleko nižší úroveň než ve většině západoevropských zemí. Existují však některé negativní jevy, které by mohly představovat hrozbu pro budoucnost,“ konstatoval Kraus.

 

Zpráva se věnuje zejména aktivitě na internetu a zdůrazňuje souvislost s proruskými weby. „Ze 112 antisemitských webových stránek v českém jazyce bylo asi dvě třetiny „pro-kremelských“. Zatímco ne všechny webové stránky „fake-news“ jsou nutně antisemitské, všechny antisemitské weby mají tendenci sdílet falešné zprávy, favorizující politiku Kremlu,“ uvádí profesor Západočeské univerzity v Plzni Zbyněk Tarant, jeden ze spoluautorů zprávy.

 

„Měřítkem kulturní vyspělosti národa je to, jak se chová k Židům,“ citoval ve svém projevu hned na úvod profesor Fried slova T. G. Masaryka, která dobře vystihují záměr celé akce.

 

Projekt „Kulturou proti antisemitismu“ se koná v partnerství s hl. m. Prahou a pod záštitou místopředsedy Senátu PČR Jaroslava Kubery, poslance Jana Bartoška a primátorky hl. m. Prahy Adriany Krnáčové. Akci podpořilo Hlavní město Praha, Česko-německý fond budoucnosti, Ministerstvo kultury ČR a Židovské muzeum v Praze.

 

Další podrobnosti a aktuality naleznete na stránkách www.vsichnijsmelidi.cz a na facebooku Kulturou proti antisemitismu.

Mezinárodní křesťanské velvyslanectví Jeruzalém (ICEJ) bylo založeno v roce 1980 v Jeruzalémě jako výraz rozpoznání biblické důležitosti celého města Jeruzalém a jeho spjatosti s židovským lidem. Tato globální křesťanská charitativní a vzdělávací organizace dnes ve více než 90 zemích světa reprezentuje miliony křesťanů, různé církve a denominace. V České republice působí jeho pobočka od roku 1995. Na vzdělávacích programech spolupracuje s Židovským muzeem v Praze, Terezínskou iniciativou a Mezinárodní školou pro výuku o holocaustu při památníku Jad Va-šem v Izraeli.

Podobné příspěvky

KVĚTINOVÝ DŮM „ROZKVETE“ DÍKY SVÉ AKTIVNÍ FASÁDĚ

Šebík

Supraphon vydá vánoční album HANY ZAGOROVÉ

Jaroslav Hauer

28. ročníku předávání profesních Cen Asociace českých kameramanů

Redakce