Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Stará Praha Zprávy z Prahy

Stop žebráckým důchodům!

Rudolf Baranek

DO MILIONU BEZ DANÍ, VYŠŠÍ VÝDAJOVÉ PAUŠÁLY A STOP ŽEBRÁCKÝM DŮCHODŮM!

SOUKROMNÍCI VYSTARTOVALI DO BOJE ZA ŽIVNOSTNÍKY

Živnostníci jsou v České republice dlouhodobě pod neúnosným tlakem státní mašinérie. Vláda místo toho, aby podporovala rozvoj drobné podnikání, přichází každou chvíli s novými regulacemi a byrokracií. Zastavit to chce Strana soukromníků České republiky, která na středeční tiskové konferenci představila několik konkrétních návrhů, jak chce pomoci živnostníkům a malým podnikatelům.

Bajer a Linek
J.Vostatek, Petr Bajer, L.Linek

Máme dost šikany živnostníků a drobných podnikatelů ze strany současné vlády. Máme dost také falešných slibů, pomocí kterých se Andrej Babiš a jeho ministři snaží o další podfuk na voliče. Dnešní ministři nepotřebují řešit problémy živnostníků, ale pouze udržet se na vládních pozicích a zajistit tak svému chlebodárci přísun evropských a státních dotací. Na rozdíl od živnostníků bylo a stále je podnikání pana premiéra založeno pouze na čerpání dotací, nikoliv poctivé práci založené na legendárních zlatých českých ručičkách,“ uvedl Petr Bajer, předseda Strany soukromníků ČR.

Podle jeho slov je příkladem tohoto „podfuku“ na voliče tzv. paušální daň, se kterou se před několika týdny chlubilo Ministerstvo financí. „Hnutí ANO se už proslavilo tím, že opisuje programy jiných politických stran. V případě paušální daně to byli právě Soukromníci, kteří měli tento nástroj, jak zbavit nejmenší živnostníky většiny zbytečné státní byrokracie, ve svém volebním programu. Jenže, i v tomto případě to hnutí ANO opsalo špatně a navíc zcela otočilo proti živnostníkům. Navrhovaná paušální daň ve výši 5 500 Kč by totiž pro mnoho živnostníků znamenalo, že by státu odvádělo na odvodech víc než doposud, a přitom by jim neodpadlo téměř žádné papírování,“ dodal Petr Bajer.

Strana soukromníků České republiky proto navrhuje jednoduchý recept. „Každý živnostník do ročního obratu 1 milionů Kč bude osvobozen od daně z příjmu. Zůstane mu

prof. Jaroslav Vostatek
Jaroslav Vostatek

pouze povinnost platit sociální a zdravotní pojištění,“ sdělil Petr Bajer s tím, že podle sazeb stanovených pro rok 2020 by to bylo 2 544 Kč na sociální pojištění a 2 352 na zdravotní pojištění. „Při tak nízkých příjmech ze samostatně výdělečné činnosti je v drtivé většině případů daň stejně nulová a je zcela zbytečné, aby se živnostníci museli prokousávat veškerou byrokracií spojenou s daňovým přiznáním, apod.,“ vysvětlil Petr Bajer.

Druhým opatřením, kterým chce Strana soukromníků ČR ulevit malým živnostníkům, je navýšení paušálních výdajů. Ty si mohou uplatnit především ti nejmenší živnostníci a nemusí pracně evidovat každý jeden výdaj, který slouží s jejich podnikáním. „Navrhujeme navýšení o 10 procentních bodů. To znamená, že řemeslníci a zemědělci si budou moci uplatnit až 80 % svých příjmů, ti, kdo provozuji další druhy živností, pak 70 % a autoři a další svobodná povolení 50 % svých příjmů. V případě příjmů z nájmů chceme pak paušální výdaj navýšit na 40 %,“ vysvětlil do detailu předseda Soukromníků Petr Bajer.

Strana soukromníků ČR však jde mnohem dále. „Po 30 letech svobodného podnikání jsme se dostali do období, kdy také první generace živnostníků odchází do důchodu. A proto chceme začít vážně promlouvat do tak dlouho odkládané důchodové reformy a v této oblasti chránit oprávněné zájmy živnostníků, které současný důchodový systém diskriminuje. V každém případě chceme zabránit tomu, aby kdokoliv, ať už živnostníci nebo zaměstnanci, byly odkázány na žebrácké důchody,“ doplnil Petr Bajer, předseda Strany soukromníků ČR.

Prof. Jaroslav Vostatek tvrdí, že by se poměr stejný důchod pro všechny vs. zásluhovost měl obrátit, ale to prý „stojí a padá“ s odvahou politiků. „Politikům jde o efekt a o voliče a ne o zjednodušení důchodového systému!” 

“Lidé nerozumí ani současnému důchodovému systému, který je zbytečně složitý. Jediné, co chápou, je věk pro odchod do důchodu, a když mohou, tak do penze prostě jdou. Bez toho, aby přemýšleli, jestli to pro ně je výhodné, nebo ne. Nepřemýšlí, jestli by neměli pracovat dál, a tak by se jim mohla zvýšit i renta.”

TZ/ Praha, 6. listopadu 2019

Petr Bajer, předseda Strany soukromníků České republiky, e-mail: bajer@soukromnici.cz

Jitka Linková, e-mail: sekretariat@soukromnici.cz

 

Podobné příspěvky

Chceme-li podstatně lepší podmínky pro výrobu potravin, musí se DPH vrátit na 10 procent

Afri

Lída Rakušanová zanechala své kořeny v trojské botanické zahradě

Afri

Radniční koalice vyzvala opozici na zápas ve volejbalu .

Šebík