Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Kultura Výtvarné umění Praha Zprávy z Prahy

„Šili jste u Podolské?“

S touto prosbou se obrací na veřejnost pracovníci Uměleckoprůmyslového musea v Praze, kde do 3. 3. 2019 potrvá výstava Hana Podolská, legenda české módy. Staňte se spoluautory vzpomínkového alba „Šili jste u Podolské?“ s modely a příběhy spojenými s nejznámějším módním salonem v období první republiky. Prosím pomozte zmapovat a zachytit vzpomínky svých blízkých na tuto neskutečně talentovanou obdivuhodnou ženu s dramatickým životním osudem. Kdo a kdy si v salonu nechával šít či v něm pracoval, pro jakou příležitost si model objednal a další Vaše postřehy.  Z neznámých střípků se společně vytvoří „malé“ dějiny salonu (a to i doby po jeho znárodnění), jež doplní“velký“ příběh značky Podolská

Na výstavě v Uměleckoprůmyslovém museu jsou k vidění bohatě zdobené večerní roby, decentní šaty, elegantní kostýmy, kabáty a také i domácí úbor. Vše je doplněno zajímavými modely střevíčků a módními doplňky jako jsou kloboučky, rukavičky, kabelky, brože, které ambiciózní Hana Podolská jako první dokázala sladit a povýšit ve svém významu v šatníku. Návštěvníci se seznámí s různými druhy textilních materiálů, které se v té době používaly. Jejich strukturu mohou prozkoumat dotykem, prohlédnout pod mikroskopem a navrhnout z nich i vlastní oděvy.  Filmové záznamy, fotografie a další dokumenty představí řadu slavných zákaznic, chod salonu i nelehký život rodiny Podolských.

Výstava neodolatelně vtáhne návštěvníky do tehdejší doby a přiblíží hořkosladký osud Hany Podolské, která svou nesmírnou píli od piky jako vyučená dámská krejčová dokázala vybudovat věhlasný módní dům. Tvůrčí elán a kreativita, profesionalita, luxusní zahraniční látky, dokonalé padnoucí střihy a prvotřídní zpracování, sledování nejnovějších módních trendů, výtvarné cítění, nevídané na tu dobu uspořádání módních přehlídek, publikační činnost, tvorba filmových kostýmů, obchodní duch a kouzlo osobnosti staly za pracovním úspěchem majitelky salonu. Jeho klientelu tvořily slavné herečky a další osobnosti jako Adina Mandlová, Nataša Gollová, Lída Baarová, Růžena Nasková, Jarmila Kronbauerová, Růžena Šlemrová, Jarmila Novotná, Olga Scheinpflugová, Eliška Junková a další. Také dcera prvního československého prezidenta Alice Masaryková a někdejší první dáma, manželka druhého československého prezidenta Edvarda Beneše elegantní Hana Benešová šily u Podolské. Speciální část expozice je věnována kostýmům, které tato mimořádně schopná žena vytvořila pro úspěšné prvorepublikové filmy, jako např. Zlatá Kateřina nebo Kristián. Zde můžete obdivovat vznešené exkluzivní šaty, skvostné roby a módní doplňky, které nosily hvězdy tehdejšího stříbrného plátna.

Modelový dům Podolská přežil protektorátní léta i složité povalečné období. V roce 1948 byl znárodněný a později začleněný do národního podniku Módní závody Praha pod názvem Eva. Hana Podolská ve „svém“ módním závodě pracovala do roku 1954, kdy šla do důchodu. Kontaktu se zaměstnanci se však nevzdala a dění v módě nadále sledovala.

Kurátorka výstavy PhDr. Eva Uchalová se dlouhodobě zabývá módou v období první republiky, je autorkou mnoha publikaci s touto tematikou a k výstavě připravila novou monografii Hana Podolská.  Vystavené oděvy a doplňky poukazují na to, jaké se požadavky doby musely reflektovat, a odkrývají vývoj módy v průběhu desítek let v návaznosti na světové módní trendy. Přijďte se pokochat jejich krásou, nasát nezaměnitelnou atmosféru a dozvědět se více o fenoménu výjimečné Hany Podolské.

Své vzpomínky, příběhy a fotografie (nejen dobové) můžete poslat na e-mail: podolska.album@upm.cz nebo na adresu: Uměleckoprůmyslové museum v Praze, Hana Podolská, 17. listopadu 2, 110 00 Praha 1.

Text: Eleonora Fritscherová
Foto : Petr Brodský

Podobné příspěvky

Babišova vláda za rapidní inflaci nemůže, plyne z dnes zveřejněných dat Eurostatu 

Redakce

Pouť do světa nevidomých

Redakce

Strom Olgy Havlové na Senovážném náměstí v Praze

Redakce