Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zprávy z Prahy

Správný výběr jazykové školy rozvíjí studentovy dovednosti

Linda

Jazykově vybavení zaměstnanci jsou pro firmy velmi důležití. Mnoho společností proto svým zaměstnancům nabízí podnikové vzdělávání. Jeho kvalita přitom závisí především na lektorech a vybrané jazykové škole. Správný výběr rozvíjí studentovy dovednosti a udržuje jeho motivaci, ten špatný může končit i ostudou před zahraničními klienty. Jak správně vybrat jazykovou školu a na co se při výběru zaměřit?

Podle Českého statistického úřadu se v roce 2016 asi čtvrtina všech dospělých studentů jazykově vzdělávala přímo v pracovní době. Za výběr těchto lekcí zodpovídal často právě zaměstnavatel. V případě firemního vzdělávání je pak nejen v zájmu zaměstnance-studenta, aby se výběr dodavatele povedl, také pro zaměstnavatele by mělo jít o investici návratnou. „Jazyková škola má zaměstnance ke studiu motivovat, rozvíjet jeho schopnosti rychle a efektivně, a zaměstnavateli i personalistům tak šetřit čas i peníze,“ vysvětluje Simona Škurková, ředitelka jazykové školy Lingua Centrum. „Nechuť studentů chodit na lekce může vést k ukončení studia, v nejhorším případě ale může znamenat i ztrátu pověsti a zakázek u zahraničního klienta,“ doplňuje.

Co si o škole zjistit předem?

jazykovka LINDAMezi hlavní faktory poukazující na kvalitní jazykovou školu patří bezesporu schopnosti jejích lektorů a styl výuky. To lze zjistit především z referencí, kterými se každý dodavatel jistě rád pochlubí. Velkou výpovědní hodnotu má ovšem také způsob, jakým jazykovka reportuje svou činnost. Pro firemní potřeby by škola měla průběžně testovat a zaznamenávat pokrok či docházku studentů. Kvalitní systémy měřící zlepšení motivují studenta a zaměstnavatele ujišťují, že výuka probíhá, jak má. Bohužel ne všechny školy takovou zpětnou vazbu nabízejí.

Podle Simony Škurkové je pro správný výběr dodavatele firemního vzdělávání důležité i to, zda se škola dovede přizpůsobit oboru klienta. „Ke každému klientovi by se mělo přistupovat podle toho, v jakém oboru pracuje. Jiné znalosti budou potřeba na jednání v automotive průmyslu, jinak se komunikuje ve zdravotnictví,“ zdůrazňuje. To stejné ale platí i napříč různými pozicemi ve firmě. Manuálně pracující zaměstnanec zpravidla potřebuje jinou jazykovou úroveň a rovněž jiný přístup než jednatel firmy.

Dalším důležitým faktorem je styl, jakým daná jazykovka přistupuje k výběru svých lektorů a jejich přiřazování klientům. „Několikafázový výběr lektorů je základ. Škola by měla také hledět na zpětnou vazbu studentů a jejich reakci na vyučujícího, jehož efektivitu a výsledky práce by měla průběžně kontrolovat,“ radí Škurková. Malý zájem školy o výběr lektorů je podle ní špatným signálem, a je proto důležité se o tento postup u konkrétní školy zajímat.

O výběru školy vypovídá pokrok i docházka

Zda se výběr kvalitní školy podařil, se však někdy ukáže až časem. Nejjednodušším způsobem, jak zjistit, že je spolupráce s jazykovou školou přínosem, je dotazník spokojenosti studentů. Spolehlivým ukazatelem je i jejich docházka. Klesne-li motivace studentů hodiny navštěvovat a docházka nedosáhne ani 80 procent, je na místě zvážit, jestli chyba není právě na straně dodavatele.

Pro zaměstnavatele je ovšem nejdůležitějším ukazatelem samotný pokrok studenta a zlepšení jeho jazykových dovedností. Měření tohoto faktoru je sice náročnější, kvalitní škola by ale měla nabízet i tento způsob testování. „Pokrok studenta za dané časové období je samozřejmě to nejdůležitější. Je ale třeba si uvědomit, že při vyšších úrovních trvá posun relativně dlouho. U nás v jazykové škole měříme pokrok v jednotkách procent, aby byl vidět i v kratších časových úsecích,“ podotýká Simona Škurková.

Nenabízí-li stávající jazyková škola systém zpětné kontroly své práce, může se personalista obrátit na jazykového auditora, jehož služby nabízí přímo některé jazykové školy v rámci své komplexní nabídky.

Anna Pivodová

O jazykové škole Lingua Centrum

Lingua Centrum patří mezi přední české jazykové školy, založena byla roku 1990. Provozuje devět poboček a sdružuje více než 1 300 lektorů. Škola nabízí celou škálu vzdělávacích kurzů pro veřejnost i firmy ve 25 jazycích, zabývá se překlady, tlumočením a jazykovými audity.

Jako jedna z mála škol v České republice prošla certifikačním auditem Bureau Veritas zaměřeným speciálně na kvalitu jazykového vzdělávání, od roku 2003 je certifikovaným členem Asociace jazykových škol a od roku 2011 pak také akreditovaným zkouškovým centrem Cambridge English v České republice.

Další dobrou volbou je jazyková škola LINDA

Jazyková Akademie Linda
Kupeckého 842, 149 00, Praha 4 – Háje (u stanice metra C Háje)
Zákaznická linka: 728 282 285 nebo 272 195 831
skolalinda@skolalinda.cz

Ing. Milan Krček, MBA ředitel, Jazyková Akademie Linda Praha – nabízí

Mimořádné  studium jazyků za poloviční kurzovné a zdarma pro nezaměstnané!

  1. Jazyková Akademie Linda Praha vychází vstříc nezaměstnaným v jejich snaze o nalezení důstojného a důstojně placeného zaměstnání a vyhlašuje nabídku 100 míst v podzimních pololetních jazykových kurzech pro nezaměstnané za poloviční kurzovné.
  2. Dále škola vyhlašuje nabídku 20 míst v podzimních pololetních jazykových kurzech zdarma pro nezaměstnané věkem 50 let a více, kteří jsou v evidenci úřadu práce bez přerušení alespoň jeden rok.

Mnoho zdaru ve studiu jazyka a brzké nalezení zaměstnání Vám přeje Váš, Ing. Milan Krček, MBA

Podobné příspěvky

Výstavu s tématem Rytmus uvidíte v Klatovech

Petr Ondrášek

Poldou otřásl výbuch

Jaroslav Hauer

Praha má plán, jak reagovat na klimatické změny

Afri