Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zprávy z Prahy

Stellantis sdílí výsledky projektu automatizovaného řízení L3Pilot

stellantis

Stellantis-vyrobce aut ve FranciiDo čtyřletého projektu se zapojil globální ekosystém 34 dodavatelů, výzkumných ústavů, orgánů správy pozemních komunikací, výrobců OEM a výrobců vozidel. Testovací fáze řízení vedl tým výzkumu a vývoje vyspělých technologií skupiny Stellantis.

Stellantis sdílí výsledky projektu automatizovaného řízení L3Pilot

 • L3Pilot, stěžejní evropský výzkumný a inovační projekt, otestoval životaschopnost funkcí automatizovaného řízení 3. úrovně (SAE) na evropských silnicích.

 • Skupina Stellantis a její partneři představí výsledky a získané poznatky na konferencích, které se v těchto dnech konají v německém Hamburku v rámci světového kongresu ITS.
 • Zapojení do tohoto čtyřletého projektu bylo nezbytné pro shromáždění a ověření dat o automatizovaném řízení, aby bylo možné provést komplexní testování technických funkcí automatizovaného řízení 3. úrovně.
 • Skupina Stellantis pro tento projekt nasadila šestnáct prototypů, pomocí nichž testovala a hodnotila bezpečnost a efektivitu funkcí autonomního řízení 3. úrovně na veřejných komunikacích.

Během světového kongresu ITS, který se koná od 11. do 15. října v německém Hamburku, představuje Stellantis svůj příspěvek k projektu automatizovaného řízení L3Pilot. Součástí akce jsou ukázky jízdy na nedalekých dálnicích.

Na projektu se podílelo:

 • 70 vozů vybavených funkcemi automatizovaného řízení ve 14 pilotních místech a 7 zemích;
 • 750 profesionálních řidičů, odborníků na autonomní systémy 3. úrovně, ať už jako řidiči nebo spolujezdci.

Na rámci projektu bylo realizováno:

 • 400 000 km ujetých na dálnicích, z toho polovina v automatizovaném režimu a polovina v běžném režimu.
 • 24 000 km ujetých ve městě, 22 200 km v automatickém režimu a 1 800 km v běžném režimu.

Peugeot 308Účast skupiny Stellantis v projektu L3Pilot a její vedoucí úloha v testovací fázi řízení jasně dokládá naše odhodlání vyvíjet technologie autonomního řízení,“ uvedl Harald Wester, technický ředitel skupiny Stellantis.

Jsme přesvědčeni, že tyto rozsáhlé mezinárodní projekty, na kterých se podílí mnoho partnerů, jsou velmi důležité pro zajištění důvěry našich zákazníků v bezpečnost a spolehlivost autonomních technologií před jejich uvedením na trh. Tyto projekty jsou nedílnou součástí naší softwarové strategie zaměřené na zákazníka,“ prohlásil Yves Bonnefont, softwarový ředitel skupiny Stellantis.

Peugeot 508U automatizovaného systému 3. úrovně již řidič nemusí neustále kontrolovat řízení, ale musí znovu převzít kontrolu, když ho o to systém požádá. Projekt L3Pilot se zaměřuje na testování a ověřování autonomního řízení jako bezpečného a efektivního prostředku v reálných podmínkách provozu, což z něj činí jeden z nejdůležitějších projektů pro budoucnost těchto technologií. Kromě technických aspektů se posuzovalo také jízdní chování řidičů, přijatelnost pro uživatele a dopad na dopravu a bezpečnost.

Fáze řízení zahrnovala širokou škálu jízdních situací, včetně parkování, změny jízdního pruhu na dálnici, průjezdu křižovatkami ve městě nebo jízdy v dopravní zácpě. Testovaly se zejména následující funkce autonomního řízení 3. úrovně:

 • Motorway Chauffeur: jízda vysokou rychlostí a automatické řazení do jízdních pruhů;
 • Traffic Jam Chauffeur: jízda nízkou rychlostí v dopravní zácpě;
 • Remote Parking: paralelní a příčné parkování;
 • Home Zone: ukládání trasy do paměti pro opakované manévry při vjezdu a výjezdu z parkovacích míst.

Zpětná vazba od všech partnerů pomůže definovat systémové požadavky a vytvořit společný kodex osvědčených postupů. Projekt L3Pilot byl důležitý při testování funkcí autonomního řízení, analýze výkonnosti automatizovaných systémů z pohledu uživatele a pochopení dopadu využití této technologie na bezpečnost silničního provozu ve smíšeném provozu.

Skupina Stellantis nasadila flotilu šestnácti prototypů do různých scénářů a situací provozu a vystavila je různým podmínkám v několika evropských zemích. Cílem bylo shromáždit data, identifikovat scénáře a vyhodnotit všechny aspekty těchto jízd a poté odpovědět na klíčové otázky, které s sebou přinese vstup těchto systémů na trh.

V návaznosti na výsledky projektu L3Pilot se bude skupina Stellantis i nadále podílet na společném rozsáhlém úsilí v rámci dalšího projektu Hi-Drive spolufinancovaného EU. Projekt Hi-Drive se bude v příštích čtyřech letech (2021–2025) zabývat řadou klíčových výzev souvisejících se zaváděním vyšší úrovně automatizovaného řízení.

Stellantis

Stellantis je jedním z předních světových výrobců automobilů a poskytovatelů mobility, který se řídí jasnou vizí: nabízet svobodu pohybu díky osobitým, cenově dostupným a spolehlivým řešením mobility. Kromě bohatého dědictví a široké zeměpisné působnosti patří mezi hlavní přednosti skupiny také udržitelná výkonnost, rozsáhlé zkušenosti a velký počet zaměstnanců po celém světě. Stellantis hodlá využívat své široké portfolio ikonických značek, které založili vizionáři, jež jim vštípili vášeň a soutěživého ducha, který dodnes rezonuje mezi zaměstnanci i zákazníky. Stellantis usiluje o to být nejlepší, nikoliv největší, a zároveň vytvářet přidanou hodnotu pro všechny zúčastněné strany a komunity, v nichž působí.

Radka Matthey

Podobné příspěvky

STARTUJE další ročník soutěže BATIST Nej sestřička 2020!

Jaroslav Hauer

Prague Pride 2017

Jaroslav Hauer

Začalo natáčení filmové komedie UBAL A ZMIZ

Jaroslav Hauer