Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zprávy z Prahy

Rok 2022 je Mezinárodním rokem skla

Valné shromáždění Organizace spojených národů (OSN) vyhlásilo rok 2022 Mezinárodním rokem skla. Organizace spojených národů pravidelně vyhlašuje téma roku. Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou je hrdým propagátorem této významné události roku 2022 Tato iniciativa nejen vyzdvihuje přínos skla pro společnost, ale také vzdává hold jeho tradici a kráse. Je to zároveň ocenění tradic České republiky, jejíž skláři dokázali svou zručností prorazit do světa a vysloužit si mezinárodní respekt.

Čarovná zahrada – České sklo sedmi století

Pražská rodačka, nikoliv jen sklářská výtvarnice, ale též architektka, se v mezinárodním kontextu prosadila v osmdesátých letech svými prostorovými malířskými díly. Vyznačovaly se výjimečným citem pro zachycení emocí a nálad okamžiků, až magickou přitažlivostí příběhů, které sdělovaly nikoliv doslovně, ale přesto srozumitelně. Nevytvářela „jen“ objekty, komponovala jedinečné básně ve skle, což ji odlišovalo od všech ostatních.

Dana Zámečníková ze svého specifického umu nic neztratila ani v následujících desetiletích. Odvážila se však i do vod, kde by jiní možná utonuli. Neopustila jí touha objevovat, zkoušet nové postupy a technologie, přijímat výzvy. Přesto je vždy excelentní vypravěčkou, jež dokáže udržet zemi v oblacích, jinými slovy spojit racionálně vystavěný příběh s výtvarným podáním, které bere dech. Zůstala výjimečnou a osobitou výtvarnicí nejen v českém, ale i mezinárodním kontextu. Není proto divu, že její díla jsou dnes součástí sbírek prestižních muzeí a galerií v Evropě, Severní Americe, Asii i Austrálii. Získala též několik prestižních cen, z nichž vyniká velká hlavní cena z japonské Kanazawy.

Zveme ale návštěvníky i na naše stálé expozice „Nekonečný příběh bižuterie“ a do „Čarovné zahrady – českého skla sedmi století“, představuje nabídku bývalého exportního domu a současného sídla muzea jeho ředitelka Milada Valečková. Jeho mimořádnou architekturu svou originalitou zdůraznila unikátní skleněná přístavba, kde by se v letošním roce měla konečně otevřít také stálá expozice vánočních ozdob.

muzeum bižuterie

V rámci oslav Mezinárodního roku skla muzeum připravuje několik výstav s mezinárodním přesahem. Rok českého skla ve Francii naváže v lednu na výstavu „Vánoční poklad“ prezentací současné české bižuterie a šperku, v létě zde budou návštěvníci poznávat „Duši skla“ v podobě děl sklářských umělců, kteří si je dokáží i sami vyrobit. „Pro české předsednictví EU vytvářejí skláři z Libereckého kraje originální set nápojového skla symbolizujícího jednotlivé země EU“, přibližuje kurátor Petr Nový zajímavý projekt s pracovním názvem Evropský stůl.

Výpravná bilanční výstava o českém sklářství v posledních 30 letech pak proběhne ve spolupráci s Asociací sklářského a keramického průmyslu od dubna do října v Národním technickém muzeu pod názvem HOT.HOT.HOT. Ve spolupráci s Českými centry pak vzniká výstava CZECH IN představující inovace, jež dali Češi světu v oblasti skla a bižuterie. Premiéra je plánována v červenci ve španělské La Granje. Koncem roku pak bude pokračovat putování výstavy Vánočních ozdob (CHRISTMAS TREASURE) po Českých centrech ve vybraných evropských městech. Nové zajímavé výstavy a podle možností také jednorázové akce a cykly ale budou probíhat i přímo v Jablonci. „Pokračovat budou například oblíbené letní Sklářské pátky, prázdninový ateliér, Víkend Křišťálového údolí nebo letos zcela mimořádná Muzejní noc, jejíž termín a obsah ponecháme zatím zahalen tajemstvím“, uvedla produkční muzea Marie Víšková.

V polubenské sklárně, olej na plátně, autor Eduard Enzmann, 1924výstava D. Zámečníkovévýstava D. ZámečníkovéExpozice Sklářská osada KristiánovČarovná zahrada - České sklo sedmi stoletímuzeum bižuterie

Jaromír a Věra Hamplovi                     Foto: archiv MSB Jablonec

Podobné příspěvky

PODĚKOVÁNÍ ČESKO-VIETNAMSKÉ SPOLEČNOSTI

Afri

Zpěvačka Nelly okusila rituál Mayů

Jaroslav Hauer

Fotograf Goran Tačevski a NESCAFÉ® Dolce Gusto® spojují krásu černobílé

Šebík