Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Kaleidoskop Zprávy z Prahy

Ponurý objekt zvaný Turbo. Tam se budete bát zcela jistě

Najdete ho asi kilometr stranou západně od silnice spojující Boží Dar a Jáchymov, bez problémů k němu dojedete autem a přehlédnout 16 metrů vysokou budovou o rozměrech 47 x 30 metrů nelze. Určitá „strašidelnost“ celého místa na vás dolehne, sotva zaparkujete, zvlášť pokud nejste zvyklí pátrat v terénu. A když si k tomu ještě uvědomíte historii tohoto místa.

Transformátorové kobky v přízemí připomínají stáje pro dinosaury

Peklo uranových dolů

Ano, nacházíte se v západní části jáchymovského uranového revíru „proslulého“ především tamními tábory nucených prací. Bylo jich celkem 18, existovaly zde v letech 1949 – 1961 a dohromady jimy prošlo na 65 000 vězňů, z toho asi polovina politických.

Budova, tzv. Turbo, o které je dnes řeč, bývala centrální kompresorovou stanicí nazvanou Eliáš podle zdejšího dolu. Jejím jádrem bylo šest škodováckých turbokompresorů, podle nichž dostal objekt i svou přezdívku. Ty pod tlakem 8 atmosfér hnaly dolů do šachet Adam, Eva, Rovnost, Eduard, Barbora, Jiřina a jam 12 a 14 stlačený vzduch k pohonu pro pneumatické stroje, především vrtací kladiva a sbíječky.

Dinosauří stáje

Součástí kompresorovny s kapacitou 60 000 m3 vzduchu za hodinu byla i další s tímto provozem související zařízení. Nejnápadnější jsou dnes kobky pro transformátory v přízemí, které svými rozměry připomínají stáje pro dinosaury. Podívat se můžete i do vyšších pater, kam vede tam na každé straně poměrně pohodlné schodiště, i když bez zábradlí. Pochopitelně pouze na vlastní nebezpečí. Turbo bylo v provozu jen do konce 60. let a od té doby už pouze chátrá.

Divná tíseň

Nejvyšší patro. Střechu už dávno rozebrali tzv. sběrači kovů

Obecné varovní před návštěvou tohoto unikátního objevu zní, že je zde poněkud ponuro. Když jsem se tam vypravila já, opravdu to tak bylo. Celkem jasné podzimní odpoledne i s trochou slunce přešlo nečekaně do šera a obloha se zatáhla temnými mraky. Náhoda? Snad.

Ale vypráví se také, že vězni, když měli jít na Turbo,  se raději dobrovolně hlásili na práci pod zem. Navíc okolní les, plný divných pahrbků, místy připomíná hřbitov, což na náladě také nepřidá. I kdyby tam ale nikdo pochován nebyl, stopy zdejšího nesmírného lidského utrpení se sem zapsaly určitě.  Jistě, doporučení k návštěvě Turba to zrovna není. Ale i taková místa do naší historie patří.

Text a foto: Jitka Lenková

 

 

Podobné příspěvky

Nábřeží pod Letenskými sady bude zdobit poezie Anny Beaty Háblové

Afri

Zpěvačka Lucy Junk pořtila svůj singl FLY AWAY

Šebík

Prezident nukleární polečnosti

Afri