Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Kultura v Praze Výtvarné umění Praha Zprávy z Prahy

Salvátor Dalí na Starém Městě v Central Gallery

Dalí

V samotném srdci Prahy na Staroměstském náměstí vedle Týnského chrámu stojí třípodlažní budova – sídlo galerie moderního umění. Galerie byla téměř deset let známá pod jménem GOAP (Gallery of art Prague), letos změnila jméno na Central Gallery. Proměnou prošly postupně i tři stálé výstavy tří slavných umělců, každý umělec obsáhl jedno patro. 

Modernizované expozice o Alfonsi Muchovi a Andym Warholovi nově rozšiřuje také vylepšená prezentace Salvadora Dalího.

Život Salvadora Dalího

Dali s Vejcem, foto Václav Chochola

Dalí se narodil ve městě Figueras v Katalánsku 11. května 1904, devět měsíců po smrti jeho dvouletého bratra. Věřil, že je jeho reinkarnací. Od dětství projevoval vlohy pro malířství. Už jako osmiletému mu rodiče zřídili malý ateliér v podkroví bytu. V roce 1918 mu místní divadlo uspořádalo výstavu. Roku 1922 byl přijat na Akademii výtvarného umění v Madridu. Jeho přáteli se stali F. Garcia Lorca a Luis Buňuel. V říjnu 1926 byl z Akademie vyloučený. Odmítl se podrobit zkouškám, protože považoval examinátory za nekompetentní. V roce 1926 po prvé navštívil Paříž a setkal se s Pablem Picassem. Podle vzoru Diega Velazqueze si nechal narůst knír. Při dalším pobytu v Paříži v roce 1929 natočil spolu s Luisem Buňelem surrealistický film Andaluský pes a v roce 1931 film Zlatý věk. V roce 1929 se setkal se svou celoživotní Múzou Galou, původem Ruskou. Gala byla o jedenáct let starší a byla provdána za básníka Paula Eluarda. Po rozvodu se s ní Dalí roku 1934 oženil. V roce 1934 se spolu s Galou zúčastnil otevření své první samostatné výstavy v New Yorku. Se surrealisty se Dalí definitivně rozešel v roce 1939, vadila jim jeho podpora generála Franca. S Galou pak v roce 1940 odjel do USA, vrátili se v roce 1948. V USA vydal knihu Tajný život S. Dalího a pracoval i pro film (skicy pro W. Disney). Od roku 1961začal Dalí budovat své muzeum ve Figueres, které dokončil roku 1974. V roce1982, kdy zemřela Gala, mu král Juan Carlo I udělil titul markýz z Púbolu podle zámku, který roku 1968 koupil Gale a v němž po její smrti do roku 1984 bydlel. Zemřel v roce 1989 ve Figueres a je pohřben ve svém muzeu. Dalí odkázal veškeré své dílo a majetek španělskému státu.

Dalí večeře

Prohlídka výstavy 

„Dalího, který je podobný spíše Alence v říši divů než člověku naší reality, přibližujeme prostřednictvím různých scén vytvořených v expozici, které mají navrátit návštěvníka do role pozorovatele, vtáhnout ho do děje a vyvolat v něm různé pocity, aby si vytvořil vlastní obraz o adorovaném umělci, či směšném kašparovi,“ uvedla k výstavě kurátorka Central Gallery Helena Kočíková. Výstava je rozdělena tematicky do 6 místností. Na první pohled zaujmou perfektně graficky zpracované citáty na stěnách i popisky.  Realizačnímu týmu se to opravdu povedlo. V prvním sále se seznámíme s životopisem Dalího, je zde i pohovka Mae West, kterou Dalí vytvořil podle hereččiných rtů. Pohovku realizoval s přítelem architektem Blancou, se kterým spolupracovali na dalších surrealistických návrzích. Pohovka se vyrábí od roku 2004.Na stěně je velká fotografie Dalího od Václava Chocholy z roku 1969. Následuje sál Perzistence paměti s jedním z nejznámějších obrazů Dalího z roku 1932. Roztékající hodinky mají symbolizovat relativitu času, kterou popsal Albert Einstein. Dalí na tento nápad přišel, když v letním horku pozoroval roztékající se sýr Camembert. V nejmenší místnosti je Venuše Mélská se zásuvkami , kterou Dalí namaloval v roce 1936. Doplňuje ji Dalího citát: „Elegantní žena s hloupým výrazem je nepřípustná, na druhé straně dokonalé kráse není nic vlastnějšího než přihlouplý výraz. Venuše Miloská je toho nejjasnějším důkazem.“ Přicházíme do další místnosti věnované

