Site icon Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce

Praha hledá ode dneška svůj dvanáctý strom pro Staroměstské náměstí

– Vánoce v létě? Ano, Praha už totiž začala hledat strom pro letošní advent na Staroměstském náměstí! Již pošesté vyhlašuje organizátor největších Vánočních trhů v České republice soutěž o nejvhodnější strom pro trhy v srdci české metropole. Dominantu začínají odborníci hledat právě dnes a vybízejí tak opět veřejnost, aby zasílala své tipy do 31. srpna. Vítěz obdrží symbolickou finanční odměnu.

„I když se nám to uprostřed léta zdá ještě daleko, už nyní musíme myslet na letošní Vánoce. Výběr nejvhodnějšího stromu a příprava trhů trvá měsíce, proto začínáme v polovině července a obracíme se opět na širokou veřejnost. Akce je úspěšná každý rok, takže budeme věřit, že i letos se mezi jehličnany najde správný tip,“ říká Petr Hozák, provozní ředitel společnosti Taiko. Ten, kdo vítězný vánoční strom objeví, získá podle pravidel soutěže částku deset tisíc korun.

Organizátoři mají zájem především o stromy, které jsou tzv. přerostlé a začínají být nebezpečné svému okolí (parky, zahrady, veřejná prostranství), takže je nutné je z bezpečnostních důvodů pokácet, nebo stojí na stavebních pozemcích.

Loňský smrk ztepilý vyrostl na soukromé zahradě obce Nespeky na Benešovsku. Do soutěže ho věnoval jeho majitel Miloslav Chum.

Kdo může dát svůj tip?

Tip na vhodný strom může poskytnout každý a nemusí být ani majitelem stromu. Stačí vědět, o zajímavém smrku a upozornit na něj. Všechny stromy, které během předchozích pěti let zdobily Staroměstské náměstí, bylo nutné z důvodu bezpečnosti nebo plánované stavební činnosti pokácet.

Jaký strom může zažít slávu na Staroměstském náměstí?

Ideálním stromem je smrk ztepilý. Musí mít rovnoměrné zavětvení, pravidelný kmen a měl by být zhruba 23 až 25 metrů vysoký. Následně bude upravený na bezpečnou výšku 22 metrů.

Může růst kdekoli?

Růst může kdekoli v České republice. Jen je třeba, aby byl dobře dostupný pro těžkou techniku, protože se nesmí při kácení poškodit. Blízko něj se musí dostat jeřáb a tahač s návěsem. Strom se přímo při kácení pokládá na připravený návěs tak, aby se nepoškodily větve. Těžká technika nemůže vjíždět mimo asfaltové komunikace, které navíc musí být dostatečně široké. Naložený strom má totiž po zajištění větví šířku zhruba čtyři až pět metrů.

Musí být strom zdravý?

Ano – stoprocentně! Strom nejprve projde dendrologickým průzkumem odborníků, kteří určí, zda je pro umístění na Staroměstském náměstí vhodný. Společnost Taiko spolupracuje s dendrology z Mendelovy univerzity v Brně, kteří vždy prověří, zda je strom v pořádku.

Tipy na vánoční strom je možné posílat do 31. srpna 2015!

Během září po obhlídkách vybraných stromů a říjnovém vyšetření dendrology vybere organizátor soutěže vítěze. Strom pak odborníci slavnostně pokácí 22. listopadu. Letošní Vánoční trhy začnou na Staroměstském a Václavském náměstí 28. listopadu 2015 a potrvají do 1. ledna 2016. Vítězný strom se slavnostně rozsvítí v sobotu 28. listopadu.

Podrobné podmínky soutěže najdou všichni zájemci na www.vanocnistrompraha.cz.

Exit mobile version