Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Středočeský kraj Tiskové Zprávy Zprávy z Prahy

Praha opět bzučí včelami.

Letošní zima byla pro pražské včelaře zlá. Na podzim 2014 bylo v Praze vyhlášeno ochranné pásmo moru včelího plodu a celý průběh zimního počasí zavinil rozmnožení roztoče kleštíka včelího (varroa destruktor), což zavinilo skoro padesátiprocentní ztráty včelstev.

Prioritou pražských včelařů je proto rychle nahradit stavy včelstev. Ve spolupráci s veterinární zprávou sice mohli do Prahy přivézt i včelstva z jiných oblastí, která měla osvědčení o zdravotním stavu, ale to nestačilo. Špatná situace se včelami byla na mnoha dalších místech ČR a tak mnoho včelstev na „prodej“ nebylo. Včelaři se tak museli spolehnout na vlastní možnosti. Jediné, co jim zbývalo, je vytváření tzv. oddělků, kterými postupně svá ztracená včelstva nahradí. Je to pracnější, časově náročnější a má to vliv i na množství medu, které by jinak včelaři z „neoslabeného“ včelstva získali. Med je letos sice kvalitní, včeličky mají dostatek „výrobních látek“ (pyl, nektar), ale pro včelaře jej zůstane méně.

Včely o sobě v Praze dávají vědět v tomto období i jinak. Je čas rojení a tak se do konce června můžeme setkávat s bzučícím včelím rojem, který se usazuje na nejrůznější a nejpodivnější místa. Není však čeho se obávat. Rojení je přirozený způsob, kterým se včelstva rozmnožují. I když se včelaři snaží tomuto jevu zabránit, včelky si stejně udělají svoje a občas nějaké vylétne za hledáním nového domova. Odlétá většinou původní včelí matka, kterou doprovází přibližně polovina osazenstva úlu. Pro včelaře je to citelná ztráta, protože pokud se mu nepodaří si svůj roj odchytit, přichází o desetitisíce malých pracantů, kteří mu mohli ještě přinést nějakou tu sklenici medu.

Držme proto včelařům palce, aby jim už další včely „neuletěly“ a pokud se tak náhodou stane, buďte k tomuto přírodnímu jevu tolerantní. Pokud neznáte ve svém okolí nějakého ochotného včelaře, který by si roj odchytl, nevolejte hned hasiče k jeho likvidaci. Pokud Vás bezprostředně neohrožuje a není usazen v místě, kde by se mohl usadit natrvalo (např. velká dutina nebo podkroví), nepanikařte – roj se většinou do tří dnů zvedne a uletí na předem vyhlédnuté vhodnější místo. Divoce žijící neléčená včelstva jsou pak sice zvýšeným zdravotním rizikem pro ostatní včely, ale dejme jim šanci přežít – příroda potřebuje každou pilnou včelu.
ZDROJ: VČELÍ STRÁŽ, VYŠEHRADŠTÍ VČELAŘI ,

Podobné příspěvky

Peroutka málem nestihl letadlo do Egypta! Spletl si totiž letiště

Jaroslav Hauer

ČEZ se pustil do recyklace keramických izolátorů.

Afri

Albert rozběhl další vlnu pomoci nemocnicím

Afri