Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zprávy z Prahy

Festival světla Signal v centru Prahy představuje strhující audiovizuální show

V těchto dnech vyvrcholily tři roky náročných příprav a to nejlepší ze současného audiovizuálního umění se pod názvem Signal – Prague Light Festival, se na největším festivalu světla v České republice představí v centru Prahy.

Festival světla byl slavnostně zahájen 17. října v 19:00 na Staroměstském náměstí, rozsvícením světelné instalace Hypercube, což je jedna z 35 instalací, které pro první ročník festivalu připravila řada významných domácích i zahraničních umělců. Prague Light Festival se svým rozsahem řadí k dalším podobným akcím v Evropě. „Festival doslova vnáší nové světlo do ulic hlavního města. Podtrhuje to zajímavé a doplňuje o audiovizuální rozměr. Myslím, že návštěvníkům, a to nejen z Prahy a České republiky, ale také ze zahraničí, nabízí netradiční zážitek,“ uvedl radní pro kulturu Ing. Václav Novotný. „Jednou z hlavních myšlenek festivalu je vytvořit tradici přehlídky moderního audiovizuálního umění u nás, kde světelné umění není příliš známé. Festival dává příležitost také místním umělcům, kteří primárně se světlem nepracují, vyjádřit se novým prostředkem a navíc ve veřejném prostoru. Přivést do Prahy světové hvězdy video mappingu je pak ona třešnička na dortu, která festival korunuje na kulturní událost letošního pražského podzimu,“ dodal ředitel festivalu Martin Pošta.

První ročník festivalu světla svými díly podpořila řada domácích umělců jako Rony Plesl, Milan Cais, Krištof Kintera, Vladimir 518, Jakub Nepraš, František Skála a mnoho dalších. V Praze představí své instalace i video mappingové projekce na historické budovy ruská Sila Sveta, katalánské uskupení Telenoika, francouzští 1024 architecture, Romain Tardy z Antivj visual label a české uskupení The Macula.

 

Redaktoři Pražského zpravodaje doporučují tyto zajímavé světelné instalace:

 

Video mapping na kostele sv. Ludmily na Náměstí Míru :

Dvojice umělců Amar Mulabegovič a Dan Gregor, působící pod názvem The Macula, exkluzivně pro festival Signal připravila audiovizuální show (tzv. video mapping), kterou předvádí na fasádě kostela sv. Ludmily na Náměstí Míru.
Svou naprosto strhující audiovizuální show, při které se návštěvníkům při projekci na fasádu kostela, zdá, že na kostel padá listí, sněží, prší, optickou  iluzí praská či se roztahuje do šířky, nazvali Khôra.

Laserový paprsek vedoucí ze Staroměstského náměstí v Praze až na metronom na Letné:

Instalace Světelného paprsku na Metronom symbolicky propojuje historii a budoucnost Prahy. Autor letenského metronomu Vratislav Karel Novák již v době jeho stavby (1991) přemýšlel o světelné instalaci, která by metaforicky propojila historii a budoucnost Prahy, jediným paprskem světla. – Tedy vysláním laserového paprsku z vikýře domu na Staroměstském náměstí skrze Pařížskou třídu až na rameno samotného metronomu a tam jej pomocí zrcadla zlomit k nebi. V dané době technologie laseru něco podobného neumožňovala, a proto k realizaci této unikátní myšlenky nedošlo. Festival Signal si dal za cíl ji po více než dvaceti letech zrealizovat.

Hra světel na Tančícím domě:

Tančící dům, též nazývaný jako Ginger a Fred, se stal symbolem pražské moderní architektury. Tato futuristická budova nemusí nutně symbolizovat pouze slavnou taneční dvojici, ale též kontrast mezi strnulostí totalitní éry a dynamikou porevoluční éry. Festivalové osvětlení Tančícího domu vzniklo za podpory společnosti Philips. “Toto speciální nasvícení je inspirované bohatou historií Tančícího domu a pracuje s významnými momenty a myšlenkami, na kterých tento dům stojí,“ řekl Filip Müller ze společnosti Philips.
Festival též nabídne bohatý doprovodný program, který představí plavby za světlem, světelné workshopy, koncerty na Čertovce, či odborné konference a diskuze. V doprovodném programu si vyberou rodiny s dětmi i odborná veřejnost.
Na unikátním festivalu světla Signal – Prague Light Festival se představí 35 nejrůznějších světelných instalací a portrvá od 17. do 21. října 2013.

 

Text / foto:                                                                                                                                                                                                                                                                                                  Vít Hassan

Podobné příspěvky

Při cestě do zahraničí věnujte pozornost také tomu kde levně natankovat

Afri

Výzva ke školské spolupráci s Vietnamem

Afri

Rádi bychom Vás pozvali na BENEFIČNÍ VEČER PRO BUBEC s aukcí současného umění

Šebík