Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zprávy z Prahy

Podzimní vlna online premiér a filmových festivalů

Gorbacov Raj

I na podzim letošního roku pokračuje trend exkluzivních online předpremiér, které distributoři uvádí do českých kin a zároveň online. Nejnovější film dokumentaristy Vitalije Manského s názvem Gorbačov. Ráj nebo na karlovarském festivalu uvedený snímek Rekonstrukce okupace režiséra Jana Šikla zahájí filmový podzim na streamovacím portálu DAFilms. Exkluzivní předpremiéry doplní online sekce z filmových festivalů MFDF Ji.hlava nebo Serial Killer.

Podzimní vlna online premiér a filmových festivalů

rekonstrukce-okupaceDva výrazní tvůrci světového i českého autorského dokumentárního filmu se obracejí k zásadním historickým okamžikům minulého století. Český režisér Jan Šikl se ve svém nejnovějším filmu Rekonstrukce okupace navrací k 21. srpnu 1968, kdy vojska Varšavské smlouvy vtrhla do Československa. Za pomoci nově nalezených archivních záběrů z osudového dne rekonstruuje tento zlomový okamžik československých dějin. Dokument vypovídá o naší schopnosti reflektovat minulost a zároveň zkoumá, jaký odkaz zanechaly tyto historické události současné době. Ve světové premiéře byl snímek Rekonstrukce okupace uveden symbolicky 21. srpna na festivalu v Karlových Varech. V online předpremiéře ho uvede DAFilms od 30. září do 3. října.

Etablovaný dokumentarista Vitalij Manskij představí českým divákům svůj nový film Gorbačov. Ráj od 4. listopadu, kdy vstoupí do českých kin a zároveň do online distribuce. V intimním dokumentárním portrétu sleduje devadesátiletého muže, posledního vůdce Sovětského svazu, který svými rozhodnutími změnil svět. Na předměstí Moskvy vstoupíme do soukromého vesmíru Michaila Gorbačova, který na sklonku svého života s melancholií i humorem bilancuje svůj život a kariéru. Vitalij Manskij je jedním z mála, koho Gorbačov pustil tak blízko do svého života v ústraní. Režisér tak po 20 letech navazuje na svou sérii o ruské politice, v níž kromě Gorbačova zachytil portrét dalších hybatelů současného Ruska – Borise Jelcina a Vladimira Putina. Gorbačov. Ráj byl ve světové premiéře uveden na prestižním festivalu IDFA v Amsterdamu, odkud si odnesl cenu za nejlepší režii.

Filmové festivaly zůstávají online

Přestože se většina českých festivalů mohla v tomto roce fyzicky uskutečnit, i nadále nabízí svůj aktuální program i online. Od 21. září do 3. října se mohou diváci těšit na seriálové novinky z festivalu Serial Killer. Streamovací platforma DAFilms uvede kompletní sekci Fokus: Belgie, do níž dramaturgové festivalu vybrali to nejlepší z belgické seriálové produkce posledních let. Stejně jako v loňském roce budou všechny seriály dostupné zdarma.

Svůj online program rovněž představí nejvýznamnější tuzemský festival dokumentárních filmů MFDF Ji.hlava, který se uskuteční od 26. do 31. října 2021. Před samotným zahájením festivalu bude divákům představena kompletní sekce Krátká radost, doplněná již tradičním diváckým hlasováním. V průběhu a po skončení festivalu budou dostupné i další premiérové filmy uvedené na aktuálním ročníku festivalu.

 Nárůst premium obsahu a obliba živých streamů

Premiéry uváděné ve stejný den do českých kin i online navazují na nový trend distribuce, který se rozvinul od počátku pandemie. Streamovací portál DAFilms v roce 2021 uvedl již 10 filmů v tomto modelu, naposledy 9. září s dokumentárním filmem Aalto: Architektura emocí. Nárůst premium obsahu i dřívější nasazování filmů online po distribuční premiéře potvrzují vzrůstající důležitost samotné online distribuce. DAFilms prémiový obsah již pravidelně uvádí v kombinaci s filmovými diskuzemi s tvůrci konané formou živých streamů. Tento formát prohlubuje diskuzi o filmu a umožňuje divákům vést dialog s filmaři z Česka i ze zahraničí. Archiv živých streamů v současnosti nabízí zdarma rozhovory s 15 českými filmaři a 25 zahraničními. V moderovaných diskuzích se představili například Petr Zelenka, Bohdan Sláma nebo Vít Klusák, ze zahraničních tvůrců Agnieszka Holland, Radu Jude nebo Roberto Minervini. Další podzimní série živých streamů odstartovala rozhovorem k filmu Chci tě, jestli to dokážeš s režisérkou Dagmar Smržovou a protagonistkami filmu.

Harmonogram online premiér a filmových festivalů

 Serial Killer – Fokus: Belgie

Online od 21. září do 3. října

https://dafilms.cz/program/1054-serialkiller2021

Rekonstrukce okupace

Online od 30. září do 3. října

MFDF Ji.hlava – Krátká radost

Online od 18. do 28. října

Gorbačov. Ráj

Online od 4. do 7. listopadu

Martin Černý, media@dafilms.com

Podobné příspěvky

Pozvánka na přednášku sdružení ONTOGENIE na veletrh Svět knihy v sobotu 16.5.2015

Šebík

Encyklopedie Prahy 2 je nejlepší elektronickou službou v ČR

Afri

MDA RIDE = LOVE RIDE

Afri