Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Kultura Zprávy z Prahy

Síla v něžnosti

Výstavu Lucie Vackové a Dagmar Felcmanové v malostranském Etalon Art Clubu charakterizují 3 koncepty. Zachycení okamžiků všedního dne, kolekce akvarelů a figurální tvorba Dagmar Felcmanové.

Zároveň je tato výstava věnována ženám, jejím projevům ženskosti a stylu a zachycení obyčejných a všedních momentů a přitom výjimečných.

Má tvorba by se dala rozdělit na dvě části. Na malbu olejem a akrylem na plátno, kdy hlavním námětem je především zachycení pro mě výjimečných chvilek a nebo zachycení  všedních okamžiků ze života, které maluji podle fotografických momentek. Výtvarná část akvarel je věnována podtrhnutí ženskosti zajímavými textiliemi a doplňky a mohou v divákovi evokovat oděvní návrh. Těmito akvarely se totiž vracím k oděvnímu oboru, který jsem kdysi vystudovala.

Módní styly mě zajímaly celý život, a proto jsem vystudovala textilní a oděvní návrhářství na Vysoké škole v Liberci.

I když se již oděvnímu oboru příliš nevěnuji, baví mě jako inspirace pro malování. Výrazným prvkem mé tvorby je barevnost, ornamentální nebo květinový motiv na textilii nebo oděvu ženského modelu.

Výrazným pojítkem veškeré mé tvorby jsou jemné odstíny barev, decentnost a optimistický ráz námětu.

Můj styl malování prošel během let vývojem, od velmi zjednodušených tvarů po kombinaci realismu s abstrakcí. K zjednodušeným tvarům mě inspiroval na vysoké škole ruční sítotisk. Při ručním sítotisku je třeba motiv velmi zjednodušit, protože jej lze přenášet pouze ve vrstvách. Zjednodušování motivů mě natolik oslovilo, že jsem tímto způsobem začala malovat obrazy. Časem jsem malované objekty začala více propracovávat, až jsem došla ke kombinaci několika technik na jednom plátně a ke hře světla a stínu.

V současné době jsem se také začala věnovat akvarelu.

Hostem výstavy je Dagmar Felcmanová, která se věnuje figurální kresbě a malbě.

Maluji již od dětství,zkušenosti a dovednosti jsem získala nejen na střední umělecké škole,ale i pod vedením mistrů i v zahraničí.Moje kreativita dnes sahá až do oboru jako maskérství i kostýmní tvorba.Není tedy náhoda, že se věnuji převážně figurální kresbě,i když abstrakce a krajiny mi též nejsou cizí. Snažím se v ženských aktech zachytit nejen akt jako takový,ale určitou myšlenku.Některé zásadní pojmenování bývají ženského rodu, proto akty vyjadřují v paralele i význam.Akty,které jsou již v soukromých sbírkách symbolizují třeba sílu, svobodu nebo demokracii.Snažím se, aby akt byl spjat s myšlenkou probudil i hlubší otázky a význam těchto slov.Akty,které vidíme dnes jsou myšlenkou na Adamovo žebro tedy Evu jakožto první představitelkou žen jako takových.

Lucie Vacková

www.lucievackova.com               

Dagmar Felcmanová

insta@dagmarfelcmanova

Podobné příspěvky

V Praze se konal již 4. ročník středoevropské konference o potravinovém odpadu

Afri

IL Divo již v pondělí v O2 Areně

Afri

Prague International Blue Night no. 141- Southern Avenue – Palác Akropolis 21. 4. 2020

Afri