Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zprávy z Prahy

Sloni a hroši mají nový domov

slon 800x533Pražská zoo v sobotu 30. 3. 2013 vstoupila do své 82. sezony ve velkém stylu a veřejnosti se otevřelo nové Údolí slonů a Pavilon hrochů. Během slavnosti bylo jménem Sita pokřtěno první pražské slůně. Představitelé Srí Lanky navíc přislíbili Zoo Praha další dva slony.

„Údolí slonů, které jsem dnes měl tu čest otevřít, je příslibem do budoucna. Věřím, že se nejen stane lepším domovem pro pražské slony, ale že tato investice hlavního města přispěje k další ochraně tohoto druhu a opět zlepší mezinárodní věhlas pražské zoo,“ uvedl pražský primátor Bohuslav Svoboda.

Na slavnosti dále promluvili i ředitel zoo Miroslav Bobek a profesor Josef Koutecký, který je pamětníkem prvního pražského slona Babyho. Baby přicestoval před osmdesáti lety ze Srí Lanky, stejně jako loni na podzim Tamara a Janita. Také ony se dnes představily široké veřejnosti poprvé.

„Je ohromující vidět, jak skvělé podmínky k životu Tamara a Janita v Praze našly,“ řekl pak srílanský ministr pro ekonomický rozvoj Basil Rajapaksa. Ředitel Dehiwala National Zoo Anura De Silva později řediteli Zoo Praha Miroslavu Bobkovi symbolicky předal obě slonice a přislíbil, že Srí Lanka do pražské zoo pošle ještě další dva slony.hroch 800x533

Po slavnostním přestřižení pásky se vzácní hosté i s ředitelem zoo odebrali do pavilonu, kde pokřtili jménem Sita první pražské slůně. Jméno pochází ze sanskrtu a znamená čistá, zářná či jasná, objevuje se také v eposu Rámájana.

 Odpoledne se pak otevřel také Pavilon hrochů. Ten nabídne pohled na hrochy pod vodou, který je zcela odlišný od toho, který návštěvníci pražské zoo znali dosud.

„Plavecké figury hrochů jsou ohromující. Zejména Váleček je v podvodní akrobacii přeborník,“ řekl s úsměvem ředitel zoo Miroslav Bobek.

slav predani  kest Sita 800x456

Podobné příspěvky

Sociálně znevýhodněné děti z ´pětky´ získají pravidelné obědy – zajistí to Nadace Prahy 5

Šebík

Úspěšný rok ZOO Praha

Afri

Kniha Jan Koula – novorenesančník a vlastimil

Petr Ondrášek