Dalí Božská komedie

Božské komedii. Dalí zpracoval 100 litografií ke každému zpěvu všech tří částí Dantova díla (očistec, peklo, ráj). Dozvíte se tu i jak se vyrábí litografie neboli kamenotisk. Je založena na vzájemném odpuzování mastnoty a vody, objevil ji roku 1796 Alois Senefelder. Další sálek je věnovaný flakonům. V roce 1981 Dalí nakreslil flakon, který jako by zrcadlil jeho obraz Zjevení tváře Afrodité z Knidu. Inspirací mu byla jeho žena Gala a tvář bohyně lásky Afrodité. Parfémů s flakony připomínající jeho sochy vytvořil několik i s italskou designérkou Schiaparelli. Návratem do reality je pak část výstavy zaměřená mimo jiné na reklamu. Ukazuje Dalího závislost na materiálních statcích, jimiž si dokazoval své postavení. Nerozpakoval se třeba osobně v reklamním spotu přiznat, že je blázen do čokolády Lavin, je také autorem zavedeného loga lízátek Chupa Chups. Spot na čokoládu Lavin pro Nestlé z roku 1968 trval 16 vteřin. Dalí účtoval za 1 minutu účinkování v reklamě 10 000 dolarů, to byla nejmenší sazba i když spot byl kratší než minuta. Dále uvidíte soubor Dalího soch. Jedinou bustu Dalího vytvořil český sochař Josef Nálepa. Nálepa byl osminásobným mistrem republiky ve vodním lyžování. Během závodů ve Španělsku se v roce 1974 setkal s Dalím. Extravagantní Dalí se přijel na závody podívat a shodou okolností se s Josefem Nálepou seznámil v restauraci. Když Dalí zjistil, že je jeho společník také umělec, pozval ho do svého sídla a navrhl mu, že ho bude portrétovat. Josef Nálepa tehdy odvážně navrhl, že by na oplátku mohl vytvořil Dalímu bustu. Místnost se zlatým křeslem je věnována Gale. Obávaná i uctívaná Gala se stala Dalímu průvodkyní realitou, múzou i družkou, ale i vychovatelkou. Představila mu všechny polohy ženského bytí, proto ji dokázal vyobrazit jako madonu ale i jako hříšnou Ledu. Pak se ocitneme v Alenčin říši divů. Dalí knihu Lewise Carolla ilustroval v roce 1969 Mohl zde své surrealistické fantazie přetvořit do obrazů z Alenčina světa. Ilustrací bylo 12, ke každé kapitole jedna. V roce 1964 navrhl Alenčinu sochu.

Dali Alenka v Říši divů

Vyobrazil ji s růžemi místo hlavy a rukou, aby tak podtrhl krásu její něžné duše.  V předposlední místnosti je prostřený stůl s nádobím vyrobeným podle Dalího návrhů. Kuchařka vytvořená Dalím a Galou obsahuje 136 receptů ve 12 kapitolách. Kromě receptů v knížce najdeme Dalího ilustrace doprovázené extravagantním uvažováním třeba o konverzaci na večeři: „Čelisti jsou naším nejlepším nástrojem k pochopení filozofických znalostí.“ V poslední místnosti jsou fotografie Dalího pořízené Václavem Chocholou v Paříži v roce 1969. Chochola fotografoval Dalího i přitom jak si prohlíží jeho fotky. Na výstavu je zapůjčila Blanka Chocholová, dcera Václava Chocholy ze svého archivu B&M Chochola. Na závěr můžete shlédnout film Andaluský pes v délce 21 minut.

Dali s vějiřem foto V. Chochola

Díla, dokládající Dalího život i tvorbu ukazují, že Dalího výstřednost nebyla prázdným pozlátkem. Odrážela jeho umělecký talent, který otiskl nejen do malby, ale i filmu, sochařství a fotografování. Stejně rozmanitá je i výstava v Central Gallery. Návštěvníci mohou obdivovat na 200 Dalího grafik a 17 soch, keramiku s jeho typickými motivy nebo zhlédnout legendární snímek Andaluský pes, v němž dal Dalí spolu s neméně slavným filmařem Luisem Buñuelem průchod svým surrealistickým snům. Český odkaz zastupuje Dalího busta od Josefa Nálepy a slavný portrét Salvadora Dalího s vejcem, který pořídil Václav Chochola. „Každé ráno, když se probudím, znovu zažívám největší potěšení – potěšení z toho, že jsem Salvador Dalí,“ prohlásil Salvador Dalí. A pro návštěvníky Central Gallery bude potěšením zhlédnout v galerii jeho výstavu.

Kurátorkou skvělé připravené výstavy je Helena Kočíková, dcera majitele galerie. Majitel galerie pan Zdeněk Kočík na závěr dodal: „Když jsem galerii zakládal rozhodl jsem se, že nebude prodejní ale pouze výstavní. Všichni mne od toho odrazovali, ale podařilo se, galerie prosperovala. Nyní v čase Covidu jsou problémy. Měli jsme 80 % zahraničních návštěvníků a ti teď chybí.“

Dali ChocholaDali_foto Václav Chochola dali AfroditaKosmický slon_Dalí_bronz

Jaromír a Věra Hamplovi                  Foto: Johana Němečkova, Hampl

Podobné příspěvky

Skupina poslanců ANO a SPD zneužívá pandemii a potají chce schválit povinný podíl českých potravin v obchodech

Redakce

SPORTEM V.I.P. OSOBNOSTÍ – 4dílný charitativní seriál

Redakce

Česká cesta ke svobodě – Svědectví o sametové revoluci

Redakce